fbpx
Budowa domu

Daszki nad drzwi wejściowe – porady

• Zakładki: 26


Daszki nad drzwi wejściowe spełniają nie tylko rolę estetyczną, ale również praktyczną. Chronią drzwi oraz znajdujące się przy nich elementy przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Daszki nad drzwi sprawiają również, że do domu dostaje się mniej zabrudzeń.

W wielu przypadkach drzwi wejściowe do domu znajdują się poniżej wystającej przed obrys bryły konstrukcji balkonu, pod dachem lub we wnęce. Również drzwi balkonowe mogą być osłonięte od góry dachem. Jeśli jednak drzwi wejściowe lub drzwi balkonowe nie mają takiej ochrony, nie oznacza to, że nie będzie można zastosować daszku nad drzwi w późniejszym czasie.

Z jakich materiałów wykonuje się daszki nad drzwi?

Daszki nad drzwi mogą być wykonane z takich materiałów jak:

  • drewno – materiał estetyczny, lecz wymagający regularnej konserwacji,
  • szkło – materiał estetyczny, który daje możliwość doświetlenia przestrzeni pod nim maturalnym światłem słonecznym, jednak szkło narażone jest na rozbicie,
  • metal – materiał trwały i odporny na uszkodzenia, jednak podatny na korozję, różnie bywa z estetykę tego rozwiązania,
  • tworzywa sztuczne np. poliwęglan pełny lub komorowy – materiał trwały, odporny na działanie czynników atmosferycznych, nie odkształca się pod wpływem promieni słonecznych, czy od uderzeń gałęzi lub innych spadających z drzew odłamków, tego typu daszki są dodatkowo wzmacniane konstrukcją aluminiową, co podnosi ich trwałość, rozwiązanie estetyczne, dostępne są rozwiązania o różnym stopniu przezroczystości, co z kolei sprawia, że dostęp do promieni słonecznych i oświetlenia pod daszkiem można dostosować do swoich potrzeb

Materiał na daszek nad drzwi lub daszek na balkon powinien być trwały, odporne na uszkodzenia oraz na szkodliwe działanie warunków pogodowych, w tym wilgoć. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są daszki wykonane z tworzyw sztucznych z aluminiową konstrukcją wzmacniającą – tego typu daszki nad drzwi łączą zalety wszystkich innych rozwiązań..

Jakie są rodzaje daszków nad drzwi?

Poza materiałem, z jakiego wykonane są daszki nad drzwi wejściowe lub balkonowe rozróżnia się także ich rodzaje ze względu na kolor, stopień przezroczystości, sposób montażu, kształt oraz spadek – stopień nachylenia. Przezroczyste zadaszenie nad drzwi wykonane z tworzyw sztucznych zapewnia dobre oświetlenie, w przypadku daszków kolorowych trudniej natomiast dostrzec drobne zabrudzenia. Dostępne są również daszki tego typu z filtrami UV. Kolor daszku można dobrać do koloru i stylu fasady domu.

Daszki nad drzwi wejściowe i balkonowe mogą w kształcie markizy sprawdzają się najbardziej w przypadku domów w stylu retro, czy tradycyjnym. Natomiast w przypadku domów w stylu nowoczesnym najlepszym rozwiązaniem są minimalistyczne przezroczyste daszki płaskie. Daszki mogą mieć konstrukcję służącą do montażu umieszczoną pod spodem lub na górze. Daszki ochraniające mogą być stosowane zarówno nad drzwiami wejściowymi, jak i balkonowymi, czy tarasowymi. Ważne, jeśli mamy zamiar zastosować daszek zarówno nad drzwiami wejściowymi, jak i balkonowymi, aby były utrzymane w jednolitym stylu.

Daszek nad drzwi można wykonać samemu, jednak gotowe daszki są szybsze i łatwiejsze w montażu. Można je bez trudu zamontować samodzielnie.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *