fbpx
Budowa domu

Czy można wyczyścić rynny z poziomu gruntu?

• Zakładki: 11


Zapchana rynna to bardzo duży problem. Nieznajdująca ujścia woda deszczowa może doprowadzić do uszkodzeń konstrukcyjnych budynku. Aby temu zapobiec i chronić fundament domu, przynajmniej raz w roku powinno się czyścić rynny. Czyszczenie z użyciem drabiny czy czyszczenie z poziomu gruntu?  Jeśli nie wiesz, co wybrać, sprawdź, czy któraś z metod czyszczenia rynien z gruntu przekona cię do siebie.

Metody czyszczenia rynien z gruntu

Użycie dmuchawy do liści

Jeśli w rynnie znalazło się za dużo liści, połamanych gałęzi i innych odpadów i powstał tamujący przepływ wody deszczowej czop, na ratunek przyjdzie dmuchawa do liści. Dzięki specjalnej nakładce, która ma formę długiej rury z zakrzywionym końcem, szybko pozbędziesz się problemu. Po prostu umieść koniec nasadki w rynnie i wydmuchaj wszystko, czego być tam nie powinno. Oczywiście przed domem będzie lekki bałagan, ale przynajmniej nie zrobisz sobie krzywdy. Wiadomo, jak to z drabinami bywa.

Metoda próżniowa na mokro/na sucho

Przedłużenie odkurzacza wodnego lub tradycyjnego umożliwia użytkownikowi – podobnie jak przedłużenie dmuchawy do liści – odkurzanie rynien z pozycji gruntu.  Metoda doskonale sprawdza się w przypadku niewielkich zanieczyszczeń, takich jak suche liście i inne drobne elementy. Nie korzystaj z odkurzacza, jeśli w rynnie zalegają większe gałęzie, mokre liście, kamienie. Tego typu zanieczyszczenia mogą zatkać wąż ssący.

Czyszczenie rynien przy użyciu węża

Użycie węża ogrodowego i odpowiednich dysz zalecane jest jako dodatkowo forma czyszczenia rynien po usunięciu większych nieczystości. Strumień wody skutecznie czyści zanieczyszczenia. Jeśli jednak w rynnie będzie za dużo liści lub gałęzi, strumień wody może zepchnąć je do rury spustowej i ją w ten sposób zapchać. Aby wyczyścić rynnę tą metodą, zamknij wylot rury siatką lub kratką. Chodzi o stworzenie bariery dla zanieczyszczeń, przy zachowaniu swobodnego przepływu wody dostarczanej pod ciśnieniem. Śmieci zostaną zebrane w jednym miejscu i łatwo je będzie usunąć.

Czyszczenie rynien przy użyciu specjalnej szczotki

Dzięki specjalnej szczotce z trzonkiem teleskopowym bezpiecznie oczyścisz rynnę. Korpus szczotki zintegrowany jest ze zgarniaczem do usuwania uporczywego brudu i liści oraz łopatką umożliwiającą usunięcie zanieczyszczeń.

Czyszczenie rynien za pomocą myjki ciśnieniowej

Z zanieczyszczeniami większego kalibru, tj. liści i ubitym brudem, a także w przypadku zapchanych rur spustowych, poradzi sobie myjka ciśnieniowa. Zastosowanie odpowiedniego przedłużacza pozwala na czyszczenie z poziomu gruntu. W przypadku tej metody zaleca się założenie odzieży roboczej i okularów ochronnych. Brud będzie ścielić się gęsto.

Kiedy wezwać profesjonalnego czyściciela rynien?

Niewłaściwie czyszczenie rynien może prowadzić do kosztownych napraw domu.  Jeśli nie do końca wierzysz w swoje zdolności, lepiej nie ryzykować i wezwać fachowca. Warto również zaznaczyć, że opisane wyżej metody sprawdzą się w przypadku domów o prostym kształcie, jedno- lub dwupiętrowych. Jeśli twój dom jest wyższy lub ma bardziej złożony dach, lepiej zamówić usługę czyszczenia rynien w wyspecjalizowanej w tego typu działaniach firmie.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *