fbpx
Dodatki

Jak dbać o rolety i żaluzje, aby służyły przez lata?

• Zakładki: 55


Pozwalają regulować ilość światła słonecznego dochodzącego z zewnątrz. Dbają o Twoją prywatność. Upiększają Twoją przestrzeń. Rolety, plisy i żaluzje każdego dnia wykonują ciężką pracę, aby zapewnić Ci maksimum komfortu. Dlatego warto od czasu do czasu poświęcić im chwilę uwagi, a z pewnością odwdzięczą się estetycznym wyglądem i funkcjonalnością przez długi czas.

Regularne czyszczenie – sposób na to, aby rolety pięknie prezentowały się przez długi czas

Znasz takie powiedzenie, które mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć? Co prawda w pierwotnej wersji odnosi się do zdrowia, ale może też odzwierciedlać sposób na długą żywotność osłon okiennych. Największym zagrożeniem dla nich są oczywiście zanieczyszczenia. Bo przecież to zrozumiałe, że gdy otwierasz okno, kurz, pył czy drobiny spalin osiadają na roletach lub żaluzjach. A to powoduje konsekwencje w postaci gorszego wyglądu i niższego komfortu użytkowania.

Dlatego też regularnie, czyli co najmniej raz w tygodniu, odkurzaj rolety i żaluzje. W przypadku modeli z materiału możesz użyć odkurzacza nastawionego na najlżejszy poziom ssania, aby nie uszkodzić tkaniny. Czyszczenie wykonuj od góry do dołu. Świetnie sprawdzą się też rolki do czyszczenia ubrań.

Szczególną ostrożność zachowaj w przypadku rolet dzień i noc. O ile tkanina przyciemniająca lub zaciemniająca jest zwykle odporna na uszkodzenia, o tyle materiał transparentny bywa delikatny. Dlatego zrezygnuj z czyszczenia go odkurzaczem. Rolka do ubrań albo miękka szczotka czy miotełka do kurzu będą o wiele bardziej odpowiednie. Dwa ostatnie produkty sprawdzą się także dla rolet drewnianych. W tym przypadku polecamy specjalne szczotki, które pozwalają na wyczyszczenie kilku lamel jednocześnie.

Jak usunąć zabrudzenia z rolety materiałowej?

A co w przypadku, jeśli roleta ulegnie poważniejszemu zabrudzeniu? W takiej sytuacji najlepiej czyścić tkaninę punktowo, używając do tego gąbki lekko zwilżonej w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, który nie odbarwi materiału. Pamiętaj, aby nie suszyć rolet pod żelazkiem ani ich nie prasować, ponieważ stracą swoją formę. Do osuszenia tkaniny najlepiej sprawdzi się suchy, czysty ręcznik – tradycyjny albo papierowy. Podpowiadamy, że drobne zanieczyszczenia możesz spróbować usunąć gumką do wymazywania ołówka.

Nie zapominaj o tym, że rolety dzień-noc oraz klasyczne produkty materiałowe nie są przystosowane do prania. Namoczenie ich w wodzie może skutkować odkształceniem i zniszczeniem tkaniny. Wyjątek stanowią rolety rzymskie, które w większości przypadków można prać w pralce w trybie delikatnym. Jeśli roleta jest już nieodwracalnie zabrudzona, nową roletę pod kolor możesz zamówić przykładowo na stronie https://dziennoc.pl/kategoria/rolety/rolety-materialowe/

Zwróć uwagę na czystość kaset i łańcuszków oraz sprawność mechanizmów

Dbanie o rolety i żaluzje nie ogranicza się jedynie do regularnej pielęgnacji tkaniny czy lameli. Ważne jest także to, aby zatroszczyć się o elementy mechanizmu. Oprócz tego, że od czasu do czasu warto wyczyścić łańcuszki czy kasety, konieczne jest ich prawidłowe użytkowanie. Zdecydowanie odradzamy mocne pociąganie za sznurki i żyłki regulujące pozycję rolety. Jeśli zauważysz, że mechanizm się blokuje, może to oznaczać, że wymaga nasmarowania. Możesz to zrobić samodzielnie lub poprosić o pomoc fachowca. W ten sposób roleta albo żaluzja przez wiele lat pozostanie w dobrej kondycji.

Żaluzje lub rolety są zwykle inwestycją na wiele lat. Produkty wysokiej jakości cechują się trwałością i odpornością na działanie czasu. Od tego, jak o nie zadbasz, będzie jednak zależeć, jak długo zachowają swój piękny wygląd i funkcjonalność. Wbrew pozorom przesłony okienne nie wymagają zbyt wiele uwagi. Cenią natomiast regularne odkurzanie, zapobiegające powstawaniu trwałych zabrudzeń.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
52 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *