fbpx
Aranżacja wnętrz

Poradnik, jak zrobić szafę przesuwną albo wnękową?

• Zakładki: 37


Szafy wnękowe można dostosować praktycznie do każdej przestrzeni. Dzięki temu sprawdzą się nawet w małej sypialni. Coraz popularniejsze stają się również drzwi przesuwne, szczególnie wygodne, gdy miejsca jest naprawdę mało.

Szafy wnękowe i przesuwne najlepiej sprawdzają się w sypialni i długim przedpokoju. Lecz z sprawdzą się także w każdym innym pomieszczeniu. Największą ich zaletą jest możliwość „schowania” w linii ściany. Dzięki temu drzwi wnękowe wkomponowują się w ścianę i sprawiają przytłaczającego wrażenia.

Szafy wnękowe i przesuwne – od czego zacząć?

Decydując się na szafę wnękową zwróć uwagę, czy dysponujesz wystarczającą ilością miejsca i upewnij się, czy otwierane drzwi nie będą zawadzać o ścianę albo o inne meble. Jeśli masz za mało miejsca na drzwi otwierane, rozwiązaniem będą drzwi przesuwne. Wart sprawdzić za pomocą poziomicy, czy ściany, sufit i podłoga są proste. Ewentualne skosy należy koniecznie uwzględnić przy określeniu wymiarów poszczególnych elementów szafy wnękowej. Na etapie planowania szafy powinniśmy określić, na które z rozwiązań się decydujemy:

  • drzwi uchylne,
  • drzwi przesuwne.

Szafy wnękowe i przesuwne – montaż wnęki

W pierwszej kolejności należy zamontować elementy podtrzymujące większe części konstrukcji. Następnym etapem jest montaż płyty stanowiącej pionową przegrodę. W tym celu trzeba przytwierdzić kątowniki do ściany przy pomocy kołków rozporowych, a do kątowników przykręcić płytę. Na bocznych ścianach montuje się kątowniki, które będą podtrzymywać półki. Cenna wskazówka: powinno się rozpocząć to zadanie od góry, wówczas niższe półki nie będą przeszkadzały w montażu wyższych.

Szafy wnękowe – montaż drzwi uchylnych

Ostatnim etapem montażu szafy wnękowej jest instalacja drzwi. W przypadku szafy wnękowej z drzwiami uchylnymi należy rozpocząć od przymocowania ruchomej części zawiasów do drzwi. Następnie taką konstrukcję przymocowuje się do wewnętrznej strony ścian bocznych. Powinniśmy pamiętać jednak, aby zawiasy nie kolidowały z półkami wewnątrz szafy wnękowej. Teraz można zamontować uchwyty, magnesy i stopery, czyli elementy które zatrzymują drzwi na prawidłowym miejscu w pozycji zamkniętej.

Szafy przesuwne – montaż drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne zawsze muszą mieć przynajmniej dwa skrzydła, dzięki czemu przy otwieraniu szafy przesuwnej, przesuwa się jedno skrzydło na drugie. W związku z tym w prowadnicach trzeba mieć przewidziane miejsce na dwa skrzydła lub zamontować równolegle dwie prowadnice pojedyncze. Trzeba więc wyznaczyć oś prowadnicy górnej oraz dolnej. Nie możemy zapominać, aby były one idealnie równoległe. Po zamontowaniu prowadnic czas na montaż mechanizmów jezdnych w rogach poszczególnych skrzydeł. Tak przygotowane drzwi osadza się na prowadnicach i reguluje położenie kół jezdnych.

W ten sposób przedstawia się krótka instrukcja montażu szafy z drzwiami przesuwnymi lub uchylnymi. Jak widać jest to stosunkowo łatwe zadanie, z którym powinien sobie bez kłopotów poradzić każdy majsterkowicz.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *