fbpx
Dodatki i akcesoria

Gaśnica do domu – jaki rodzaj wybrać i o czym należy pamiętać?

• Zakładki: 67


“Home, sweet home” to anglojęzyczne powiedzenie często zdobi ozdobne tabliczki na drzwiach domów, a także wiele dekoracyjnych elementów w mieszkaniach. To naturalne, że traktujemy nasz dom jako bezpieczną ostoję. MIejsce, w którym możemy opuścić gardę, zapomnieć o codziennych stresach i po prostu być sobą. Jednak nie możemy zapominać, że w naszych domach istnieje bardzo wiele czynników, które mogą być przyczyną nieszczęśliwych wypadków. 

Jednym z największych zagrożeń, jakie mogą wystąpić w domu, jest ryzyko pożaru.  Każdego dnia korzystamy z urządzeń elektrycznych, które przeciążając sieć mogą spowodować zwarcie. Do pożaru może także dojść w kuchni, np. w wyniku zapalenia się oleju. Często dochodzi również do nieumyślnego zaprószenia ognia przez mieszkańców. Choć nie da się ukryć, że w przypadku pożarów w domach w niechlubnej czołówce znajdują się urządzenia grzewcze – piecyki elektryczne, gazowe, a także tzw. kozy. Dlatego też w każdym domu powinna znaleźć się odpowiedniego rodzaju gaśnica. Jakie są rodzaje gaśnic i jaki wybrać najlepiej? 

Jaki rodzaj gaśnicy do domu wybrać? 

Na wybór gaśnicy do domu warto poświęcić dłuższą chwilę – przecież w grę wchodzi bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Rozróżniamy kilka rodzajów gaśnic:

– proszkowe,

– wodno mgłowe,

– śniegowe,

– pianowe.

Powyższy podział wykonany jest ze względu na rodzaj środka gaśniczego. Na gaśnicach możemy także spotkać się z oznaczeniem w postaci wielkich liter alfabetu. To klasy, a każda litera oznacza typ pożaru, jaki możemy gasić daną gaśnicą. Warto kierować się tymi oznaczeniami przy zakupie gaśnicy:

A – pożary ciał stałych pochodzenia organicznego (drewno, papier)

B – określa pożary ciał stałych i cieczy, które ulegają w procesie spalania stopieniu (np. benzyna, farby)

C – dotyczy pożarów gazów

D – pożary metali 

E – określa pożary urządzeń pod napięciem, a także pożary w pobliżu takich urządzeń

F – pożary tłuszczów i olejów spożywczych 

Najlepszym rozwiązaniem do domu będzie gaśnica ABF. Taką gaśnicę szczególnie poleca się umieścić w łatwo dostępnym miejscu w kuchni. Każdy domownik powinien być zaznajomiony z miejscem przechowywania gaśnicy w domu, a także zapoznany z instrukcją jej użytkowania. Tylko w takiej sytuacji gaśnica będzie użyteczna (choć miejmy nadzieję, że nigdy nie nastąpi konieczność jej użycia). 

Jeżeli w domu występuje kotłownia, to również należy w niej umieścić gaśnicę. W przypadku kotłowni lepszym wyborem będzie gaśnica proszkowa ABC. Przy użyciu takiej gaśnicy można również gasić urządzenia elektryczne do 1000 V. Masz wątpliwości, jaką gaśnicę do domu wybrać najlepiej? Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt ze specjalistą z firmy Europoż, która w swojej ofercie posiada szeroki wybór sprzętu gaśniczego najlepszej jakości.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
365 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *