fbpx
Budowa domu

Ogród zimowy – ciekawe rozwiązania, porady

• Zakładki: 48


Ogród zimowy może być miejscem wypoczynku albo salonem z widokiem na gwiazdy. Ta inwestycja wymaga jednak przygotowania. Szklany dach i ściany, kwitnące rośliny przez cały rok – to rewelacyjne rozwiązanie dla tych, którzy chcą się cieszyć widokiem zmieniającej się przyrody i odpoczywać w bardzo oryginalnym miejscu, tworzącym zespolenie z ogrodem.

Konstrukcja ogrodu zimowego

  • Fundament – musi być betonowy. Najlepiej, jeżeli ogród zimowy zostanie zaprojektowany i wykonany podczas budowy domu. Tak będzie najprościej i najtaniej.
  • Ściany – powinny być wykonane ze szkła o dużej przejrzystości. Jednak materiał powinien mieć podwyższone parametry izolacyjności na przenikanie przede wszystkim promieni słonecznych. A dodatkowo powinien być odporny na jesienne wichury i napór śniegu zimą. Pamiętajmy też, żeby ściany były szczelne i nie były podatne na działania czynników zewnętrznych np. mrozu.
  • Dach – jego kąt nachylenia powinien być taki, żeby zimą śnieg mógł zsuwać się sam i nie spowodował jego zarwania. Dodatkowo musimy też zapewnić odprowadzenie wody z całej konstrukcji. Ważne, by deszczówka nie spływała po szklanych ścianach. By tego uniknąć, powinniśmy założyć rynny, które jednocześnie mogą być ozdobne. Wtedy woda odprowadzana jest poza dach. Uszczelki powinny znajdować się na krokwiach.
  • Drzwi – mogą mieć różne kształty, ale najlepiej zamontować harmonijkowe lub przesuwane, ewentualnie uchylne, bo tylko one zagwarantują nam skuteczne wietrzenie całej werandy.

Różne rozwiązania w budowie ogrodu zimowego

Przede wszystkim zaś należy zastanowić się do czego „zielony salon” będzie nam służył? Czy wykorzystamy go jako miejsce wypoczynku, czy pracy. Od tego bowiem zależy, z jakiego materiału i jak będzie wykonany.

Ogród zimowy może stanowić dobudówkę do domu lub może być obiektem wolno stojącym. Wszystko zależy od naszego pomysłu. Warto jednak przed zaplanowaniem zapytać profesjonalistów o kosztorys takiego przedsięwzięcia, gdyż ogród zimowy będący dobudówką jest zazwyczaj mniej kosztowny. Poza tym, gdy zdecydujemy się na dobudowanie „zielonego tarasu” nie będziemy musieli dodatkowo wzmacniać np. ścian nośnych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
131 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *