fbpx
Aranżacja wnętrz

Pralnia w domu

• Zakładki: 9


Przy odrobinie wyobraźni urządzisz praktyczną pralnię nawet w średniej wielkości mieszkaniu. Warunkiem jest dobrze zaprojektowany rozkład pomieszczeń.  Pralnia w domu to rozwiązanie, które ułatwia codzienne obowiązki i sprawia, że przebywanie w łazience staje się wygodniejsze. W przestrzeni wolnej od sprzętu piorącego łatwiej utrzymać porządek. Podpowiadamy, jak urządzić domową pralnię.

Jak powinna być wyposażona pralnia w domu?

Bez pralki i suszarki nie ma pralni.  To absolutne minimum. W pralni z prawdziwego zdarzenia nie powinno zabraknąć zlewozmywaka do zapierania plam, szafki na detergenty, deski do prasowania, miejsca na przechowywanie żelazka i wszelkiej maści organizerów, haczyków i drążków.  Bez koszy na brudne rzeczy, a także segregację bielizny, pościeli i odzieży, wiele nie zdziałasz.

Jak duża powinna być pralnia w domu?

Tylko i aż 4 m².  Taki metraż pozwoli na swobodne poruszanie się i ulokowanie kilku najważniejszych sprzętów. Jeśli zależy ci na tym, aby w pralni znalazły się elementy jak np.  suszarka lub deska do prasowania, to musisz wygospodarować przynajmniej 6 m². 10 lub nawet 12 m² potrzebujesz na pralnię w wersji „na bogato”.

Gdzie powinna być zlokalizowana pralnia w domu?

Jeśli zdecydujesz się na pralnię w piwnicy,  musisz liczyć się z  koniecznością ocieplenia pomieszczenia i zadbania o odpowiednią wentylację. Z kolei łącząc kotłownię z pralnią, trzeba będzie zadbać o znakomicie działającą wentylację. Najlepszym miejscem na urządzenie pralni jest poddasze, które w wielu przypadkach stanowi nieużywaną przestrzeń. Pralnia może być również częścią dowolnego pomieszczenia w domu. Wystarczy, że zaprojektujesz szafę z przesuwnymi drzwiami, które sprawiają, że domowa pralnia znika, gdy cykl prania i suszenia dobiegnie końca. 

O czym pamiętać, aranżując pralnię w domu?

Umieszczenie pralni w pobliżu istniejących już punktów wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych to sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.  Ważnym elementem jest umiejscowienie odpływu do pralki, aby ten nie wypompowywał wody przy napełnianiu bębna. Jeśli zdecydujesz się na suszarkę kondensacyjną, nie będziesz musiał podłączać jej ani do odpływu, ani do kanału wentylacyjnego. Tego typu sprzęt ma specjalne zbiorniki, które skraplają wodę.

Co na podłogę?

Materiały podłogowe w domowej pralni muszą być wodoodporne, odporne na zabrudzenia i zarysowania, a jednocześnie łatwe w pielęgnacji. Ze względu na trwałość warto zdecydować się na podłogę betonową, winylową lub laminowaną. Dobrym wyborem będą płytki porcelanowe lub ceramiczne.

Co na ściany?

W domowej pralni sprawdzą się płytki gresowe, ceramiczne, wodoodporna farba lub tapeta z włókna szklanego. Warto również rozważyć beton architektoniczny, który po zaimpregnowaniu wodoodporny. Jest to przy okazji opcja przyjazna alergikom.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
74 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *