fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Jak dbać o choinkę w doniczce? Czy po świętach można przesadzić ją do gruntu?

• Zakładki: 6


Choinka jest ważnym elementem bożonarodzeniowej tradycji. Jeśli zaprosiłeś do swojego domu żywe drzewko, dowiedz się, jak dbać o nie, by móc po świętach zwrócić je naturze, sadząc w ogrodzie lub lesie. Czy każdą choinkę można przesadzić do gruntu? Na co zwrócić uwagę kupując choinkę w doniczce? Podpowiadamy.

Jak przedłużyć żywotność choinki w domu?

Unikaj drzewek, które były wcześniej uprawiane w gruncie, a przed świętami zostały wykopane i umieszczone w pojemnikach. Tak potraktowana choinka ma zniszczone korzenie, szybko uschnie i nie będzie nadawała się do przesadzenia. Zwróć uwagę na stan igieł i ewentualne ślady działania szkodników. Tylko zdrową choinkę możesz zwrócić naturze, sadząc ją w ogrodzie lub lesie. Postaraj się kupić drzewko w odpowiednio dużej doniczce lub pojemniku. Zanim zaprosisz je do salonu, musisz zaadaptować roślinę do panujących w domu warunków. W praktyce oznacza to zmianę warunków cieplnych co kilka dni. Najpierw umieść drzewko w miejscu, gdzie panuje temperatura na poziomie 5°C, np. w garażu.  Po kilku dniach przenieś ją w miejsce dwa razy cieplejsze. Trzecia przeprowadzka to kierunek salon.

\

Co zrobić, by choinka szybko nie traciła igieł?

Nie stawiaj jej w pobliżu grzejników, piecyków, kominka itp.  Jeśli masz w domu ogrzewanie podłogowe, zadbaj o to, by choinka nie miała kontaktu z posadzką. Wystarczy, że postawisz ją na stołku lub taborecie.

Czy choinkę w doniczce należy podlewać?

Jeśli wybrałeś choinkę o pełnej bryle korzeniowej, odpowiedź brzmi tak. Bez wody nie doczeka się zmiany „lokalu” – z salonu na ogród lub las. Nie doprowadź do przesuszenia podłoża. Używaj wody w temperaturze pokojowej. Możesz co jakiś czas zraszać swoje drzewko.

Jak przesadzić choinkę z doniczki do ogrodu lub lasu?

Jeśli po świętach twoja doniczkowa choinka nie weszła w stan wegetacji, akcja przenosin powinna zakończyć się sukcesem. Zanim jednak wyniesiesz choinkę do ogrodu lub wywieziesz do lasu, umieść ją w chłodnym pomieszczeniu. Najlepiej, by panowała tam temperatura na poziomie 10°C.  Po 2-3 dniach ponownie zmień lokal, na taki, gdzie temperatura jest o połowę niższa. Najlepiej wysadzać roślinę do gruntu wczesną wiosną. Jeśli choinka wypuściła już pędy (w kolorze żywej zieleni), musisz wstrzymać się do maja, gdzie szansa na przymrozki jest znikoma.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
41 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *