fbpx
Instalacje elektryczne

Taśmy LED – rodzaje i zastosowanie

• Zakładki: 22


Oświetlenie ledowe już od dawna stanowi świetną alternatywą dla klasycznych żarówek i nie zanosi się na to, aby miała nastąpić w tej kwestii jakaś zmiana. Zamontowanie świateł LED niesie ze sobą wiele korzyści, wśród których wyróżniamy przede wszystkim oszczędność energii, która przekłada się bezpośrednio na dużo niższe rachunki za prąd. Ponadto taśmy LED można kupować na metry i montować w zasadzie wszędzie. Tego typu oświetlenie tworzy wspaniały klimat – zobacz, jak wiele jest opcji do wyboru!

Czym jest taśma LED?

Taśma LED to rodzaj oświetlenia wykorzystujący diody elektroluminescencyjne (w skrócie LED), które mogą przybierać kolor czerwony, zielony i niebieski (wówczas jest to taśma LED RGB – red, green, blue) lub emitować światło białe. Diody umieszczone są na elastycznej taśmie PCB i w zależności od modelu mają różne zagęszczenie oraz charakteryzują się odmiennym natężeniem. Taśmę LED kupuje się na metry, a ich cechy fizyczne pozwalają na montaż w dowolnym miejscu wewnątrz domu – najczęściej pod lub za szafkami i sprzętami RTV, wzdłuż listew przypodłogowych, pod sufitem i w wielu innych miejscach, które chcemy zaakcentować. 

Budowa taśmy LED

Na taśmie PCB umieszczone są moduły LED, które składają się z trzech diod i opornika, który odpowiada za utrzymanie stałego przepływu energii elektrycznej w obwodzie. Każdy moduł jest osobnym systemem instalacyjnym, dzięki czemu mamy możliwość ucinania taśmy w dowolnym miejscu, przy czym należy zwrócić uwagę, aby nie naruszyć żadnego z tych systemów. Do produkcji taśm LED wykorzystuje się żele silikonowe oraz żele epoksydowe, którym to zawdzięczamy elastyczność, zaś długości modułów ledowych mogą mieć: 25 mm, 50 mm lub 100 mm.

Jak zasilać oświetlenie LED?

Taśmy LED zasila się napięciem stałym o nasileniu 12 V i właśnie takie stosuje się w przypadku aranżacji wnętrz. Możemy spotkać się także ze światłami, których napięcie zasilania wynosi 24 V, jednak te wykorzystywane są zazwyczaj w sektorze motoryzacyjnym. Oświetlenie LED kupisz od razu z zasilaczem.

montaż taśmy led
Zdjęcie: https://pixabay.com

Rodzaje taśm LED

Zastanawiasz się jaką taśmę LED wybrać? W trakcie zakupów powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa kryteria, a mianowicie wielkość i rozmieszczenie diod oraz barwę światła.

Rodzaje diod LED

Diody emitujące światło różnią się od siebie pod względem rozmiarów i zagęszczenia na taśmie. Pasek LED może być wyposażony w diody typu: 

  • SMD 5050 – o wymiarach 5 mm x 5 mm,
  • SMD 3528 – o wymiarach 3,5 mm x 2,8 mm,
  • SMD 2835 – o wymiarach 2,8 mm x 3,5 mm,
  • SMD 5630 – o wymiarach 5,6 mm x 3 mm,
  • SMD 3014 – o wymiarach 3 mm x 1,4 mm. 

Zagęszczenie, czyli ilość diod na metr taśmy LED może wynosić:

  • 30 diod na metr bieżący,
  • 60 diod na metr bieżący,
  • 120 diod na metr bieżący.

Im więcej diod na metr paska, tym większa intensywność światła, dlatego 30 diod/m daje efekt najsłabszy, a 120/m najlepszy – tak gęsty rozstaw pozwala na utworzenie jednolitej linii światła, ale niestety też powoduje większy pobór prądu. 

Strumień świetlny

Taśmy LED dzielimy na jednokolorowe (mogą być opisane jako mono) i zmiennokolorowe. Jeśli chodzi o światła kolorowe, to na rynku dostępne są już nie tylko klasyczne RGB (czerwone, zielone, niebieskie), ale i żółte, fioletowe, pomarańczowe. Natomiast w przypadku światła białego wyróżniamy:

  • barwę ciepłą (w przedziale od 2700 do 3000 K) – światło białe, które jest najbardziej zbliżone do światła klasycznej żarówki; daje ciepłe, zabarwione na żółto, przyjemne dla oka światło,
  • barwę zimną (w przedziale od 4500 do 6500 K) – strumień tego rodzaju światła jest dość ostry, wpada w niebieskie tony i przez to jest dość męczący dla oczu,
  • barwę neutralną (w przedziale od 3300 do 4000 K) – ten rodzaj światła jest najbardziej zbliżony do światła dziennego; nie wpada ani w tony żółte, ani niebieskie, dzięki czemu widzimy wyraźnie, bez uczucia dyskomfortu lub nadmiernego odprężenia. 

W asortymencie sklepów z oświetleniem znajdziesz nowoczesne taśmy LED, których światło można regulować za pomocą sterownika w postaci małego pilota. Jest to duże udogodnienie, ponieważ dostosowujesz kolor i natężenie światła w zależności od potrzeb w danej chwili. 

taśma led białe światło
Zdjęcie: https://pixabay.com

Zastosowanie taśm LED

Oświetlenie ledowe ma zazwyczaj charakter dekoracyjny, dlatego też stosujemy je najczęściej do zaakcentowania konkretnego obszaru w pomieszczeniu. Nie oznacza to jednak, że światła LED są bezużyteczne! 

Taśmy LED świetnie sprawdzają się przy listwach podłogowych i na schodach – nawet delikatne natężenie światła o ciepłej barwie ułatwia poruszanie się po zmroku. Paski LED warto wykorzystać do wyeksponowania półek lub wnętrza szafek z przeszkleniem. Ciekawy efekt uzyskasz także, przyklejając taśmę LED z tyłu ekranu telewizora, monitora od komputera, a nawet kolumn głośnikowych – światło będzie wówczas padało na ścianę, tworząc piękną poświatę.

Taśmy LED możemy zastosować w dowolny sposób. Jest to produkt wygodny, praktyczny, prosty w obsłudze, a przede wszystkim dający oryginalny efekt. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
182 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *