fbpx
Aranżacja wnętrz

Jaki wybrać narożnik do małego salonu?

• Zakładki: 6


Nie musisz rezygnować z wygody i stylu, kupując sofę do pokoju, który ma lekko klaustrofobiczne wymiary. Nie musisz nawet wpychać swojej nowej sofy przez okno, gdy drzwi do najszerszych nie należą. Na aranżacyjny ratunek przybywa modułowa sofa narożna, czy jak wolisz narożnik. Jeśli wybierzesz dobrze, stanie się sercem twojej aranżacji, całkowicie odmieniając zarówno wygląd, jak i funkcjonalność wnętrza. Jak wybrać narożnik do małego salonu? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Czy narożnik sprawdzi się w małym salonie?

narożnik

To w zasadzie pytanie retoryczne. Nie tylko zmieści się, ale i jest elementem obowiązkowym na liście mebli do małego salonu. Zapewnia możliwość odpoczynku w pozycji siedzącej i leżącej, wydziela przestrzeń dla dodatkowych siedzisk, stolika kawowego, stołu do pracy, a ponadto wypełnia pusty kąt, w którym nie sposób ustawić innych mebli.

Rozmiar narożnika

Nie wchodząc w szczegóły, czyli dokładne rozmiary, właścicielom niewielkich przestrzeni polecamy narożniki w kształcie litery L. Są one niezwykle ustawne i zapewniają możliwość tworzenia stref funkcjonalnych, wydzielania miejsc na różne aktywności (wypoczynek, pracę, spożywanie posiłków). Na dodatek narożnik zajmuje mniej miejsca niż typowy zestaw wypoczynkowy składający się z sofy i dwóch foteli. Aby jeszcze lepiej dopasować narożnik do swoich potrzeb, warto zdecydować się na mebel modułowy. Poszczególne elementy można ustawiać w dowolnych konfiguracjach, kierując się bieżącymi potrzebami.

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając sofę narożną do małego salonu?

Chociaż narożniki są znakomitym rozwiązaniem nie tylko w przypadku małej przestrzeni, nie zawsze mogą być idealnym wyborem do twojego salonu. Po prostu niektóre układy pomieszczeń nie współgrają z sofami narożnymi. Umiejscowienie drzwi i kształt pokoju uniemożliwiają właściwie korzystanie z tego mebla. Zanim udasz się do salonu meblowego, dokładnie zmierz dostępną przestrzeń (rzeczywistą ilość miejsca na sofę). Na miejscu sprawdź wymiary narożnika, nie do końca ufając podanym wymiarom. Weź również pod uwagę poniższe czynniki.

  • Rozmiar – dopasowanie narożnika do powierzchni salonu jest sprawą oczywistą, ale czy bierzesz pod uwagę wzrost i wagę osób, które najczęściej będą korzystać z mebla? Wysokie osoby powinny wybierać narożniki z głębokim siedziskiem. Osoby o niskim i średnim wzroście będą lepiej wypoczywać w narożnikach płytkich. W momencie siedzenia na kanapie twoje nogi powinny swobodnie dotykać podłogi.
  • Tkanina obiciowa – zwróć uwagę zarówno na wygląd tkaniny, jej kompatybilność z wystrojem twojego wnętrza, jak i parametry wytrzymałościowe.
  • Układ narożnika – gdy wydłużona część mebla, tak zwany szezlong, znajduje się z lewej strony, to mamy do czynienia z narożnikiem lewostronnym. Odwrotny układ oznacza narożnik prawostronny.
  • Dodatkowe funkcje – nawet niewielkich rozmiarów sofa narożna może mieć różne udogodnienia. Najczęściej są to ruchome zagłówki, wysuwane siedzisko lub schowki w podłokietnikach. Czasami możesz spotkać się z podnóżkami dołączanymi do narożnika.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
206 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *