fbpx
Aranżacja wnętrz

Jakie rośliny doniczkowe do kuchni? Podpowiadamy!

• Zakładki: 36


Kuchnia jest miejscem, gdzie panują dość szczególne warunki. Zdarzają się duże różnice temperatur, podwyższona wilgotność powietrza, ale i różne opary, które unoszą się podczas gotowania. Niestety, nie wszystkie rośliny zniosą takie warunki, ale są i takie, którym będą one odpowiadały. Podpowiadamy, jakie kwiaty doniczkowe sprawdzą się w kuchni.

„Fiołek afrykański” (sępolia fiołkowa) to kwiat do kuchni

Jedną z nich jest m.in. sępolia fiołkowa, nazywana błędnie fiołkiem afrykańskim. Pokrywające jej liście drobne włoki chronią roślinę przed oparami i wyziewami gazowymi, a rozproszone światło bardzo im sprzyja. Rośliny doceniają także wydzielaną podczas gotowania parę wodną, która skutecznie nawilża powietrze.

Wytrzymała zielistka Sternberga ozdobi kuchnię

Kolejną rośliną, która bez problemu poradzi sobie w kuchni, jest zielistka Sternberga. Dobrze znosi wyziewy gazowe, a do tego zbyt wiele od nas nie oczekuje, gdyż wystarczy jej widne miejsce z rozproszonym światłem i przeciętna, lekko wilgotna ziemia kwiatowa.

Hoja różowa to roślina doniczkowa do kuchni

W kuchni odnajdzie się też hoja różowa, która nie tylko dobrze znosi specyficzne warunki kuchenne (przed oparami chroni ją pokrywający liście woskowaty kutner), ale też lubi półcieniste miejsca z wilgotnym powietrzem. Hoja nie jest przy tym zbyt wymagająca, gdyż wystarczy jej typowa ziemia kwiatowa i umiarkowane podlewanie (lepiej znosi suszę niż zalanie). Zawsze można liczyć na jej ładne liście, jednak ta roślina może również kwitnąć. Ale w tym zakresie wykazuje się już pewną kapryśnością.

Sansewieria gwinejska wytrzyma również w kuchni

Polecaną do kuchni rośliną jest też sansewieria gwinejska. Jej smukłe, rosnące pionowo liście nie zajmują wiele miejsca, a wyglądają bardzo dekoracyjnie. Podobnie jak u hoi, chronione są woskowym nalotem, dlatego nie szkodzą im opary z kuchenek gazowych. Sansewieria ma podobne wymagania, co hoja, więc nie jest kłopotliwa w uprawie.

Aspidistra, czyli „żelazny liść”

W kuchni bardzo dobrze poradzi sobie także aspidistra wyniosła, która ze względu na swoją odporność na niekorzystne warunki nazywana jest nawet „żelaznym liściem”. Aspidistra doskonale znosi suszę, toleruje suche lub wilgotne powietrze i może być uprawiana na różnych stanowiskach, dlatego warunki panujące w kuchni nie będą jej przeszkadzały. Ponieważ jednak posiada duże liście, będzie odpowiednia głównie do większych pomieszczeń. Ta roślina była kiedy niezwykle popularna, obecnie jest niestety trudna do kupienia.

Cibora również nadaje się do kuchni

Co ciekawe, w kuchni dobrze poradzi sobie także cibora. Jeśli tylko zapewnimy jej dostatecznie widne miejsce na parapecie zachodniego lub wschodniego okna i zadbamy, aby ziemia w jej doniczce stale była wilgotna, a nawet mokra, roślina może nas zaskoczyć urodą swoich pięknych parasolowatych liści.

Sukulenty jako „kuchenne” rośliny doniczkowe

Jeśli nasza kuchnia ma nietypową wystawę południową, również możemy uprawiać w niej rośliny, gdyż w takim miejscu doskonale poradzi sobie wiele kaktusów i sukulentów. Ich liście pokryte są ochronnym woskowym kutnerem, więc opary i wyziewy z kuchenek nie będą wyrządzały im krzywdy. Sukulenty nie są też zwykle zbyt absorbujące, gdyż nie oczekują, a nawet nie lubią częstego podlewania.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
173 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *