fbpx
Ogród

Wiosenne porządki – jak przygotować się do wielkiego sprzątania?

• Zakładki: 51 • Komentarz: 1


Wiosna to czas, kiedy lubimy robić porządki – zarówno w naszym życiu, jak i w naszym domu. Jeśli chcesz, by Twoja praca była efektywna, a Ty zadowolony z wyników, do sprzątania odpowiednio się przygotuj. Wiosenne porządki to okazja do uporządkowania całego mieszkania i ogrodu oraz pozbycia się niepotrzebnych rzeczy.

Od czego zacząć wiosenne porządki?

Im mniej zagracone mieszkanie, tym łatwiej będzie Ci się sprzątać. Dlatego sprzątanie każdego pomieszczenia zacznij od uporządkowanie szafek i szaf. Wyjmij całą ich zawartość i odśwież półki, a w międzyczasie przejrzyj, czy wszystkie salaterki i urządzenia kuchenne są sprawne. Czy będziesz z nich jeszcze korzystać? Te zepsute lub zniszczone od razu wyrzuć, a resztę wytrzyj z kurzu i starannie poukładaj.

Podobnie postąp z ubraniami – za małe, za duże, zniszczone, niemodne ciuchy, w których nie chodziłaś od roku albo i dłużej spakuj i oddaj potrzebującym lub wyrzuć. Być może odnajdziesz coś, o czym zapomniałaś i zamierzasz w tym chodzić. Połóż tę rzecz na wierzchu i zrób trzy miesiącu testu. Jeśli ponownie jej nie założysz, będziesz wiedzieć, że nie założysz jej już nigdy.

Jakie środki czystości są najlepsze?

Jeśli nie do końca jesteś zadowolony ze środków czystości, których używasz dotychczas, zmień je na profesjonalną chemię domową lub przygotuj środki czystości domowej roboty. Ocet to tani, bezpieczny i przede wszystkim skuteczny produkt, który sprawdza się podczas czyszczenia większości powierzchni.

Do wypolerowania kranów najlepiej sporządź pastę czyszczącą z łyżki soli kuchennej i łyżeczki octu. Soda oczyszczona i ocet przeczyszczą Twoje rury, a przy okazji usuną nieprzyjemny zapach. Ocet sprawdzi się także podczas mycia podłóg, szczególnie drewnianych parkietów. Szklankę octu rozcieńcz 5 litrami wody i takim roztworem umyj podłogi. Sztuczne płyny do parkietów powodują, że drewno ciemnieje i tworzą się na nim ciemne, brzydkie plamy.

Ocet możesz wykorzystywać zarówno do mycia, odkażania, jak i pozbywania się nieprzyjemnych zapachów. Jeśli sam zapach octu odstrasza Cię od stosowania tego naturalnego produktu jako środka czyszczącego, do roztworu octu z wodą możesz dolać kilka kropel olejku eterycznego, najlepiej lawendowego, który doda powiewu świeżości w całym mieszkaniu.

Mycie okien i wiosenne porządki w ogrodzie

Gdy tylko nastają pierwsze ciepłe dni, natychmiast ruszamy do ogrodu, by posprzątać w nim po zimie i przygotować do pielęgnacji i uprawy roślin. Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się huśtawka, koniecznie sprawdź jej stan techniczny po zimie. Jeszcze przed porządkowaniem ogrodu przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia – grabie, taczkę, wiadro. Pamiętaj też, by ciepło i wygodnie się ubrać. Jeśli sprzątasz w naprawdę ciepły dzień, wystarczy bezrękawnik roboczy ocieplany. W chłodniejsze dni załóż ciepły polar. Pierwsze dni wiosny bywają naprawdę zwodnicze i właśnie teraz najczęściej chorujemy. O ciepłym stroju roboczym nie zapomnij także, gdy myjesz okna. Podczas sprzątania nie zapomnij włożyć rękawiczek lateksowych, które ochronią Twoją skórę i paznokcie przed odmoczeniem i działaniem środków czystości.

Jak umyć okna i nie pozostawić smug? Również octem z wodą! Ten uniwersalny środek czystości doskonale poradzi sobie nawet z kilkumiesięcznym brudem, a także zabezpieczy szyby przed szybkim ubrudzeniem się. A może Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na szybkie i skuteczne posprzątanie całego domu?

comments icon1 komentarz
1 komentarze
59 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Wiosenne porządki – jak przygotować się do wielkiego sprzątania?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *