fbpx
Aranżacja wnętrz

Płytki do kuchni – właściwości, kolory, wzory

• Zakładki: 5


Kuchnia bardzo często stanowi swoistego rodzaju centrum domu, dlatego warto zadbać o jej idealny wygląd. Zastosowanie kafelków w kuchni zapewni nam jednocześnie łatwość sprzątania oraz możliwość stworzenia wizerunku takiego jak chcemy, gdyż na rynku znajdziemy płytki, które zadowolą nawet najbardziej wymagające gusty klientów.

Płytki do kuchni – na podłogę, na ścianę?

W kuchni płytki sprawdzą się bardzo dobrze w obu tych rozwiązaniach. Kafelki podłogowe świetnie sprawdzają się w miejscu, gdzie bardzo łatwo dochodzi do rozlania różnych płynów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię innego typu. Kafelki wystarczy przetrzeć i znów ich wygląd jest perfekcyjny. Ważnym aspektem jest także twardość powierzchni, wielokrotnie przewyższająca na przykład parkiet, w którym upadające sztućce z pewnością zrobiłby wiele brzydkich zagłębień. Ściany w kuchni także warto wykończyć kafelkami. Dotyczy to zwłaszcza tej ściany lub tych ścian przy których znajdują się kuchenka i zlew. Tam właśnie konieczna jest osłona ściany przed niszczącym działaniem wody, pary czy wysokiej temperatury. W tej dziedzinie ceramiczne płytki nie mają konkurencji.

Twardość płytek

Warto zamówić płytki o wysokiej odporności na ścieranie. Dotyczy to zwłaszcza płytek podłogowych. Typowa klasa ścieralności kafelków kładzionych na podłogę w kuchni to klasa III w skali od 0 do V(0, I, II, III, IV, V). Takie płytki położone w kuchni z pewnością będą nam służyć długo i nie ulegną zbyt szybkiemu zużyciu.

Płytki do kuchni – jakie kolory i wzory?

Możliwości wyboru kolorów, kształtów oraz wzorów płytek do kuchni są wręcz nieograniczone. Na podłodze często stosowany jest wzór ułożenia w karo z dwoma kontrastującymi kolorami na przykład białym i czarnym. Jeżeli kuchnia jest otwarta na salon często dobrym rozwiązaniem są płytki drewnopodobne, które zapewniają płynne przejście do parkietu znajdującego się w większym pomieszczeniu. Na ścianach kuchni dominują kolory jasne i stonowane chociaż oczywiście są także zwolennicy kolorów intensywnych na przykład ciemnego lub jasnego brązowego, monochromatycznej kuchni czarnej albo na przykład mocno czerwonej. Tutaj ogranicza nas tylko nasza fantazja. W wielu rodzajach płytek dostępne są poza kafelkami podstawowymi również ozdobne wstawki z malunkami zwierząt, roślin, motywów wiejskich oraz wielu innych. Dodanie takich decorów z pewnością uatrakcyjni wygląd naszej kuchni.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
4 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *