fbpx
Ogród

Wiosenne prace w ogrodzie – jakie narzędzia ogrodnicze warto mieć?

• Zakładki: 70 • Komentarz: 2


Wraz z wiosennymi miesiącami do życia budzi się natura. To także czas na pobudkę właścicieli ogrodów, zarówno przestronnych terenów, jak i niewielkich ogródków. Jeżeli jeszcze nie rozpoczęliście porządków i prac pielęgnacyjnych, mamy dla Was krótki poradnik. Początkującym ogrodnikom doradzimy, co trzeba zrobić w ogrodzie i jakie narzędzia będą przydatne. Doświadczeni ogrodnicy mogą sprawdzić, czy niczym nie zapomnieliście!

Wiosenne przycinanie drzew owocowych

Jednym z obowiązkowych punktów wiosennych prac w ogrodzie jest przycięcie drzew. To najlepszy moment na usunięcie zbędnych gałęzi, przede wszystkim suchych i chorych. Pamiętaj, by dokładnie przyjrzeć się, czy nie występują zmiany chorobowe. Warto także usunąć krzyżujące się gałęzie, które mogą negatywnie wpływać na wzrost drzewa. Wiosna to także dobry czas na wykonanie cięcia żywopłotu. Pamiętaj jednak by robić to przed rozwojem liści. 

Pomocne przy przycinaniu drzew i żywopłotów będą sekatory i nożyce ogrodnicze. Ich bogatą ofertę możecie znaleźć w sklepie internetowym Figot

Intensywna pielęgnacja trawnika wiosną

Po zimie trawnik może prezentować się nieco mniej imponująco. Dzięki kilku zabiegom pielęgnacyjnym szybciej wróci do swojej pięknej postaci. W pierwszej kolejności zgrab wszelkie liście, które spadły na trawnik od jesieni. Następnie warto przeprowadzić wertykulację trawnika, podczas której usuniesz mech, chwasty oraz starą, suchą trawę. Warto też zaopatrzyć się w areator, dzięki któremu napowietrzysz trawnik i pobudzisz go do wzrostu. Używając tego urządzenia pamiętaj o odpowiednim ustawieniu noży, tak aby nie uszkodziły korzeni trawy. Ostatnim krokiem jest uzupełnienie ubytków w darni — najlepiej zastosuj taką samą odmianę trawy. 

ogród, ogrodnictwo, sadzenie kwiatów

Oprysk roślin przed szkodnikami

Niestety wraz z roślinami do życia budzą się też szkodniki. Żeby cieszyć się pięknym ogrodem, warto zastosować odpowiedni środki ochrony roślin. Wiosną warto wykonać oprysk roślin chroniący przed mszycami, przędziorkiem, a także chorobami grzybiczymi. Żeby zrobić to jak najskuteczniej, zaopatrz się w wydajny opryskiwacz. Do małych ogrodów świetnie sprawdzą się ręczne opryskiwacze ciśnieniowe. Jeżeli jednak macie sporo roślin, lepszym wyborem będzie opryskiwacz akumulatorowy. 

Lubicie wiosenne porządki w ogrodzie? Jakie są Wasze ulubione prace ogrodnicze? Czekamy na Wasze komentarze, zapraszamy do dyskusji  i wymiany doświadczeń na forum!

comments icon2 komentarze
2 komentarze
195 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “Wiosenne prace w ogrodzie – jakie narzędzia ogrodnicze warto mieć?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane