fbpx
Ogród

Basen ogrodowy – jak zbudować i ile to kosztuje?

• Zakładki: 37


Wyobraź sobie, że gdy żar leje się z nieba, siedzisz na leżaku, sącząc drinka z palemką, a kilka chwil później chłodzisz się w basenie. Wieczorową porą basen jest świadkiem ożywionych dyskusji w przyjacielskim gronie.

Nie, nie, to nie są wakacje all inclusive w innym kraju, czy też scena z amerykańskiego filmu. Mieszkając w domu z ogrodem, możesz wydłużyć swoje wakacje nawet do kilku miesięcy i cieszyć się rozkosznie chłodną wodą, przynoszącą ukojenie w gorące dni, bez opuszczania swojej posesji. Podpowiadamy, jak zbudować basen w ogrodzie lub na wakacyjnej działce oraz ile to kosztuje.

Zanim zaczniemy podsycać Twoje pragnienie posiadania basenu przy domu, musimy zafundować Ci kubełek zimnej wody. W tej roli koszt budowy.  Zakładając, że ujarzmisz swoje szalone pomysły i ostatecznie zdecydujesz się na średniej wielkości basen, musisz liczyć się z wydatkiem nawet ok. 40 tysięcy złotych. Jeśli Twój szwagier nie jest wysokiej klasy specjalistą od budowy basenów, to jego pomoc powinna być ograniczona do minimum. Lepiej zapłacić więcej za sprawdzonych fachowców, niż naprawiać szkody wyrządzone przez tych, którzy twierdzili, że znają się na wszystkim (ach, ten YouTube). Jeśli nie zdecydowałeś się na budowę basenu równolegle z budową domu, niestety do wspomnianej kwoty, trzeba będzie doliczyć koszty wykarczowania zieleni i np. nasypu gruntowego (ok.50-60 zł/m²), gdy ziemia zacznie osuwać się pod basenową niecką na skutek wysokiego poziomu wód gruntowych. Niestety niespodzianek może być więcej. Jeśli w tym momencie poczułeś się zniechęcony, to zapewniamy, że w artykule znajdą się również pomysły alternatywne.

Przeczytaj także: Ogród permakulturowy – zasady, aranżacja, korzyści

Wybierz miejsce i sprawdź grunt

Zdjęcie: Shutterstock

Aranżacja basenu to nie lada wyzwanie, gdyż musimy połączyć wygodę i funkcjonalność z estetyką. Basen pod chmurką musi stać się integralną częścią ogrodu. Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy zastanowić się, gdzie wybudować basen. Miejsce powinno być pełni nasłonecznione, wówczas woda będzie naturalnie się nagrzewać, a także blisko domu, by zminimalizować koszt dodatkowych instalacji elektrycznych i hydraulicznych. W miejscu budowy nie mogą przebiegać pod ziemią żadne instalacje, zwłaszcza elektryczne i gazowe. Musimy zadbać również o to, by w pobliżu basenu nie było drzew. Perspektywa odrobiny cienia może kusić, ale sprzątanie spadających liści lub gałęzi do przyjemnych zajęć nie należy. O rozrastających się korzeniach, które mogą uszkodzić basenową konstrukcję, nie wspominając. Koniecznie należy sprawdzić stan gruntu (nośność, rodzaj gleby, stan wód gruntowych) i upewnić się, że nasze ogrodowe SPA nie spowoduje zwilgotnienia u sąsiadów.

O ile jest taka możliwość, warto wybudować basen w pobliżu tarasu. Niewielka odległość od przyłącza wody i energii pozwoli na bezproblemowe doprowadzenie ich do basenu, a dodatkowo zyskamy atrakcyjne miejsce na przyjęcia pod gwiazdami.

Pozwolenie na budowę zależy od Twojego rozmachu

Jeśli stan finansów pozwala nam na zbudowanie basenu większego niż 30 m², to będziemy musieli, zgodnie z prawem, postarać się o pozwolenie na rozpoczęcie prac. Podobnie jak w przypadku budowy domu wniosek należy złożyć w starostwie. Jeśli nasz basen pod chmurką będzie mniejszy niż 30 m², to wystarczy zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy i odczekać 30 dni – tak zwana milcząca zgoda. Wraz ze zgłoszeniem (informacje o zakresie i rodzaju robót) składamy również oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem. Na szczęście nikt nie wymaga od nas projektu budowlanego.  Zezwolenie jest ważne przez dwa lata. W tym czasie powinniśmy rozpocząć budowę. W przeciwnym razie trzeba będzie ponownie starać się o pozwolenie. Jeśli wybudujemy basen o powierzchni większej 30 m² bez pozwolenia, urząd może wezwać do złożenia dokumentów i wniesienia opłaty legalizacyjnej (2 500 zł), a nawet nakazać rozbiórkę. 

Wielkość, kształt, rodzaj niecki

Wiesz już, że powierzchnia basenu zależy od Twoich możliwości finansowych oraz wielkości działki i sposobu jej zagospodarowania. Głębokość dopasowywana jest do wielkości niecki – standardowo jest to 1,5 m. Twój wymarzony basen może mieć dowolny kształt – od prostokątnych, przez okrągłe, trapezowe, w kształcie ósemki, na wielokątnych wyposażonych w dodatkowe elementy typu zatoczki, wyspy itp. skończywszy. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są baseny prostokątne o jednym boku dwa razy dłuższym niż drugi – np. 6 × 3 m, 8 × 4 m, 10 × 5 m itp.

Przed rozpoczęciem prac ziemnych musisz zastanowić się, z czego Twój zbiornik będzie wykonany.  Najbardziej znane niecki basenowe wykonane są z betonu lub żelbetonu (można je wyłożyć PCV), marmuru, stali szlachetnej, drewna oraz poliestru lub aluminium. Dla przykładu niecka o wymiarach 8 × 4 m, o głębokości 1,5-2 wykonana z marmuru to koszt ponad 40 tysięcy złotych. Za nieckę betonową zapłacimy ponad 30 tysięcy zł. Drewniana będzie wiązać się z wydatkiem ok. 25 tysięcy zł. Stalową nieckę zakupimy od 25 tysięcy zł. Najtańszym rozwiązaniem jest niecka poliestrowa. To wydatek rzędu 20 tysięcy zł. Na zasadniczą konstrukcję basenu składają się niecka, jej obrzeże, a także m.in.: wyłożenie, które gwarantuje szczelność oraz nadaje niecce atrakcyjny wygląd (np. mozaika, ceramika, folia), rodzaj obiegu filtracji wody (rynna przelewowa, skimmer), system dezynfekcji wody i utrzymania higieny. Aby zbiornik mógł być uznany za basen, znajdująca się w nim woda musi być poddawana procesom filtracji i dezynfekcji.

Zdjęcie: Shutterstock

Dodatkowe koszty

Budowa basenu to zazwyczaj 60% kosztów, jakie ponosimy przy tego typu inwestycji.  Pozostałe 40% to pieniądze, jakie trzeba wydać na akcesoria czyszczące wodę, preparaty dezynfekujące, tester do badania wody (bada pH wody oraz zawartość chloru i bromu), koszty ogrzewania i oświetlenia, drabinki (jeśli nie została wliczona w koszt niecki), ewentualny zakup rolety basenowej, która pozwala utrzymać temperaturę wody w porze nocnej, chroniąc również przed przedostawaniem się zanieczyszczeń (liści, gałęzi, owadów), zmniejszając zapotrzebowanie na środki chemiczne.

Budowa basenu w ogrodzie krok po kroku

Krok 1 – stwórz wykop basenu w ogrodzie

Jeśli wiesz co, gdzie i masz pozwolenie, możesz rozpocząć prace ziemne. Koszt wykopów na ogół wliczony jest w cenę budowy niecki basenowej i zależy od jej wielkości oraz rodzaju. Jeśli okaże się, że wody gruntowe znajdują się stosunkowo wysoko, co może spowodować, że grunt pod niecką basenu zacznie się osuwać i powodować uszkodzenia, będziemy musieli zrobić podwyższenie, w które zostanie wpuszczona niecka (lub ewentualnie umieścić nieckę płycej). Koszt wykonania nasypu gruntowego to ok. 50-60 zł za m² (w zależności od rejonu Polski).  Jeśli basen ogrodowy spowoduje obniżenie poziomu bezpieczeństwa konstrukcji już istniejących na działce budynków, wówczas inwestycja nie dojdzie do skutku – stąd wspomniane kilka akapitów wyżej badanie gruntu przed przystąpieniem do prac.

Krok 2 – wykonaj konstrukcję niecki basenu

Wiesz już, ile kosztują basenowe niecki w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Oczywiście rozmiary również wpływają na koszt. Najwięcej możliwości w zakresie rozmiaru i kształtu daje niecka betonowa, która zwykle wykonywana jest ze specjalnych bloczków. Przy czym jest to jednocześnie jedno z najdroższych rozwiązań. Plastikowe niecki przywożone są do klienta jako gotowy produkt.  Ich montaż jest szybki i prosty. Licząc z wykopem i wykończeniem basenu, nie zajmuje dłużej niż 3 tygodnie. Obok gotowych niecek w sprzedaży znajdują się także konstrukcje panelowe. Wykonuje się je ze stalowych, skręcanych ze sobą lub tworzywowych paneli. Baseny od wewnątrz wykładane są kolorową, specjalistyczną folią, która całkowicie uszczelnia konstrukcję, a jednocześnie nadaje jej atrakcyjny wygląd. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj niecki zdecydujemy się, musimy pamiętać o zostawieniu miejsca na wszystkie instalacje wodne.

Krok 3 – podłącz instalacje

Bez podłączenia instalacji doprowadzającej wodę basen nie ma racji bytu. Najlepiej by to zadanie wykonał hydraulik. By częściowo lub całkowicie uniezależnić się od kapryśnej aury i móc korzystać z basenu w nieco chłodniejsze dni, warto zamontować system podgrzewania wody. Ogrzewanie może być realizowane za pomocą wymiennika ciepła wykorzystującego wodę z obiegu c.o., elektrycznego podgrzewacza wody, pompy ciepła, ogrzewania solarycznego. Warte polecenia są kolektory słoneczne.

Zdjęcie: Shutterstock

Krok 4 – wykończ i zabezpiecz basen w ogrodzie

Wnętrze basenu ma ogromny wpływ na jego atrakcyjność wizualną, a także komfort korzystania, więc ostatnim etapem będzie wykończenie niecki basenowej. Najczęściej stosuje się jeden z dwóch rodzajów:

  • wykładzinę typu Liner – produkowana z PCW, dostępna w dość szerokiej gamie kolorów;
  • wykładzinę z PCW zbrojonego – jest wygrzewana na miejscu inwestycji; charakteryzuje się wysoką odpornością mechaniczną. Jest grubsza od wykładziny typu Liner (ma 1,5 mm grubości), a jej parametry wytrzymałościowe poprawia specjalne zbrojenie.

Ceramika i mozaika jako wykończenie mogą być stosowane wyłącznie w konstrukcjach żelbetowych wykonanych w technologii szalunkowej.

Jeśli mamy małe dzieci, koniecznością staje się zabezpieczenie zbiornika. Najlepszym rozwiązaniem jest siatka z zamykaną na klucz bramką. By nasz basenowy relaks mógł odbywać się nie tylko w ciągu dnia, warto zamontować wokół basenu oświetlenie, pamiętając jednocześnie, by zastosowane oprawy i źródła światła były wodoodporne. Ciekawym rozwiązaniem są światłowody z generatorem kolorów.

Ekologiczny basen

Nie mogąc pozwolić sobie na wydatek rzędu 40 tysięcy zł, warto zdecydować się na naturalny basen, zwany również ekologicznym. Jest niedrogi w użytkowaniu i nie wymaga tylu zabiegów pielęgnacyjnych, co tradycyjny basen ogrodowy. Wygląda jak dzikie jeziorko, leśny staw lub źródełko na piaszczystej plaży – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Woda oczyszcza się przy pomocy naturalnych filtrów roślinnych i jakością (czystością) dorównuje tej z basenu budowanego. Ekologiczny basen można ukształtować wedle własnych potrzeb, decydując o jego głębokości i zejściu. Wykopaną nieckę należy wyłożyć specjalną hydroizolacyjną folią lub warstwą gliny (30 cm), a następnie odpowiednio wykończyć. Najczęściej układa się kamienne dno. Kolejnym krokiem jest umocnienie brzegu, by zapobiec przelaniu wody podczas podniesienia się jej poziomu (deszcz). Trzeba zbudować studzienkę chłonną wypełnioną żwirem lub kamieniami. Jej wierzch pokrywa się otoczakami, by uformować plażę. Brzegi dzikiego jeziorka mogą być porośnięte roślinnością albo otoczone drewnianymi pomostami lub murkiem z kamieni rzecznych.

Zdjęcie: Shutterstock

Basen rozporowy

Jeśli Twój budżet jest równie ograniczony, jak powierzchnia ogrodowa, warto zainwestować w basen rozporowy. Łatwo go przenieść i jeszcze łatwiej zainstalować. Pod wpływem wody ściany prostują się i cały zbiornik nabiera kształtu – ot cała operacja! Raz napełniony, odpowiednio czyszczony oraz chroniony przed liśćmi, owadami i innymi zanieczyszczeniami posłuży przez kilka sezonów. Zanim postawisz basen, musisz oczyścić podłoże, a następnie wypoziomować je. Najlepiej położyć specjalną matę basenową pod zbiornik, ale trawa też będzie dobra. Przekonasz się o tym po napełnieniu zbiornika wodą. Jeśli woda nie spływa w kierunku żadnej ze ścian, to znaczy, że podłoże jest dobrze wypoziomowane. Basen  rozporowy ma otwór, którym wypompowuje się wodę, więc należy go tak ustawić, by otworu nic nie zasłaniało. Należy pamiętać o zamontowaniu pompy filtrującej. Basen napełniamy do 80% wysokości.

Basen stelażowy

To inwestycja na lata. Podobnie jak w przypadku basenu rozporowego nie jest to typ zbiornika, który pozwalałby na ćwiczenie przed zawodami olimpijskimi, choć w tych większych można oczywiście pływać. To raczej miejsce, które pozwoli na beztroski relaks letnią porą i schładzanie rozgrzanego ciała. Ścianki takiego basenu zrobione są z wysokiej jakości PCV i dodatkowo wzmocnione metalową konstrukcją, dlatego tego typu basen jest bardziej stabilny niż basen rozporowy. Łatwiej do niego wejść i wyjść, a jeśli stoi na równym podłożu, to woda nie wylewa się z niego. Droższe modele wyposażone są w pompę filtrującą i drabinkę ułatwiająca wchodzenie. Rozłożenie basenu stelażowego jest bardziej skomplikowane niż rozłożenie basenu rozporowego. Na pewno zajmuje więcej czasu, ponieważ musimy połączyć ze sobą elementy, które stanowią stelaż dla zbiornika. Basen stelażowy można napełnić do 90% wysokości.

Zdjęcie: Shutterstock

Basen kanadyjski

Arkusze blachy stalowej montowane na stelażu ze specjalnych profili – tak w skrócie można opisać konstrukcję basenów kanadyjskich. Niecka basenu wykładana jest folią, najczęściej o kolorze niebieskim lub błękitnym, o grubości od 4 do 7,5 mm. Tego typu baseny są rozwiązaniem stosunkowo tanim, zwłaszcza w wersji do samodzielnego montażu. W zależności od preferencji i aranżacji ogrodu możemy montować je na dwa sposoby:

  • baseny kanadyjskie stojące – konstrukcję ustawia się na równej powierzchni. Jest ona na tyle ciężka, że nie przewróci się pod wpływem wiatru;
  • baseny kanadyjskie wkopane w ziemię – model do wkopania ma prostą, a nie falowaną blachę, i różni się nieco konstrukcją.
Basen kanadyjski. Zdjęcie: Shutterstock

Dmuchany basen

Niewiele kosztuje, zajmuje mało miejsca, nie trzeba o niego dbać i sprawi frajdę wszystkim dzieciom. Dmuchany basen, bo o nim mowa, to ekonomiczne rozwiązanie dla posiadaczy niewielkich ogródków. Po sezonie wystarczy wylać wodę (oczywiście wymieniamy ją na bieżąco), wypuścić powietrze, złożyć i schować, chociażby do ogrodowej altany.

Dmuchane jacuzzi

Na rynku istnieją bardziej zaawansowane modele basenów dmuchanych przypominające dmuchane jacuzzi, które same podgrzewają wodę i mają funkcję masażu. Takie baseny służą nie tylko do schładzania się w upalne dni, ale oferują również relaks podczas niesprzyjającej aury.  Nie musimy instalować ich w ogrodzie. Sprawdzą się na tarasie. Cyfrowy panel pozwala wyregulować temperaturę wody i moc bąbelków oraz sterować pompą filtrującą wodę. Dmuchane jacuzzi dostępne jest w różnych rozmiarach. Wersja 1000-litrowa pomieści nawet kilka osób. Koszt takiego sprzętu to ok.1700-6000 zł. Jest on uzależniony od wymiarów, mocy systemu oraz innych, dodatkowych funkcji.

Koszt basenu w ogrodzie – podsumowanie

Najdroższy będzie oczywiście basen stacjonarny. Koszty związane z posiadaniem takiego basenu nie kończą się na jego wybudowaniu i wyposażeniu. Musimy doliczyć również koszty użytkowania. Niezbędne minimum to filtry basenowe. Dostaniemy je za ok. 1 000 zł.  Dużo lepsze w usuwaniu wszelkich nieczystości są filtry piaskowe, a to już koszt ok. 4 000 zł. Za pomocą pompy pobierają brudną wodę z basenu. Trafia ona do zbiornika wypełnionego piaskiem kwarcowym. Przepływając przez niego, pozostawia wszelkie zanieczyszczenia, a następnie wydostaje się przez dysze wylotowe.

W przypadku dużych basenów stacjonarnych zaleca się całkowitą wymianę wody co 2-3 lata. Dodatkowo po sezonie należy spuścić przynajmniej cześć wody i wiosną ją uzupełnić. Koszt napełnienia basenu o pojemności 32 metrów sześciennych to ok. 300 złotych. Kolejnym niezbędnym minimum są odmulacze do basenu (30-80 zł za sztukę). Decydując się na odkurzacz do dna, zapłacimy średnio 350 zł. Środki uzdatniające wodę kosztują ok. 270 zł, a testy do wody między 15 a 130 zł. Koszt użytkowania basenu ogrodowego w sezonie to około 1 500 zł – 2 000 zł. W ogóle nie wspominamy o natryskach i ewentualnym zadaszeniu, bo to kolejne tysiące, które trzeba dodać do rachunku za ogrodową przyjemność.  Baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe oraz kanadyjskie są wydatkiem jednorazowym. W zależności od rozmiaru i udogodnień musimy liczyć się z uszczupleniem naszego portfela o kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych.

M.Ś.

Przeczytaj także: Najlepsze pomysły na zewnętrzne oświetlenie tarasu

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
664 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *