fbpx
Aranżacja wnętrz

Urządzamy salon w stylu loftowym – inspiracje

• Zakładki: 21


Styl loftowy to jeden z najczęściej wybieranych motywów aranżacyjnych wnętrz. Spotkać go można nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale i kawiarniach czy restauracjach. Doskonale prezentuje się przede wszystkim na otwartych przestrzeniach.

Nawiązuje on do elementów elementów industrialnych, lecz w starym stylu. Jest on więc niejako połączeniem nowoczesności i stylu klasycznego. Podpowiadamy, jak urządzić pokój dzienny w stylu loftowym.

Styl loftowy i jego cechy

Początków stylu loftowego szukać należy w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Obecny wówczas kryzys sprawił, że bardzo wiele fabryk przestało funkcjonować. Opuszczone, charakterystyczne przestrzenie z czasem stały się pracowniami artystów, a wkrótce również ich mieszkaniami. Wnętrza fabryk charakteryzowały się:

  • przestronnością i dużym metrażem,
  • wysokim sufitem,
  • dużymi oknami, przez które wpadała duża ilość naturalnego światła,
  • surowością i chłodem,
  • minimalizmem i prostotą.

Pofabryczne przestrzenie gwarantowały dużo miejsca, które pozwalało na dość swobodną aranżację. Styl loftowy bardzo często traktowany jest jako synonim stylu industrialnego ze względu na to samo pochodzenie. Pomimo wielu podobieństw przestrzenie urządzone w tych stylach jednak się od siebie różnią.

Styl loftowy nowoczesny w salonie

Mieszkania urządzone w stylu loftowym mogą sprawiać wrażenie pustych i niezagospodarowanych. W rzeczywistości są one jednak bardzo dobrze przemyślane i zaplanowane w taki sposób, by sprawiać wrażenie niezwykle przestronnych. Współczesna odsłona loftowego stylu jest dopasowana do nowoczesnego budownictwa. W dalszym ciągu najlepiej jednak prezentuje się on w wysokich i przestronnych przestrzeniach. Przy odpowiednim zaplanowaniu specyficzny loftowy klimat można przenieść także do mniejszych salonów w bloku.
Nowoczesny styl loftowy w dalszym ciągu dużo czerpie z pierwowzoru. Dobrze, by pomieszczenia były wysokie i posiadały dużą liczbę okien, aby wnętrze oświetlane było przez naturalne światło. Salon urządzony w ten sposób będzie uniwersalny, a odpowiednie jego umeblowanie sprawi, że stanie się idealnym miejscem do odpoczynku i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Dla kogo pokój dzienny pokój w stylu loftowym?

Salon zaaranżowany w loftowym stylu to propozycja dla minimalistów, którzy doceniają wolną i nowocześnie urządzoną przestrzeń. Bardzo często wybierany jest przez młode i dynamiczne osoby. W loftowych salonach dobrze czuć się będą miłośnicy neutralnych kolorów, prostoty oraz oryginalności. Pomysłowo urządzone lofty bardzo często wybierane są także przez przedstawicieli środowiska artystycznego oraz architektów.

Jaka kolorystyka salonu loftowego?

Kolorystyka salonu loftowego nie jest zbyt szeroka. Paleta barw ogranicza się właściwie do bieli i szarości. Bardzo często w loftowych pomieszczeniach spotkać można także czerń, która najczęściej obecna jest formie dodatków. Stonowaną kolorystykę rozszerzyć można także o pastelowe żółcie czy turkusy. Jasne kolory doskonale sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Optycznie je powiększą i sprawią, że staną się one bardziej przytulne. Pokój dzienny w stylu loftowym to także szkło, beton, stal oraz lite drewno.

Pomimo faktu, że styl ten wywodzi się z tego samego okresu co styl industrialny (i jest również do niego bardzo podobny), nie znajdzie się w nim dużej liczby elementów, które bezpośrednio nawiązują do opuszczonych fabryk i magazynów. Na ścianach w dalszych ciągu spotkać można cegłę czy beton, jednak w mniej surowym wydaniu. Często ściany strukturalne przełamywane są grafikami.

Jak umeblować salon w stylu loftowym?

Jednymi z najbardziej charakterystycznych elementów salonu w stylu loft są meble. Elementy te powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. W salonie nie może zabraknąć sofy bądź pokaźnych rozmiarów narożnika, które będą obite skórą albo ciemnym materiałem. Meble wypoczynkowe powinny zapewniać najwyższą jakość komfortu i swoim wyglądem zachęcać do odpoczynku.
W pobliżu sofy dobrze jest umieścić stolik kawowy, który stanowić będzie połączenie drewna i metalu. Do tego typu aranżacji pasować będzie także stolik z elementami szkła. W przestronnych wnętrzach można pokusić się o wygodny fotel. Bardzo charakterystycznym elementem loftowego salonu jest drewniany stół na metalowych nogach oraz komody i regały w podobnym stylu.

Jakie dodatki do loftowego salonu?

Pokój dzienny w stylu loftowym nie może zostać przytłoczony dodatkami. Nie oznacza to jednak całkowitej z nich rezygnacji. W przeciwieństwie do stylu industrialnego, styl loftowy jest zdecydowanie bardziej przytulny. A wszystko to za sprawą odpowiednich dekoracji:

  • tekstylia – sąlon loftowy to miejsce, które powinno być minimalistyczne, ale i komfortowe. Nie może w nim zatem zabraknąć miękkich dywanów, najlepiej, by posiadały geometryczne wzory i delikatne, neutralne kolory;
  • lampy – to obowiązkowy dodatek do loftowego salonu, który powinien prezentować się elegancko i nietuzinkowo nie tylko przy naturalnym, ale i przy sztucznym świetle, do salonu loftowego pasować będą wszelkiego rodzaju wiszące bądź stojące lampy na drewnianych nogach, nad stołem mogą pojawić się także lampy z czarnymi metalowymi kloszami;
  • plakaty – lofty uwielbiają minimalistyczne biało-czarne plakaty w czarny ramach, tego typu dekoracje doskonale prezentują się nie tylko powieszone na ścianach, ale i postawione na ziemi bądź oparte o ścianę, loftowy klimat może zostać podkreślony także poprzez plakaty do salonu w kolorach nawiązujących do materiałów takich jak miedź czy cegła;
  • rośliny – intensywna zieleń doskonale przełamuje „fabryczną” przestrzeń, nadając jej przytulnego charakteru, nie należy jednak przesadzać z liczba kwiatów w pomieszczeniu, warto zdecydować się na jeden bądź dwa roślinne akcenty, by zachować minimalistyczną spójność.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *