fbpx
Projektowanie ogrodu

Jak utrzymać nawierzchnię tarasu w dobrym stanie?

• Zakładki: 15


Między wytrzymałością a estetyką podłogi na tarasie powinien znajdować się znak równości. Jeśli wybór materiału idealnego już za tobą, czas dowiedzieć się, jak utrzymać nawierzchnię tarasu w dobrym stanie i cieszyć się pięknie urządzoną przestrzenią przydomową na lata.

Drewno

Prezentuje się efektownie, ale wymaga regularnej konserwacji. Nie radzi sobie z wilgocią i niskimi temperaturami. Każdego roku musisz poddać swój taras olejowaniu. Aby uodpornić drewno na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, będziesz musiał nałożyć od 2 do 8 warstw oleju. Pamiętaj, że zabieg musi być wykonywany na surowym i starannie oczyszczonym drewnie. Jeśli pomalowałeś swój taras, najpierw musisz usunąć farbę i oczyścić drewno. Teraz możesz olejować!

Beton

Jeśli twój taras pokryty jest płytami betonowych, z usuwaniem zanieczyszczeń poradzisz sobie przy pomocy myjki ciśnieniowej. Jako że beton architektoniczny ma porowatą strukturę, która czyni go dość podatnym m.in. na zanieczyszczenia i korozję, impregnacja jest konieczna. Impregnat wzmocni jego strukturę i zabezpieczy przed wnikaniem wilgoci. Jak często impregnować betonowy taras? Najlepiej co 3 lata.

Drewniane deski kompozytowe

Deski kompozytowe wykonuje się z pyłu drzewnego połączonego klejami. Ich powierzchnia zabezpieczana jest warstwą twardego tworzywa sztucznego, dzięki czemu są odporne na wodę i zmienne warunki atmosferyczne. I to jest akurat znakomita wiadomość! Zła jest taka, że nie radzą sobie z uszkodzeniami mechanicznymi. Musisz regularnie naprawiać ubytki. W przeciwnym razie doprowadzisz do nieodwracalnego zniszczenia struktury deski. Wymagają również regularnego czyszczenia za pomocą szczotki lub myjki wysokociśnieniowej. W przypadku zacieków po deszczu musisz sięgnąć po wełnę stalową. Z naprawdę trudnymi plamami rozprawisz się za pomocą specjalnego preparatu do czyszczenia desek kompozytowych.

Kamień

Natura zawsze wie najlepiej, co jest dobre. Naturalny kamień nie wymaga żadnych nadzwyczajnych zabiegów pielęgnacyjnych czy ochronnych. Od czasu do czasu warto zastosować specjalistyczne preparaty do czyszczenia, które usuwają zielony nalot, wykwity lub mchy. 

Kostka granitowa i kamienna

Taras wykonany z tych materiałów również nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, szczególnie gdy masz do czynienia z kostkami fabrycznie zaimpregnowanymi. Twoim zadaniem będzie radzenie sobie z chwastami, mchem i wykwitem wapiennym, czyli białym osadem. Każdy problem rozwiążesz przy użyciu specjalistycznych środków. Plamy i zabrudzenia należy odplamić olejowo.

Płytki ceramiczne

Z zabrudzeniami powstałymi na podłodze z płytek ceramicznych poradzisz sobie przy pomocy wody z dodatkiem środka pielęgnacyjnego do tego rodzaju powierzchni.  Większy problem mogą stanowić częste ubytki w fudze, które będziesz musiał uzupełniać po wcześniejszym jej oczyszczeniu i uszkodzenia pojedynczych płytek, które należy wymienić. Płytki nie wymagają konserwacji. 

Klinkier

Taras z płytki klinkierowej zapewni ci atrakcję w postaci walki z glonami. Usuniesz je przy użyciu mieszanki wody z octem i szczotki z włosia.  Ten materiał również będzie borykał się z problemem białego osadu. Na szczęście profesjonalne środki załatwią sprawę. Klinkierowy taras warto pokryć  impregnatem przeznaczony do płytek z klinkieru.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *