fbpx
Ekologia OZE

Na czym polega magazynowanie energii

• Zakładki: 40


Odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Dzieje się tak za sprawą klimatycznych zmian, które wymuszają ich obecność. W ostatnich czasach zarówno fotowoltaika, jak i magazyny energii są ciągle na topie. Posiadając instalację fotowoltaiczną, warto zdecydować się na magazyn energii, ponieważ to on pozwala gromadzić i przechowywać bezpiecznie energię. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym jest magazyn energii i jak działa?

Jak działa magazyn energii?

Proces magazynowania energii opiera się na przekształcaniu i przechowywaniu energii elektrycznej. Obecnie to najlepsza metoda na jej przechowywanie. Otrzymana energia gromadzona jest w akumulatorze i przetwarzana elektrochemicznie. Istnieje kilka rodzajów akumulatorów. Wśród najbardziej popularnych można wymienić: kwasowo-ołowiane oraz litowo-jonowe. Ten pierwszy rodzaj jest stosunkowo tani i bezpieczny, natomiast drugi trwały i łatwy w obsłudze. 

Dzięki magazynowi energii zatrzymujemy wyprodukowaną energię oraz zyskujemy niezależność.  W polskim prawie definicję magazynu energii określa art. 3 pkt 10k, który jasno mówi, że  jest to: ,,Instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci’’. 

Rodzaje magazynów energii

Poniżej przedstawiamy podział ze względu na technologię magazynów energii:

  • mechaniczne (elektrownie szczytowo-pompowe, magazyny sprężonego powietrza, koło zamachowe),
  • elektrochemiczne (akumulatory i ładowalne baterie),
  • chemiczne (ogniwa paliwowe, tworzenie wodoru lub metanu),
  • termiczne (akumulacja ciepła jawnego lub utajonego),
  • elektryczne (superkondensatory).

Najczęściej występującym podziałem jest jednak elektrochemiczny, ponieważ zgromadzona nadwyżka energii znajduje się w akumulatorach i ładowalnych bateriach.  

Czy magazyny energii są inwestycją opłacalną?

Oczywiście, że tak. Dzisiejsze magazyny energii  gwarantują nam wiele korzyści. To dzięki nim możemy wykorzystać nadwyżkę energii w dowolnym dla nas czasie lub odsprzedać
ją do sieci. Wychodząc naprzeciw klientom, niektóre firmy proponują coraz to nowsze rozwiązania. Takim przykładem są domowe magazyny energii: https://www.otovo.pl/blog/magazyn-energii/

Za nim podejmiemy decyzje o kupnie magazynu domowego, warto przejrzeć kilka ofert od różnych producentów i skrupulatnie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami. Pozwoli nam to wywnioskować, który magazyn jest dla nas odpowiedni. Przy okazji możemy skonsultować się w tej sprawie z profesjonalną obsługą. Pamiętajcie o tym, że tego typu urządzenia powinny być starannie i dokładnie dobrane. 

Magazyny energii z dotacji ,,Mój Prąd 4.0’’

Pewnie wiele osób myśli, że magazyn energii to spory wydatek. Jednak jej zakup jest możliwy dzięki  dotacji, którą wprowadził rząd. To ona umożliwia nam dofinansowanie tego typu urządzeń. Dodatkowo taki program daje nam wiele korzyści. Dzięki niemu możemy wpłynąć na elektromobilność, która z dnia na dzień rozwija się nieustannie. Powstaje coraz to więcej samochodów elektrycznych i infrastruktura służąca głównie do ich ładowania. 

Obecnie magazyny energii są ciągle na topie. Dzieje się tak za sprawą instalacji fotowoltaicznej produkującej darmową energię elektryczną. Warto również pamiętać o tym, że posiadając magazyn, chronimy nasze środowisko. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
205 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *