fbpx
Ogród

Basen kanadyjski – sposób na basen bez zaawansowanych prac w ogrodzie

• Zakładki: 21


Jeśli zawsze marzyłeś o basenie w zaciszu ogrodu, który pozwalałby na rozkoszowanie się chłodną wodą, gdy żar leje się z nieba, ale fundusze nie pozwalały ci na urzeczywistnienie marzenia, powinien zainteresować cię basen kanadyjski. Nie będziesz w stanie trenować w nim do zawodów pływackich, ale relaks pod chmurką masz zagwarantowany. Jakie możliwości oferuje basen kanadyjski i jak go zamontować?

Czym jest basen kanadyjski?

Arkusze blachy stalowej montowane na stelażu ze specjalnych profili – tak w skrócie można opisać konstrukcję basenu kanadyjskiego. Nie ingeruje on w układ ogrodu i nie jest na stałe związany z gruntem, więc nie wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia prac związanych z jego rozstawieniem. Basen można łatwo rozebrać i przenieść w inne miejsce lub też schować na okres jesienno-zimowy. Bez problemu wkomponujesz go w aranżację ogrodowej przestrzeni. Baseny kanadyjskie przeważnie są okrągłe lub owalne. Kształt basenów owalnych utrzymywany jest dzięki scaleniu pod basenem zespołu wsporników. Jego montaż jest niezwykle prosty. Niecka basenu wykładana jest folią, najczęściej o kolorze niebieskim lub błękitnym, o grubości od 4 do 7,5 mm. Wiele modeli wyposażonych jest w filtr piaskowy. Zewnętrzne ścianki można pomalować tak, aby imitowały naturalne surowce – drewno lub kamień. Tego typu baseny są rozwiązaniem stosunkowo tanim, zwłaszcza w wersji do samodzielnego montażu.

W zależności od preferencji i aranżacji ogrodu możemy montować je na dwa sposoby:

  • baseny kanadyjskie stojące – konstrukcję ustawia się na równej powierzchni. Jest ona na tyle ciężka, że nie przewróci się pod wpływem wiatru;
  • baseny kanadyjskie wkopane w ziemię – model do wkopania ma prostą, a nie falowaną, blachę i różni się nieco konstrukcją.

Zalety basenu kanadyjskiego

  • Największą zaletą jest fakt, że w ogóle możesz go mieć. Na murowany basen pod chmurką mogą pozwolić sobie nieliczni. Jego aranżacja stanowi nie lada wyzwanie i pochłania spore fundusze. Co prawda nie będzie to pełnowymiarowy basen umożliwiający pływanie, ale w gorące dni możliwość chłodzenia się w orzeźwiające wodzie jest bezcenna. Jeśli zdecydujesz się na basen kanadyjski o średnicy powyżej 5 metrów i głębokości 1,2 metra, dasz radę przepłynąć parę metrów.
  • Kolejną zaletą jest naprawdę prosty montaż. Stelaż można ustawić bezpośrednio na gruncie lub wkopać go w ziemię.
  • Basen nie ingeruje w układ ogrodu.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
118 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *