fbpx
Energia słoneczna - fotowoltaika

W jaki sposób fotowoltaika wspiera rozwój sektora OZE?

• Zakładki: 71

Odnawialne źródła energii to nasza przyszłość – co do tego nie mają już wątpliwości ani specjaliści z zakresu energetyki, ani obywatele. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że korzystanie z nich uchroni nas przed katastrofą ekologiczną, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Rozwiązaniem, od którego zaczyna wielu przedsiębiorców i właścicieli domów jednorodzinnych, jest fotowoltaika. W jaki sposób odpowiada ona za wsparcie sektora OZE? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Podstawową rolą paneli fotowoltaicznych jest przekształcenie energii słonecznej w prąd, którego można używać w przedsiębiorstwach bądź w gospodarstwach domowych. Oczywiście, cały proces wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technicznych, jednak w dużym uproszczeniu taka właśnie jest idea fotowoltaiki. Pozwala ona korzystać z energii odnawialnej, jaką daje nam słońce. Mimo że w Polsce przez większą część roku pogoda nie sprzyja, panele fotowoltaiczne dobrze sprawdzają się także jesienią czy zimą. Sam proces montażu nie jest prosty, dlatego wymaga nawiązania współpracy z wyspecjalizowaną firmą. Więcej na ten temat prac montażowych przeczytać w artykule blogowym https://sunergo.pl/blog/montaz-instalacji-fotowoltaicznej/. Korzystając z paneli fotowoltaicznych, można stać się niemalże całkowicie niezależnym energetycznie, co pozwala generować oszczędności, a jednocześnie produkować zieloną energię w bezpieczny dla środowiska naturalnego sposób.

Dowiedz się, jak przebiega zakup i montaż paneli słonecznych!
Zdjęcie: Pexels

Jak fotowoltaika wspiera sektor OZE?

Fotowoltaika zyskała w Polsce popularność kilka lat temu. Wtedy wydawało się, że to jedynie przejściowa moda, tymczasem dziś decyduje się na nią coraz więcej osób. Fenomen fotowoltaiki polega na tym, że jest to jedno z nielicznych rozwiązań, jakie gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy są w stanie wdrożyć, aby korzystać z odnawialnego źródła energii. Budowa farm wiatrowych czy elektrowni wodnych jest całkowicie poza zasięgiem przeciętnego obywatela, a także przedsiębiorcy.

Tymczasem proste w konstrukcji panele może mieć każdy z nas, wspierając przy tym naturę. Dlatego też, mówiąc o OZE w Polsce, na myśl przychodzi nam przede wszystkim fotowoltaika. Nie sposób ukryć, że obecnie to węgiel i gaz są naszymi podstawowymi źródłami energii, podczas gdy powinniśmy powoli od nich odchodzić. Właśnie m.in. z tego względu fotowoltaika jest dobrym, alternatywnym źródłem energii elektrycznej, która zapewni korzyści każdemu z użytkowników instalacji.  Wystarczy zapoznać się z ofertą profesjonalnej firmy fotowoltaicznej i wybrać odpowiedni wariant dla siebie, mając na uwadze własne potrzeby czy teren, na którym mają zostać zamontowane panele. 

Fotowoltaika i pompa ciepła, czyli 2w1

Wielbiciele nowoczesnych rozwiązań i tematyki OZE idą dziś o krok dalej, korzystając nie tylko z fotowoltaiki, ale i pompy ciepła. Dlaczego takie połączenie wydaje się idealne? Otóż pompa ciepła to tak naprawdę źródło ogrzewania, które pobiera ciepło z powietrza, wody albo ziemi. Tutaj ponownie mamy możliwość wsparcia rozwoju OZE za sprawą łączenia trybu pracy instalacji grzewczej z fotowoltaiką. Tym samym będzie można postawić na w pełni ekologiczne rozwiązanie. Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką:

  • jest inwestycją wieloletnią,
  • pozwala wygenerować duże oszczędności w krótkim czasie,
  • umożliwia efektywne wykorzystanie wyprodukowanej we własnym zakresie energii,
  • sprawdza się szczególnie w przypadku większych domów, gdzie pracują pompy gruntowe.

Fotowoltaika obecnie nie ma sobie równych w pozyskiwaniu energii elektrycznej we własnym zakresie. Doceniają ją rządzący, dotując zakup i montaż paneli. Warto pamiętać, że jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w perspektywie wielu lat. Właśnie z tego względu, mimo początkowych kosztów, inwestycja jest warta rozważenia. Sprawdzi się ona zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Weźmy pod uwagę, że montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy bez względu na to, jakim terenem czy dachem dysponujemy. Zawsze można znaleźć właściwą metodę, dzięki której instalacja będzie działać efektywnie, a jednocześnie będzie w pełni bezpieczna dla otoczenia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
246 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *