fbpx
Budowa domu

Jak układać płytki na ścianie? 5 praktycznych wskazówek

• Zakładki: 46


Płytki na ścianach można spotkać najczęściej w takich pomieszczeniach domowych jak kuchnia i łazienka. Pomimo coraz szerszej palety możliwości, ceramika wciąż dla większości osób stanowi najlepsze rozwiązanie. Wynika to zapewne z ogromnego wyboru kształtów, rozmiarów, wzorów i kolorów płytek. Największe wyzwanie stanowi jednak profesjonalne ułożenie ich na ścianie, co wcale nie jest łatwe. Co trzeba wiedzieć o układaniu płytek na ścianach?

Jak przygotować się do układania płytek na ścianie?

Poza zdobyciem wiedzy teoretycznej na temat układania płytek konieczne jest także zgromadzenie niezbędnych narzędzi i materiałów. Potrzebne będą:

– poziomica, miarka, linijka, sznur mierniczy,

– krzyżyki dystansowe,

– korytko i szpachelka, szpachelka ząbkowana,

– drewniana łata posadzkarska,

– gumowy młotek, gumowy ściągacz do spoin,

– przecinarka do glazury,

– wiadro i gąbka.

Jeśli chodzi o materiały, które bez wątpienia będą potrzebne, to należy zaopatrzyć się w grunt do przygotowania podłoża pod płytki, klej do płytek lub zaprawę oraz fugę.

5 praktycznych wskazówek dotyczących układania płytek na ścianie

Wśród niezbędnych materiałów powinny zostać wymienione również płytki. Jednak do ich zakupu konieczne jest oszacowanie ilości potrzebnej ceramiki, a to z kolei jest możliwe dopiero po zaplanowaniu ich ułożenia. Istotnym działaniem, które należy wykonać, jest dokładne zmierzenie wymiarów pomieszczenia.

  1. Planowanie układu płytek

Sposobów układania płytek jest kilka, zostaną one dokładniej opisane w dalszej części, niemniej najpopularniejsze metody to łączenia proste oraz skośne (karo). W pierwszym przypadku do dokonanych obliczeń należy dodać 5%, a w drugim 15% ilości płytek, które trzeba zakupić.

  1. Przygotowanie podłoża

Podłoże, na którym będą układane płytki, musi być odpowiednio przygotowane. Konieczne jest dokładne oczyszczenie ściany, usunięcie ewentualnych resztek tapety oraz tłustych zabrudzeń. Jeśli powierzchnia jest nierówna, to należy ją wygładzić przy użyciu szlifierki, a następnie zastosować zaprawę wyrównującą. Kolejnym krokiem jest zaimpregnowanie ściany.

  1. Klej do płytek

Aby móc rozpocząć pracę, należy wybrać odpowiedni klej do płytek. Do wyboru są kleje cementowe, dyspersyjne oraz kleje żywiczne. Ponadto środki te posiadają klasy, których znajomość ułatwia wybór. Na opakowaniach można zatem znaleźć następujące symbole:

– C1 (zwykły klej do płytek),

– C2 (klej o podwyższonych parametrach),

– T (klej o zmniejszonym spływie, zalecany w przypadku ścian),

– F (klej szybkowiążący),

– E (klej, który może być dłużej otwarty, nie tracąc swoich właściwości, zalecany do płytek wielkoformatowych),

– S1 (klej odkształcalny, zalecany do płytek na zewnątrz),

– S2 (klej wysoce odkształcalny).

  1. Klejenie płytek do podłoża

Kiedy podłoże jest już gotowe, podobnie jak klej do płytek, można przejść do działania. Pierwszym krokiem jest nałożenie warstwy kleju na ścianę oraz na kafelek. Następnie trzeba przyłożyć płytkę do podłoża i docisnąć. W tym celu można użyć gumowego młotka, jednak należy robić to w miarę delikatnie. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie przy użyciu poziomicy, czy płytka została równo przyklejona. Aby zachować odpowiednie odległości, warto wykorzystać krzyżyki dystansowe.

  1. Fugowanie

Szczeliny pomiędzy płytkami należy wypełnić fugą, ale można to zrobić nie wcześniej niż 12 godzin po zakończeniu układania glazury.

Najpopularniejsze sposoby układania płytek

Dzięki temu, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat wybór płytek znacznie się zwiększył, popularność zaczęły zdobywać również różnorodne sposoby ich układania. Wciąż najczęściej wybieranym sposobem jest układanie glazury równolegle do krawędzi ściany, co jest jednocześnie najprostszą opcją. Modne ostatnio jest układanie płytek w jodełkę, dzięki czemu efekt przypomina drewniany parkiet. W tym celu konieczny jest jednak wybór niewielkich, prostokątnych i długich płytek. Inny, bardzo popularny i dość prosty w wykonaniu sposób układania, to delikatne przesunięcie kafelków względem poprzedniego rzędu, dzięki czemu uzyskuje się efekt na tzw. cegiełkę. Ostatnim, również bardzo popularnym sposobem jest układanie płytek w karo, czyli pod kątem 45 stopni w stosunku do narożnika ściany.

Możliwości jest znacznie więcej, a to za sprawą dostępności glazury m.in. w kształcie sześcianów. Niektórzy decydują się ponadto na tworzenie wymyślnych wzorów przy użyciu mniejszych i większych płytek oraz mozaik.

Najczęściej popełniane błędy przy kafelkowaniu

Decydując się na samodzielne kafelkowanie ścian, można popełnić wiele błędów, dlatego też ważne jest zdobycie jak największej ilości informacji na ten temat, jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Przede wszystkim należy unikać przygotowywania kleju do kafelków lub zaprawy „na oko”. Konieczne jest postępowanie zgodnie z umieszczoną na opakowaniu instrukcją. Bardzo ryzykownym posunięciem jest łączenie ze sobą resztek zaprawy w celu ich wykorzystania, dlatego lepiej z tego zrezygnować.

Opłakane skutki może mieć także niedokładne przygotowanie podłoża. Pozostawienie kurzu, tłustych plam lub resztek starego kleju bardzo często skutkuje odklejaniem się nowo położonej glazury. Odradza się również pośpiech z fugowaniem. Jeśli klej nie zdąży całkowicie wyschnąć, możliwe jest przesunięcie się płytek.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
99 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *