fbpx
Ogród

Przygotowujemy ogród przydomowy na wiosnę – poradnik

• Zakładki: 55


oniec zimy oznacza dla ogrodników rozpoczęcie prac przygotowujących ogród na nowy sezon. Pierwszym krokiem jest odpowiednie posprzątanie terenu z opadłych liści i połamanych gałązek. Kiedy w ogrodzie panuje porządek, można przejść do innych czynności przygotowujących grządki i rabaty na nowe rośliny oraz kwiaty. Wiele osób w tym okresie nawozi glebę oraz opryskuje drzewka. 

Warto przyłożyć się do prac w ogrodzie, które rozpoczynają nowy sezon, gdyż skrupulatnie wykonane obowiązku sprawią, że rośliny będą pięknie kwitnąć i owocować. Wiosna to najbardziej pracowity czas dla osób pasjonujących się ogrodnictwem. Jednak nagrodą za włożony trud i wysiłek są zachwycające latem kwiaty oraz jesienne plony. 

Jak posprzątać ogród po zimie?     

Pierwszym krokiem, aby przygotować ogród na zbliżającą się wiosnę, jest odpowiednie posprzątanie go po okresie zimowym. Warto wygrabić dobrze trawnik z zaschniętych liści i suchej trawy oraz pozbierać połamane gałązki. Pracę należy rozpocząć, kiedy temperatury nie będą spadać poniżej 0 stopni Celsjusza, a w ogrodzie nie będzie już śniegu. Zazwyczaj sprzątanie ogrodu odbywa się na przełomie marca i kwietnia. Grabienie i wyczesywanie trawnika świetnie wpływa na napowietrzenie drani, co powoduje lepszy wzrost trawy, która wraz z wiosną budzi się do życia. Można pomóc jej w tym procesie, nakładając na murawę odpowiedni nawóz i obficie podlewać trawnik. 

Pierwsze podmuchy wiosny to również czas, aby przygotować do sezonu taras. Warto umyć i odświeżyć meble ogrodowe, które zazwyczaj są schowane i zabezpieczone przed niskimi temperaturami. Dobrze jest wyczyścić płytki, dywaniki i chodniczki, które zazwyczaj ozdabiają przydomowe tarasy i balkony. Osoby, które mają w ogrodzie oczko wodne, powinny wymienić wodę na świeżą.  

Jak przygotować rośliny i krzewy na nadejście wiosny?

Jesienią wielu ogrodników osłania drzewka owocowe, krzewy oraz iglaki, aby chronić je przed zimnem i mroźnym wiatrem w czasie zimy. Wraz z nadejściem wiosny, można powoli odsłaniać rośliny z przygotowanych wcześniej zabezpieczeń. Nie należy robić tego gwałtownie, gdyż drzewa i krzewy nie lubią nagłych skoków temperatury. Wczesną wiosną warto przyciąć żywopłoty oraz drzewka i krzewy, które będą kwitnąć na przełomie czerwca i lipca. Drzewa, które kwitną wcześniej, przycina się już po odpadnięciu kwiatów.

Przy procesie przecinania, warto usunąć stare, uschnięte i uszkodzone gałązki oraz wyciąć te, które rosną zbyt gęsto. Pobudzi to młode pędy do szybszego wzrostu i dostarczy roślinie większą ilość światła. Przycinanie krzewów i iglaków ma też wymiar estetyczny, gdyż nadajemy koronie odpowiednią formę i wygląd. Po tym zabiegu warto zasilić rośliny odżywczym nawozem lub kompostem. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
164 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *