fbpx
Ciekawe rozwiązania ekologiczne

Rynek fotowoltaiki dziś i jutro, czyli standardy potrzebne od zaraz

• Zakładki: 26


Rynek fotowoltaiki jest bardzo dynamicznym sektorem energetyki – to co dziś jest nowinką, wkrótce może się okazać standardem, a później już czymś przestarzałym. Ten dynamiczny rozwój to z jednej strony coś, co zapewnia coraz lepsze rozwiązania.

Z drugiej jednak strony dynamizm, jakim charakteryzuje się rynek PV, sprawia również, że pojawiają się różne rozwiązanie, nie koniecznie dobrze ze sobą współpracujące i kompatybilne. W tym kontekście konieczne jest utworzenie pewnych standardów technicznych, które mogą nie tylko umożliwić zrównoważony rozwój fotowoltaiki na poziomie globalnym, ale również wprowadzenie pewnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i gwarantujących jak największą wydajność instalacji PV.

Rynek fotowoltaiki – dziś

Współcześnie dostępnych jest wiele rozwiązań z zakresu fotowoltaiki. Lecz nie wszystkie są korzystne dla prosumenta, mało tego nie wszystkie są ze sobą kompatybilne. Zróżnicowane podejście tego typu zagadnień można zaobserwować na polskim podwórku, które patrząc przez globalny pryzmat, jest rynkiem stosunkowo niewielkim. Biorąc to pod uwagę, można sobie uzmysłowić, jak bardzo zróżnicowany jest globalny rynek fotowoltaiki. Zastosowanie pewnych standardowych rozwiązań jest w stanie nie tylko nadać pewien azymut dla rozwoju rynku PV oraz utrzymania cen atrakcyjnych dla klientów, ale także ograniczyć nieuczciwe praktyki niektórych firm, które niestety jak w każdej branży, również w fotowoltaice się zdarzają.

Rynek fotowoltaiki: standardy a rozwój branży

Aspekty technologiczne w szeroko pojętym pojęciu fotowoltaiki dotyczą nie tylko urządzeń oraz instalacji PV, ale również tego, jak komunikują się one z siecią – na tym polu pojawia jest najwięcej wyzwań. Standaryzacja rozwiązań w światowej fotowoltaice jest bardzo potrzebna, podobnie jak możliwość sterowania mocą wyprodukowaną przez mikroelektrownie słoneczne.

Współcześnie instalowane urządzenia komunikacyjne oraz wystandaryzowane protokoły, mogą zostać w przyszłości bezproblemowo i bardzo szybko włączone w system, który umożliwi współpracę z siecią energetyczną wielu mikroinstalacjom, a ponadto system taki będzie bardziej przewidywalny oraz stabilny.

Rynek fotowoltaiki to rynek nowoczesnych rozwiązań technologicznych z zakresu odnawialnych źródeł energii. Podobnie jak w przypadku innych dynamicznych rynków charakteryzuje się on pewnym rozproszeniem rozwiązań, co z kolei prowadzi do trudności w ujednoliceniu takich systemów, tym bardziej, że fotowoltaika rozwija się na całym świecie.

Ceny prądu… będą rosnąć

Jedno jest pewne: ceny prądu będą stale rosnąć. Ta tendencja od lat się nie zmienia, a kolejne unijne przepisy klimatyczne z mogą jeszcze przyspieszyć podwyżki cen. Jeśli to tempo się utrzyma, w nadchodzących dekadach cena jednej kilowatogodziny przekroczy 1 PLN, a rachunek za prąd o wartości kilkuset złotych miesięcznie nie będzie żadnym zaskoczeniem. Nawet poza sezonem grzewczym. Fotowoltaika jest receptą na to, aby nigdy więcej nie martwić się takimi podwyżkami. To właśnie dlatego Polacy chętnie montują instalacje fotowoltaiczne w swoich domach.

Stopy procentowe… nie będą rosnąć

Stopy procentowe są na bardzo niskim poziomie i od ostatniej obniżki z II kwartału 2020, spowodowanej pierwszym lockdownem i epidemią COVID-19. Z tego powodu posiadanie oszczędności na lokatach bankowych ma coraz mniejszy sens. Inwestowanie w fotowoltaikę stało się modne i popularne z powodu niskiej bariery wejścia i wysokiej stopy zwrotu. W czasie od 6 do 8 lat (w zależności od tego, czy kupujesz instalację za gotówkę, czy na kredyt) niższe rachunki za prąd zrekompensują Ci poniesione koszty, a kolejne kilkadziesiąt lat to dodatkowe dziesiątki tysięcy złotych, które zostają w kieszeni.

Średnia temperatura w Polsce… będzie rosnąć

Klimat w Polsce podobnie jak na całym świecie ociepla się. Wedle badań w Polsce średni wzrost temperatury jest wyższy w porównaniu do średniej globalnej. To sprawia, że efektywność instalacji fotowoltaicznych z dekady na dekadę będzie tylko rosła.

Co na to fotowoltaika?

Słaba rentowność lokat, jeszcze droższy prąd i coraz wyższe temperatury w Polsce powodują, że prognozy dla branży fotowoltaicznej są bardzo korzystne. Według ekspertów z Instytutu Energii Odnawialnej Pracę w tym sektorze ma już ponad 6000 osób, a firmy wciąż rekrutują i szkolą kolejnych technologów.

Ile prądu wygenerują polscy prosumenci?

Jeśli prognozy się sprawdzą i tempo montażu nowych instalacji zostanie utrzymane, już w 2025 roku moc wszystkich instalacji PV może wynieść blisko 8 gigawatów, czyli około 30% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. To o 5 lat szybciej, niż zakładały normy “Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030”, inspirowanego przez regulacje Komisji Europejskiej.

Fotowoltaika na świecie ma się dobrze

Polska w stosunku do innych krajów rozwiniętych nie pozostaje w tyle – Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że globalna moc fotowoltaiczna wzrośnie o 250% 2024 roku, osiągając łącznie 530 gigawatów.

Dotacje na fotowoltaikę

Wracając na nasze rodzime podwórko, dalszy rozwój branży jest mocno uzależniony od rządowych i lokalnych programów wsparcia i dotacji, takich jak powszechnie znany “Mój Prąd”. Rząd pracuje właśnie nad nowelizacją projektu “Mój Prąd”, a samorządy wciąż walczą o dodatkowe środki dla przyszłych prosumentów.

Instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu

Już dziś rynek fotowoltaiki to prężnie działająca i rozwijająca się branża. Z roku na rok będzie tylko lepiej. Wysokie ceny za prąd, zmiana klimatu, dotacje rządowe i mało atrakcyjne lokaty  sprawiają, że inwestycja w fotowoltaikę staje się standardem w polskich domach i rodzinach.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *