fbpx
Aranżacja wnętrz

Łóżko platformowe vs boxspring – zalety i wady

• Zakładki: 15


W zasadzie wszyscy wiedzą, że odpowiednio dobrany materac wpływa na jakość snu. Niestety większość z nas nie poświęca wystarczająco dużo czasu stelażowi łóżka, co jest dużym błędem. Wszak nie chodzi tylko o kwestie estetyczne, ale stabilność materaca, jego wysokość i komfort użytkowania. Problemy wpływające na jakość snu pojawiają się po zakupie łóżka. Wybierz dobrze, a nie będziesz musiał zastanawiać się, czy mogło być lepiej.  Jeśli nie wiesz, czy należysz do zwolenników łóżka platformowego, czy bliżej ci do wielbicieli łóżka boxspring, służymy pomocą. Poznaj zalety i wady obu rozwiązań, by wybrać najlepszą opcję do swojej sypialni.

Przychodzi taki czas w życiu człowieka, że serię memów o tym, że po trzydziestce można połamać się, wstając z łóżka, zaczyna traktować jako smutną dokumentację swej codzienności. Tu strzyka, tam boli – dzień jak co dzień, a na usprawiedliwienie przez mamę nieobecności w pracy liczyć nie można.  Jeśli po nocy z przyzwoitą ilością godzin snu na koncie, nie wstajesz jak młody bóg i bliżej ci do memicznej rzeczywistości, to czas dokładnie przyjrzeć się każdemu elementowi łóżka. W końcu ustalisz, co ci szkodzi lub też może mieć zbawienny wpływ na twe niekoniecznie stare, lecz doświadczone życiem kości.

Jak wygląda łóżko platformowe?

Łóżko platformowe zostało zaprojektowane tak, aby płaski fundament można było zapewnić bez konieczności używania sprężyny skrzynkowej do podparcia materaca wierzchniego. Nisko zawieszony profil łóżka jest bardzo popularny w europejskim wystroju wnętrz, stąd też czasami łóżko platformowe nazywane jest europejskim.  Łóżka na platformach lub ramie z listew – sztywnych lub elastycznych w zależności od użytego materiału – występują w różnych stylach i wzorach, a także rozmiarach, więc sprawdzą się w każdej sypialni. Od prostych ram, przez tapicerowane, na wersji z szufladami do przechowywania, zagłówkiem i podnóżkiem skończywszy – łóżko platformowe stanowi wielofunkcyjny mebel. Idealnie sprawdza się w roli miejsca na przechowywanie nie tylko pościeli, pozwalając zmniejszyć bałagan w sypialni i zrezygnować z dodatkowej szafy.

Estetyka wykonania sprawia, że jest to stylowy dodatek, gwarantujący lepszy sen w nocy. Inwestycja w komfort, którą docenisz zarówno każdej nocy, jak i o poranku, gdy wstawanie nie będzie sprawiało problemu. Niskoprofilowa podstawa (którą można podnieść w zależności od potrzeb) jest idealna dla osób z problemami poruszania się, a także ze znaczną nadwagą. Solidna platforma sprawia, że łóżko jest bardziej stabilne (sztywne listwy łóżka zapewniają mocne podparcie), co zmniejsza prawdopodobieństwo zawalenia się, czyniąc spanie bezpieczniejszym.

Z jakich materiałów można wykonać łóżko na platformie?

 Jeśli zamierzasz wykonać je samodzielnie, możemy sięgnąć zarówno po materiały z odzysku, deskę bunkie, zwaną również orkiszową, jak i wszelkiego rodzaju materiały kompozytowe. Łóżka platformowe zwykle zbudowane są z drewna i są dostępne w różnych wykończeniach. Producenci sięgają zarówno po wysokiej jakości drewno, jak i drewno z odzysku. Wadą tego materiału jest ciężar, więc jeśli zamierzamy często przesuwać łóżko platformowe, to warto rozważyć tylko częściowe użycie drewna. Wówczas rama może być zbudowana z innego materiału, a z drewna jedynie listwy. Jeśli szukasz łóżka pasującego do stylu industrialnego, loftowego lub też współczesnego, możesz zdecydować się na łóżko z metalowymi listwami lub wspornikami, które służą jako platforma materaca. Wytrzymałość łóżka platformowego i jego waga będą zależeć od grubości zastosowanego metalu.

Zalety łóżka platformowego

Jedną z zalet łóżka platformowego jest brak stelaża sprężynowego. To stwierdzenie niejako stawia nas po stronie wielbicieli tego typu łóżka.  Zostało ono tak zaprojektowane, by zapewnić solidny fundament, na którym można oprzeć materac bez stosowania dodatkowego wsparcia. Brak sprężyny pudełkowej to o jedno zmartwienie mniej. Odpada jej wymiana w momencie zużycia. W porównaniu z innymi typami podstaw łóżek, platformowe uważane jest za wersję trwalszą. Tradycyjne łóżka mają więcej elementów niż łóżko platformowe, a to wszystko przekłada się na cenę. W przypadku nowoczesnego łóżka na platformie wystarczą stelaż i materac, dlatego ten typ łóżka uważany jest za niedrogą opcję. Mniejsza ilość części idzie w parze z łatwiejszym rozkładaniem i składaniem łóżka. 

Łóżko platformowe jest wysoce kompatybilne z większością materacy. Decydując się zatem na zmianę łóżka, nie będziesz musiał wymieniać materaca. Łóżka na platformie mają nowoczesny i elegancki wygląd. Zaprojektowano je tak, aby stały się integralną częścią nowoczesnych trendów projektowych. Są dostępne w szerokiej gamie stylów i wykończeń, co ułatwia wybór łóżka, najlepiej pasującego do motywu projektowego w twojej sypialni.  Ułatwiają przechowywanie, oferując dużo miejsca pod łóżkiem. To rozwiązanie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach, gdzie trwa walka o każdy, niezwykle cenny centymetr przestrzeni. Łóżko platformowe znacząco poprawia jakość snu. Zapewnia wsparcie, którego potrzebują plecy, aby organizm mógł odpocząć i zregenerować się po długim dniu spędzonym w biegu lub na stojąco. Często problemy ze snem spowodowane są zużyciem się stelażu sprężynowego.  Niskie łóżka inspirowane azjatycką kulturą i designem, tworzą iluzję przestronniejszej sypialni z wyższymi sufitami.

Wady łóżka platformowego

To, co dla jednych jest wadą, inni umieszczą po stronie zalet. Niższy profil sprawdzi się w przypadku osób mających trudności z poruszaniem się, a także otyłych. Osoby wysokie mogą mieć problem z wchodzeniem i wychodzeniem z łóżka. Wysokość łóżka może być dla nich niekomfortowa. Choć podparcie dla pleców jest ważne, niektórzy mogą uznać łóżko platformowe za zbyt twarde. Na pewno nie jest ono tak miękkie, jak łóżku typu boxspring. Jeśli stelaż zostanie wykonany z litego drewna, konstrukcja może być na tyle ciężka, że przestawianie mebla będzie stanowiło pewien problem.

Łóżko boxspring, czyli jakie?

Niezwykle popularne w USA i północnej Europie łóżka boxspring to sposób na hotelowy komfort w domowej sypialni. To zdecydowanie najlepsza opcja dla miłośników miękkich i przestronnych łóżek, w których można się „zapaść” i oddać błogiemu odpoczynkowi. Ich nazwa pochodzi o stelaża sprężynowego. Tego typu łóżko na ogół składa się ze wspomnianego stelaża, czyli drewnianej ramy o takim samym rozmiarze, co łóżko, wypełnionej sprężynami (lub metalowej siatki), owiniętej tkaniną, materaca, zagłówka i ewentualnie nakładki na materac. Sprężyna skrzynkowa zapewnia podparcie materaca, podnosi go do wygodnej pozycji, poprawia przepływ powietrza, a ponadto amortyzuje wstrząsy. Jest to dobra wiadomość, jeśli jesteś posiadaczem materaca sprężynowego i zła, jeśli śpisz na materacu piankowym. Materace piankowe nie mają sztywnej konstrukcji, więc nie tworzą z łóżkami boxspring udanych duetów. Nie chcąc wymieniać ulubionego piankowca, postaw na łóżko platformowe.

Ze względu na pracę sprężyn żywotność przeciętnego boxpspringa szacuje się na 10 lat. Jeśli stelaż zacznie wykazywać oznaki zużycia, takie jak pęknięcia lub słyszalne dźwięki w momencie układania się na materacu, to znak, że stelaż trzeba wymienić.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na łóżko boxspring?

Zanim obietnica hotelowego komfortu zawróci Ci w głowie, koniecznie zwróć uwagę na poniższe czynniki, aby upewnić się, że łóżko boxspring naprawdę jest tym, czego potrzebujesz. Bardzo często zdarza się, że mylimy chcieć z potrzebować i po jakimś czasie żałujemy swojej decyzji.

Wysokość łóżka boxspring

Boxspring to łóżko o wysokim profilu, więc będzie dobrym wyborem w przypadku osób potrzebujących dodatkowej wysokości podczas wstawania z łóżka. Osoby o niskim wzroście lub też posiadacze głębokiego materaca, będą bardziej zadowoleni z niskoprofilowego stelażu.

Rozmiar łóżka boxspring

Wybór odpowiedniego stelaża zależy od rozmiaru materaca. Nie może on zwisać z krawędzi. Upewnij się, że twój materac spełnia warunek przyjaźni z boxspringiem. Jeśli masz naprawdę duże łóżko, możesz rozważyć dzieloną sprężynę skrzynkową, która składa się z dwóch części. Będzie to na pewno bardziej komfortowa opcja, która na dodatek jest łatwiejsza w transporcie.

Typ materaca do łóżka boxspring

Niektóre rodzaje materacy nie nadają się do stelaży sprężynowych. Wspomniane już wyżej materace z pianki z pamięcią kształtu są bardziej miękkie i wymagają znacznie większego wsparcia niż może zapewnić stelaż sprężynowy.

Zalety łóżka boxspring

Dzięki specjalnym sprężynom materac ułożony na ramie nie będzie odkształcał się, zapewniając mocny i spokojny sen. Trzywarstwowa struktura (podkład, materac i nakładka) zapewnia najwyższy komfort użytkowania.  Łóżko ze stelażem sprężynowym jest lżejsze niż łóżko platformowe, więc łatwiej je przenosić. Doskonale amortyzuje wstrząsy, a dzięki obecności cewki w sprężynie skrzynkowej zapewnia lepszy przepływ powietrza i tym samym chłodzenie materaca. A to przekłada się na higienę snu.  Materac bazowy jest odciążony, dzięki czemu jego żywotność znacznie się wydłuża. Wysokość łóżka może być dużą zaletą w przypadku niektórych ograniczeń ruchowych i słusznego wzrostu właściciela. Do produkcji łóżek boxspring wykorzystywane są najwyższej klasy materiały tapicerskie, które są bardzo wytrzymałe oraz odporne na ścieranie. Tkaniny dostępne są w szerokiej gamie kolorów, więc łatwo zintegrować mebel z pozostałymi elementami aranżacji wnętrza. Pomimo swoich gabarytów łóżko zajmuje mniejszą powierzchnię w sypiali. Wszystko to dzięki wąskiej podstawie pod materac.

Łóżko boxspring podwójne

Wady łóżka boxspring

Łóżko boxspring ma ograniczoną kompatybilność i działa dobrze w zasadzie głównie z materacami sprężynowymi. Po stronie wad znajduje się mniejsza trwałość niż w przypadku przeciętnego łóżka platformowego i wysoka cena. Wypaczenie sprężyn wiąże się hałasem w momencie korzystania z łóżka. Miękkie i wygodne łóżko boxspring nie jest wystarczająco stabilne, by zapewnić podparcie kręgosłupa i ulżyć w cierpieniu osobom zmagającym się z bólem pleców. 

Łóżko platformowe czy boxspring? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od sypialnianego mebla. Jeśli uwielbiasz bardzo wygodne i miękkie łóżka, dzięki którym możesz odnieść wrażenie, że śpisz na chmurze, nie masz problemów z kręgosłupem, to boxspring z kompatybilnym materacem sprężynowym to twój numer 1, sypialniany obiekt pożądania.  Jeśli jednak, po przespanej nocy, budzisz się z bagażem dodatkowych dwudziestu lat, które czujesz w każdej kości, to zacznij na poważnie myśleć o łóżku platformowym. Będzie nie tylko wsparciem dla twojego kręgosłupa, ale i przestrzeni domowej.   Łóżko platformowe możesz wykorzystać w małej sypialni, a dzięki wbudowanej dodatkowej przestrzeni do przechowywania, zyskasz cenne centymetry.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
206 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *