fbpx
Kuchnia

Meble do kuchni – co brać pod uwagę, projektując je?

• Zakładki: 21


Dla jednych – miejsce na rodzinne gotowanie i wspólne chwile przy posiłkach. Dla innych – wnętrze, w którym chcą przebywać jak najmniej. Tak czy inaczej, funkcjonalność kuchni to sprawa kluczowa. Jakie zatem meble wybrać, by czas tam spędzany nie był uciążliwy? Które aspekty są tutaj newralgiczne? Zobacz!

Ciąg roboczy – pamiętaj o jego zachowaniu

Przez niektórych zwany trójkątem roboczym, pozwala sprawniej realizować kuchenne prace. Jego dokładny układ zależy od tego, jak ma być rozplanowana cała kuchnia. Meble do kuchni wraz ze sprzętem AGD mogą być ułożone w kształt litery L, U lub wzdłuż jednej ściany: https://www.komandor.pl/pomieszczenia/kuchnia. W ostatnim przypadku „trójkąt” jest tak naprawdę ciągiem – linią prostą. A o co dokładnie chodzi?

Wierzchołkami tej koncepcji są trzy elementy, ułożone zgodnie z kolejnością wykonywanych prac. Idąc więc od wejścia, powinniśmy mieć:

  1. Lodówkę, w której przechowywane są składniki na posiłki – a zaraz za nią blat, pozwalający wyjmować niezbędne rzeczy i przygotować do dalszej obróbki.
  2. Zlewozmywak – gdzie dokonywane są wstępne prace typu mycie, płukanie, suszenie oraz następny blat mebla kuchennego. Ta powierzchnia służy do prac po myciu: krojenia, mieszania, przygotowywania do jedzenia bądź do obróbki cieplnej.
  3. Kuchenkę – dopasowaną wielkością do tego, jak wiele osób z niej korzysta oraz jak często i dużo się gotuje. Za nią powinien być usytuowany kolejny blat, gdzie potrawy będą nakładane na talerze.

Funkcjonalność mebli do kuchni jako nadrzędna sprawa

Aby w przestrzeni kuchennej móc wygodnie pracować, trzeba zainwestować w praktyczne umeblowanie. Szafki do tego miejsca muszą przede wszystkim:

  • posiadać odpowiednią liczbę szuflad, półek, organizerów i innych schowków,
  • zostać wykonane na wymiar, aby jak najlepiej wypełnić dostępną przestrzeń,
  • mieć łatwe w czyszczeniu fronty i blaty,
  • być wyposażone w ułatwiające korzystanie mechanizmy, np. cichego domyku.

Dobrze jest zaplanować rozmieszczenie wyposażenia w poszczególnych meblach do kuchni. Warto tu wziąć pod uwagę swoje przyzwyczajenia kulinarne. Rzadko używane naczynia, garnki czy sprzęty powinno się pochować głębiej. Ciężkie przedmioty polecamy umieszczać w szafkach pod blatami. Natomiast wybrane, odświętne talerze można schować w wiszących meblach.

Wygląd szaf i szafek, czyli jaki styl wybrać?

Rozważywszy kwestie czysto pragmatyczne, nie można zapomnieć o estetyce wyposażenia. W tej domowej przestrzeni często spędza się czas rodzinnie. Z rana je się w niej śniadanie przed pracą i pije kawę… Warto więc, aby było tam przyjemnie przebywać. Wygląd mebli do kuchni szczególnie ma znaczenie wtedy, gdy to pomieszczenie jest połączone z salonem. Obecnie dużo nowoczesnych mieszkań jest tak właśnie projektowanych. Wówczas wyposażenie kuchni powinno współgrać z szafami i szafkami pokojowymi. Zbliżona stylistyka sprawi, że nie będzie zgrzytu pomiędzy różnymi stylami. Kuchenne szafki wówczas mogą też dopełniać wygląd części dziennej. Tutaj tym bardziej warto zadbać o ład, by nie musieć spoglądać z kuchni na zabałaganione blaty czy mało estetyczne meble kuchenne.

Projektując kuchnię, nie można kierować się tylko gustem i stylistyką. Oczywiście jest ona ważna, ale trzeba postawić na pierwszym miejscu praktyczność rozwiązań. Komandor zaprojektuje dla Ciebie meble do kuchni zarówno funkcjonalne, jak i piękne wizualnie. Doradcy chętnie pomogą w wyborze wyposażenia. Uczyń swą kuchnię przyjemnym, komfortowym miejscem w domu. Zapraszamy na komandor.pl!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *