fbpx
Dodatki i akcesoria

Czy opaski kablowe służą tylko do spinania kabli?

• Zakładki: 47


Czy zastanawiasz się czasem, czy jedynym przeznaczeniem przedmiotów jest to, które zapostulował producent lub wynalazca? Opaski kablowe są jednym ze zdecydowanych argumentów przeciw tej tezie, a ich różnorodność i obszar zastosowań stale rosną. Do czego zatem służą, jeśli nie tylko do uporządkowania wiązek przewodów?

Czym są opaski kablowe?

Być może dla niektórych nazwa opaski kablowe nie kojarzy się z niczym konkretnym, jednak każdy wie o czym mowa, kiedy je zobaczy – jest to bowiem fachowa nazwa dla opasek zaciskowych, zwanych powszechnie trytytkami. Wciąż nie wiesz, co to takiego? To podłużny, plastikowy element, wyposażony w szereg mnóstwa ząbków po jednej swojej stronie oraz w oczko na jednym końcu. Przełożenie drugiego końca przez otwór powoduje konsekwentne przeskakiwanie przezeń kolejnych ząbków, co brzmi dokładnie tak: trrrrrrt – stąd nazwa. Raz przełożony ząbek, ze względu na konstrukcję trytytki, nie jest w stanie samoistnie się cofnąć; raz zaciśnięte wokół jakiegoś przedmiotu, opaski kablowe są gwarantem utrzymania tego zacisku.

Białe, czarne, czy kolorowe?

Opaski kablowe występują w praktycznie wszystkich głównych kolorach tęczy, a ponadto białym, czarnym i kilku mniej typowych. Które zatem będą najlepsze? Wszystko zależy od tego, do czego chcesz ich użyć. Jeśli zależy Ci na zwiększonej ochronie trytytek przeciw promieniowaniu UV, zdecyduj się na eleganckie czarne opaski zaciskowe od dobrego, włoskiego producenta – dzięki dodatkowi sadzy do naturalnego poliamidu 6.6 z którego są wykonane, poza niepalnością na poziomie V-2 (oznacza to, że same gasną po max 30 s) zyskują też dodatkową odporność na UV. Opaski białe oraz kolorowe będą za to użyteczne jeśli potrzebujesz dodatkowo zastosować kod kolorowy lub po prostu lubisz gdy jest barwnie. Wszystkie z nich natomiast spełniają europejskie normy i posiadają odpowiednie homologacje.

Opaski kablowe – nie tylko drobne elementy!

Jeśli trytytki kojarzą Ci się jedynie z malutką obręczą, którą możesz zamknąć wokół nadgarstka, poważnie ich nie doceniasz! Najmniejsze – rzeczywiście – nie mają nawet 10 cm długości, a ich szerokość to 2.5 mm, jednak możesz spotkać stopniowo coraz większe, aż do potężnych, dochodzących nawet do metra długości i 1.25 cm szerokości. Nie potrzebujesz takich szerokich? Połącz kilka mniejszych w trytytkowy łańcuch! Pamiętaj jednak, że wytrzymałość zależy od szerokości – o ile te 2.5 mm zerwie siła równoważna kilku kilogramom, o tyle najszersze mogą wytrzymać nawet około 100 kg obciążenie!

Opaski jedynie kablowe?

Dochodzimy do sedna sprawy – czy opaski kablowe służą jedynie do podwiązywania kabli? Z nazwy wynika, że tak i łączenie przewodów w zgrabne zwitki, aby nie zwisały luźno, z pewnością jest szczytnym celem na polu estetyki, jednak tak poważne ograniczenie ich zastosowań byłoby dla nich niemal obrazą!

Opaski kablowe niezastąpionym elementem w ogrodzie

Ze względu na swoją sporą obciążalność, kompaktowość, nieinwazyjny wygląd i szybkość działania oraz trwałość, opaski kablowe znajdują mnóstwo zastosowań doraźnych podczas wykonywania zadań ogrodowych. Bardzo typowym przykładem jest prędka reperacja siatki ogrodzeniowej – wystarczy kilka trytytek przeciągnąć przez wadliwe oczka. Inną możliwością jest wspomożenie wzrostu roślin – nie chcą piąć się w górę pergoli? Opaski kablowe przytrzymają je do czasu aż zmienią zdanie. Jabłonka łamie się pod ciężarem owoców? Podtrzymaj jej gałęzie, korzystając z trytytkowego temblaka.

Motoryzacyjne zastosowania – opaski kablowe w samochodzie

Jednym z często spotykanych sposobów, w jaki wykorzystywane są opaski kablowe, jest montaż kołpaków samochodowych. Oczywiście, kołpaki najczęściej trzymają się same. Nie zawsze jednak tak jest – gorszej jakości połączenie (fabrycznie lub z winy użytkownika) nieraz sprawia, że kołpak odpada na zakręcie lub wyboistej drodze. Ponadto należy wystrzegać się złodziei kołpaków, dla których zdjęcie ich to nieraz kwestia pojedynczych sekund. Używając trytytek możesz przymocować kołpaki do felg – jeśli nie podoba Ci się, że opaski wystają i je widać, możesz wywiercić dziurki w kołpaku i użyć takiego tunelu do ukrycia trytytek.

Nieograniczone pomysły na wykorzystanie trytytek

Kiedy już przywykniesz do opasek kablowych, zaczniesz zauważać, że mogą być użyteczne niemal wszędzie. Chwiejąca się antena? Ustabilizuj ją trytytkami. Chcesz powiesić banery wyborcze lub reklamowe? Trytytki przypną je skutecznie do ogrodzenia. Światełka ogrodowenie chcą się trzymać? Kilka trytytek załatwi sprawę. Jedynie wyobraźnia ogranicza zastosowanie opasek kablowych!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
44 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *