fbpx
Ogród

Czym się różni patio od tarasu?

• Zakładki: 20


Wiele osób, mówiąc o przestrzeni przed domem, która umożliwia wypoczynek na świeżym powietrzu, wymiennie używa określeń patio i taras. Choć zapewniają nam te same możliwości oddawania się różnym aktywnościom, konstrukcyjnie nie są dokładnie tym samym. Czy wiesz, czym różni się patio od tarasu? Jeśli nie, zapoznaj się z naszym artykułem.

Czym jest patio?

Patio to słowo wywodzące się z języka hiszpańskiego. Oznacza wewnętrzny dziedziniec. Patio jest utwardzoną przestrzenią, która wpisuje się w bryłę budynku oraz bezpośrednio sąsiaduje z pomieszczeniem lub kilkoma pomieszczeniami. Najczęściej wykonane jest z kamienia, betonu, cegły lub bruku. Najczęściej ustawiamy na nim meble ogrodowe, sofy, siedziska, donice z kwiatami. Po prostu wszystkie rzeczy, które mogą albo upiększyć tę przestrzeń, albo uczynić ją miejscem, w którym możemy oddawać się relaksowi. Patio sprawdzi się w sytuacji, gdy nie mamy odpowiednio dużej powierzchni, którą można by przeznaczyć na ogród.  Bardzo często patio staje się częścią salonu lub jadalni. Dzieje się tak w domach o układzie, w którym wszystkie wewnętrzne pomieszczenia otwierają się na ogród (miejsce, w którym mógłby zostać utworzony) umieszczony w jego centralnej części. Patio jest przestrzenią łatwo dostępną dzięki umiejscowieniu na poziomie gruntu. Brak konieczności pokonywania schodów docenią zarówno osoby starsze, jak i rodzice małych dzieci.

Klasycznym przykładem domu z patio jest dom w kształcie litery L. Patio uzupełnia bryłę prostokąta i przylega do dwóch pomieszczeń, najczęściej do pokoju dziennego oraz jadalni. Dom w kształcie litery T umożliwia stworzenie patio z dwóch stron, dzięki temu również sypialnia i np. gabinet mogą mieć dostęp do tego typu przestrzeni.

Czym jest taras i na czym polega różnica między nim a patio?

Taras to odkryta powierzchnia, która przylega do bryły budynku, ale jest położona poza nim. Stanowi jedynie jego przedłużenie – to jest właśnie zasadnicza różnica między tymi dwoma rodzajami powierzchni. Skoro taras nie jest wpisany w bryłę, możesz go zaaranżować nawet na piętrze. Patio zawsze będzie przestrzenią położoną na poziomie gruntu. Taras może być odkryty lub zakryty. Aby go osłonić najczęściej stawia się pergolę z dachem. Innym rozwiązaniem jest rozsuwana markiza, którą można składać i rozkładać w zależności od pogody i naszych potrzeb. Patio chronione jest przez dach domu.  Jako że taras zewnętrzny musi być wytrzymały, odporny na działanie czynników atmosferycznych i ścieranie, najczęściej do jego budowy używa się twardych gatunków drzew, betonu, kamienia, cegły i kompozytu.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *