fbpx
Dodatki i akcesoria

Jak dobrać wieszak do odzieży?

• Zakładki: 8


Drewniane, metalowe, plastikowe, flokowane, wyściełane, z klipsami, obrotowe, o różnych profilach – od ilości wieszaków dostępnych na rynku można dostać zawrotów głowy. Choć od czasów ich wynalezienia, nadal służą temu samemu celowi, pojawiło się wiele ułatwień, dzięki którym nasza szafa jest lepiej zorganizowana, a ubrania odpowiednio zabezpieczone przed odkształceniami lub zagnieceniami. Mówi się, że kto używa porządnych wieszaków, ten prasuje tylko raz. Czy wiesz, jak wybrać wieszak idealny do swoich potrzeb? Jeśli nie, zachęcamy do lektury.

Krótka historia wieszaków do odzieży

Wieszaki jako haczyki oszczędzające miejsce po raz pierwszy pojawiły się w 1869 roku w Wielkiej Brytanii. Były chętnie używane przez członków rodziny królewskiej i szlachtę. Wieszaki o kształcie odwzorowującym ludzkie ramiona, ułatwiające wieszanie ubrań w taki sposób, aby się nie gniotły, zostały wynalezione w 1903 roku.

Jak dobrać wieszak do odzieży?

 Musisz zwrócić uwagę na jego kształt, rozmiar i cechy konstrukcyjne.  Odpowiednio dobrany do typu odzieży wieszak zabezpieczy twoją odzież, przedłużając jej żywotność.

Podział wieszaków ze względu na kształt

Wieszaki profilowane zwane również poszerzanymi

Szerokość (grubość) ich ramion w maksymalnym punkcie może wynosić 7 cm, dzięki czemu zapewniają optymalne ułożenie delikatnym materiałom, zapobiegając ich odkształcaniu. Co powiesisz na takich wieszakach? Najlepiej kurtki, marynarki i płaszcze.

Wieszaki o płaskim profilu

Grubość takiego wieszaka to zaledwie centymetr. Sprawdza się w przypadku niemal każdego typu odzieży, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić miejsce w szefie. Jest wprost idealny do rzeczy lekkich, które łatwo się gniotą typu sukienki, bluzki. Koszule zarówno damskie, jak i męskie ze względu na obecność kołnierzyka lepiej powiesić na wieszakach, które są formowane. Dzięki łączeniu pod kątem kołnierzyk będzie lepiej układać się, co zapobiegnie ewentualnym odkształceniom i konieczności ponownego prasowania.

Wieszaki o wąskim profilu

Tego typu wieszaki są bardzo cienkie. Grubość tego wariantu równa się zwykle połowie grubości wieszaka o płaskim profilu. Wieszaki o płaskim profilu, czyli np. wieszaki welurowe (flokowane) sprawdzą się do przechowywania odzieży lekkiej i zwiewnej, np. letnie sukienki, T-shirty, topy, bluzki z delikatnych materiałów. Umożliwiają lepsze zagospodarowanie przestrzeni w szafie. Flokowana powierzchnia zapobiega zsuwaniu się ubrań, co pozwala uniknąć bałaganu.

Rozmiar wieszaka

To kolejny czynnik, na który należy zwrócić uwagę, dokonując zakupu wieszaka. Nie ma jednego rozmiaru, który pasowałby do wszystkich typów odzieży. Źle dobrana długość może doprowadzić do wypychania się ramion w marynarkach lub odkształcania się delikatnych materiałów.

Sposób użycia wieszaka

Konstrukcja niektórych wieszaków ma spełniać określone funkcje użytkowe. Dzięki wieszakom klipsowym odpowiednio zawiesisz spódnice lub spodnie. Klipsy są mocowane na poprzeczce i możesz je regulować po długości, aby lepiej dopasować wieszak do typu ubrania. Właściciele dużych szaf mogą zdecydować się na drewniane lub plastikowe wieszaki zaciskowe. Pozwalają na powieszenie spodni po długości.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *