fbpx
Ogród

Co posadzić przy płocie?

• Zakładki: 53


Estetycznie zaaranżowane ogrodzenie jest zwieńczeniem wystroju posesji, świetnie uzupełnia wizerunek domu z ogrodem. To też dobry sposób, aby zachować nieco prywatności i swobody, z dala od spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Możliwości na obsadzenie płotu jest sporo: żywopłot, krzewy, iglaki, trawy ozdobne, a nawet pnącza i kwiaty. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co posadzić wzdłuż ogrodzenia.

zielone rośliny porastające ogrodzenie
Zdjęcie: pixabay

Nasadzenia wzdłuż płotu pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną – pięknie uzupełniają aranżację ogrodową i są swoistym dopełnieniem wyglądu domu i jego otoczenia. Ale nie tylko. Rośliny przy ogrodzeniu mają też znaczenie praktyczne. Chronią przed silnym wiatrem i hałasem, ponadto fizycznie i wizualnie odgradzają prywatny teren od ulicy i sąsiadów. Aby dobrze spełniły swoją funkcję, warto najpierw dobrze przemyśleć, jakiego rodzaju nasadzenia najlepiej się sprawdzą w naszym ogrodzie, a potem precyzyjnie dobrać rośliny. Jak się do tego zabrać?

Czym obsadzić ogrodzenie? Zaplanuj to dobrze

Aranżacja, która dobrze wygląda w katalogu, niekoniecznie musi sprawdzić się w naszym ogrodzie. Dlatego zanim pojedziemy do sklepu ogrodniczego, w pierwszej kolejności warto przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim zastanówmy się, w jakim celu chcemy obsadzić ogrodzenie. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy chodzi o funkcję typowo dekoracyjną czy może raczej o zasłonięcie wizualnej „dziury” w ogrodzeniu i zachowanie większej prywatności? A może i jedno i drugie? To ważne pod kątem doboru gatunków roślin. Jeśli naszym celem jest estetyczne wykończenie płotu, to warto skłaniać się ku trawom, kwitnącym krzewom i pnączom. Jeśli natomiast potrzebujemy zielonej bariery, to szukajmy krzewów i iglaków, które szybko rosną i zagęszczają się w miarę upływu lat.

Drugą ważną kwestią są warunki panujące w naszym ogrodzie. Czy przy ogrodzeniu jest stanowisko z dobrym nasłonecznieniem, czy raczej zacienione? Czy w każdym z odcinków płotu panują te same warunki? Jaki rodzaj gleby występuje w konkretnym miejscu? Czy gromadzi się tam woda i czy mocno lub często wieje wiatr? Każda z roślin ma swoje konkretne wymagania co do warunków wzrostu, a odpowiedni ich dobór daje szansę na szybki i zdrowy rozwój.

Zastanówmy się też, jak zaplanowane nasadzenia mogą wyglądać po kilku lub kilkunastu latach. Sprawdźmy, do jakich rozmiarów mogą rozrosnąć się rośliny i ile zajmą miejsca w ogrodzie. Dzisiaj niepozornie wyglądające niewielkie krzewy mogą zająć o wiele więcej przestrzeni naszego ogrodu już po kilku latach. Wybierając konkretne rośliny, zwróćmy uwagę, jakiej wymagają pielęgnacji (jak często należy je przycinać, nawozić itd.) – to ważne pod kątem zaplanowania czasu na utrzymanie wysokiej estetyki ogrodzenia.

Co posadzić przy ogrodzeniu drewnianym?

Drewniany płot zazwyczaj stanowi barierę wizualną, więc warto go wykorzystać do posadzenia kwitnących krzewów, kwiatów i pnączy. Zazwyczaj to rośliny lubiące sporo słońca i wymagające częstego podlewania. Jakie rośliny jednoroczne dobrze się będą czuły przy ogrodzeniu drewnianym? To np. groszek pachnący, nasturcja, wilec, fasola wielokwiatowe, powojnik, a nawet dynia ozdobnaWśród gatunków wieloletnich polecane są: rdest, glicynia, bluszcz, winobluszcz, winogrona. Warto posadzić kilka gatunków, które stworzą ciekawy mix kolorystyczny albo rośliny, które będą kwitły w różnym okresie, co pozwoli cieszyć oko przez cały sezon.

bluszcz porastający drewniany płot
Zdjęcie: pixabay

Przy obsadzaniu drewnianego płotu warto jeszcze pamiętać o jednej kwestii. Tego rodzaju ogrodzenie zazwyczaj szybko traci swój pierwotny świeży i atrakcyjny wygląd. Deski wymagają częstej konserwacji, okresowego odmalowania i impregnacji. Jeśli posadzimy rośliny jednoroczne, bez problemu możemy odświeżyć ogrodzenie nawet co roku. Jednak w przypadku roślin wieloletnich, konserwacja będzie znacznie utrudniona lub trzeba będzie usunąć żywą dekorację.

Żywopłot – co posadzić pod płotem?

Żywopłot to przede wszystkim nasadzenie barierowe. Największą popularność wśród iglaków przeznaczonych na żywopłot mają tuje (króluje tu thuja żywotnik), które dzięki gęstemu i kolumnowemu pokrojowi dobrze spełniają swoją funkcję. Co jeszcze dobrze sprawdzi się do tworzenia żywopłotu? Wśród iglaków polecane są też cisy, jałowce, kosodrzewiny, sosny czarne i świerki. Aby nadać im nieco bardziej dekoracyjny wygląd, można je wycinać w fantazyjne wzory.

Ale nie tylko iglaki nadają się do tworzenia żywopłotu. Coraz częściej pojawiają się ogrodzenia z drzew przycinanych do form okrywy ogrodzeniowej. Wykorzystuje się tu buki, graby, klony czy głóg. Pięknie wyglądają w letnim sezonie, ale trzeba się liczyć z tym, że na zimę zrzucą liście.

Co posadzić wzdłuż chodnika i ogrodzenia?

A jakie rośliny wybrać, jeśli potrzebujesz stworzyć efektowną barierę, ale nie za wysoką (koło 1-1,5 metra)? W tym wypadku świetnie sprawdzą się krzewy: berberysy, bukszpany, hortensje, hibiskusy, dzikie róże, lilaki lub budleje. Bardzo efektownie wyglądają róże pnące, najlepiej wybierać odmiany wielokwiatowe.

róże pnące na białym ogrodzeniu
Zdjęcie: pixabay

Co posadzić przy płocie z siatki?

Jeśli rośliny na ogrodzeniu z siatki mają szczelnie chronić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów, to warto wybierać tu rośliny gęsto rosnące i całoroczne, czyli wspomniane już zielone iglaki lub wieloletnie zimozielone pnącza (np. bluszcz). Aby nieco urozmaicić kolorystycznie monotonnie zielony żywy płot, warto pomieszać gatunki, np. zimozielony bluszcz posadzić razem z winobluszczem, który w ciągu sezonu pięknie zmienia kolorystykę liści. Innym rozwiązaniem jest posianie przed szpalerem iglaków kwitnących roślin jedno- lub wieloletnich. Stworzą piękną rabatę kwiatową, pachnącą i mieniącą się wieloma kolorami.

Jakie krzewy posadzić przy płocie z siatki? Specjaliści polecają tu berberysy i bukszpany. Szybko rosną, tworzą bardzo gęstą ścianę, nie są zbyt wymagające pod kątem warunków i dają się łatwo formować. To łatwy sposób na stworzenie gęstej żywej ściany przy płocie. Podobnie jak w przypadku iglaków, także obok krzewów warto zaaranżować rabaty z traw ozdobnych i różnokolorowych kwiatów.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
93 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *