fbpx
Ogród

Pięć zalet agrotkaniny ogrodowej

• Zakładki: 47


Jeszcze kilka lat temu agrotkanina była materiałem zarezerwowanym praktycznie tylko dla profesjonalistów. Agrotkanina to jeden z ulubionych materiałów stosowanych przez ogrodników i właścicieli szkółek ogrodniczych. Jak sama nazwa wskazuje, jej główną zaletą są właściwości ściółkujące. Stosowanie agrotkaniny w uprawach, to jeden z lepszych sposobów na poradzenie sobie z wyrastającymi wokół sadzonek chwastami. Dziś agrotkanina do ogrodu dostępna jest praktycznie dla każdego miłośnika roślin. W czym tkwi tajemnica sukcesu agrotkaniny ogrodowej? Poznajcie pięć właściwości agrotkaniny, które sprawiają, że z chęcią używają jej profesjonalni ogrodnicy w całej Europie.

Łatwa dostępność agrotkaniny

 Jak już wspomnieliśmy, kiedyś agrotkanina dostępna była przede wszystkim w hurtowniach z zaopatrzeniem dla profesjonalnych ogrodników. Na szczęście to się zmieniło i z zalet agrotkaniny może skorzystać już praktycznie każdy. Zdecydowanym plusem jest to, że agrotkaninę ogrodową można zakupić w arkuszach o różnych wymiarach lub na metry – wówczas cena agrotkaniny podana jest za m2.

Agrotkanina ogrodowa czyli mata na chwasty

Chwasty to jeden z koszmarów wszystkich ogrodników. Pojawiają się w najmniej odpowiednim miejscu i rosą zaskakująco szybko. Jedną z metod poradzenia sobie z tym problemem jest zastosowanie na rabacie, skalniaku lub grządce agrotkaniny. Warto jednak zauważyć, że mata na chwasty ogranicza silnie ich wzrost, jednak nie gwarantuje w stu procentach ich eliminacji. Ważny jest tez sposób rozkładania agrotkaniny. Najlepiej położyć je w jednym kawałku i wykonać tylko nacięcia w miejscach, gdzie będą znajdować się rośliny. Jeżeli na grządce będą znajdować się rośliny cebulkowe – również pamiętaj o wykonaniu nacięć.

Agrotkanina odporna na grzyby

Mata ściółkująca wykonana jest z tworzywa sztucznego. Dzięki temu jest odporna na gnicie i próchnienie. Ma to znaczenie nie tylko dla trwałości agrotkaniny. Najważniejsze jest to, że agrotkanina nie będzie przyczyniać się do rozwoju grzybów i pleśni zagrażających roślinom.

Pod agrotkaniną cieplej

Warstwa agrotkaniny osłania glebę wokół roślin. Takie okrycie chroni w pewnym stopniu roślinę przed niską temperaturą. Oczywiście nie w takim stopniu co specjalne agrowłókniny przeznaczone zna zimowe pory, ale zawsze delikatnie ochroni rośliny.

Z agrotkaniną nie musisz bać się suszy!

Agrotkanina ogrodowa jest tak skonstruowana, że przepuszcza pod swoją powierzchnię wodę, która może swobodnie wsiąkać w glebę. Jednak przykrycie ziemi wokół rośliny powstrzyma ją przed wysychaniem. To bardzo ułatwia pielęgnację ogrodu w upalne miesiące. Zastosowanie agrotkaniny sprawia, że nie musisz tak często podlewać upraw. Jeżeli w Twoim ogrodzie jest dość ciężka ziemia, pamiętaj o dobrym odprowadzeniu nadmiaru wody.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
51 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *