fbpx
Ciekawe rozwiązania

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy ekologiczne szambo – co wybrać, które rozwiązanie jest lepsze?

• Zakładki: 18


Czasami podłączenie działki budowlanej do sieci kanalizacyjnej nie jest możliwe. Właściciel domu jest zmuszony do wybrania jednego z dwóch rozwiązań. Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy ekologiczne szambo?  Oto jest pytanie! Dowiedz się, czym się charakteryzują te rozwiązania i sprawdź, które z nich jest bardziej odpowiednie dla ciebie.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

To w zasadzie bezobsługowe rozwiązanie. Oczyszczalnia ścieków instalowana przy domu rozkłada ścieki za pomocą biologicznych procesów. Końcowy produkt można bezpiecznie odprowadzać do gruntu lub rowu melioracyjnego. Choć istnieje wiele rodzajów przydomowych oczyszczalni, w każdej z nich pierwszy etap oczyszczania przebiega beztlenowo, a drugi z pomocą tlenu. Bakterie beztlenowe rozkładają elementy zawarte w ściekach. Kolejnym etapem jest ich filtracja, a następnie ponowne oczyszczane w warunkach tlenowych, rozkładanie i neutralizowanie. Produktem końcowym jest prawie czysta woda. Nie nadaje się ona do spożycia, ale za to można nią podlewać ogród lub myć samochód. Przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków zajmuje bardzo dużo miejsca. Sam system drenarski składa się z przynajmniej 2-4 długich rur o minimalnej długości 9 metrów. Przydomowe oczyszczalnie dzielimy na drenażowe (najtańsze i najprostsze rozwiązanie), biologiczne i roślinne.  Przydomowa oczyszczalnia ścieków o wydajności do 7,50 m³ na dobę nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba tylko zgłosić zamiar jej budowy.

Czym charakteryzuje się ekologiczne szambo?

Ekologiczne szambo to bezodpływowy bardzo wytrzymały zbiornik, który nie dopuszcza do wycieków, dzięki czemu nie ma negatywnego wpływu na środowisko.  Budowa ekologicznego szamba nie jest skomplikowana.  Zbiornik pełni funkcję osadnika wstępnego. Najczęściej wykonany jest z betonu. To właśnie tutaj ciężkie zanieczyszczenia osiadają na dnie, przez co oddziela się je od nieczystości płynnych. Na końcu zbiornika znajdują się kosze filtracyjne, które zapobiegają przedostawaniu się stałych nieczystości do drenażu rozsączającego, który rozprowadza wstępnie oczyszczone ścieki do gruntu. Proces oczyszczania ścieków zachodzi w dwóch sekcjach. Najpierw ścieki przechodzą przez filtr, na następnie przez drenaż  rozsączający. Pierwsza sekcja to oczyszczanie tlenowe, druga beztlenowe. Tego typu szambo jest najtańszą opcją, jaką można zastosować na działce bez dostępu do sieci kanalizacyjnej. Bardzo ciężkie i kosztowne szamba betonowe coraz częściej są zastępowane szambami z tworzywa.

Pozwolenie na budowę

Aby wybudować ekologiczne szambo, konieczne jest zezwolenie. Uzyskać można je wraz z pozwoleniem na budowę domu, kiedy to trzeba określić sposób odprowadzania ścieków.

Oczyszczalnia ścieków czy szambo?

Znawcy tematu twierdzą, że najlepszą opcją jest biologiczna oczyszczalnia ścieków, która pozwala odzyskać oczyszczoną wodę i wykorzystać ją np. do prac w ogrodzie. Ekologiczna oczyszczalnia może być wykorzystana w sytuacji, gdy dysponujemy dużą działką i możemy sobie pozwolić na ułożenie systemu drenarskiego. Tradycyjne szambo poleca się osobom, które dysponują małą działką, gdzie montaż oczyszczalni ścieków jest po prostu niemożliwy.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
41 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *