fbpx
Ciekawe rozwiązania

Płoty wiklinowe – opinie, wytrzymałość, ważne kwestie

• Zakładki: 14


Zapewniają domownikom pełnię prywatności, jednocześnie dbając o ich ochronę przed wiatrem, hałasem albo kurzem, dodatkowo warto wspomnieć o ich walorach dekoracyjnych oraz o tym, że stanowią w pełni naturalny pomysł na ogrodzenie. Mowa zarówno o tym oddzielającym od sąsiedniej posesji, jak i tym w ramach własnej, kiedy pragniemy odgrodzić fragment ogrodu, taras lub balkon.

Płot wiklinowy, czyli ukłon w stronę natury

Niezwykle często na płoty z wikliny decydują się te osoby, które doceniają w swoich domach, mieszkaniach oraz na posesjach to, co naturalne. Wiklina to wszak surowiec używamy już wiele wieków temu, przeżywający dziś swój renesans. Bardzo interesująco prezentuje się pośród roślinności, spełniając swoje rozliczne funkcje

Niewysokie płotki oraz klasycznej wysokości płoty z wikliny charakteryzują się również tym, że bardzo dobrze komponują się w naturalnej przestrzeni. Ich brązowa barwa jest niezwykle pożądana tam, gdzie roślinność gra pierwsze skrzypce. Dawniej osłona z wikliny w gospodarstwach wiejskich stanowiła wiodący rodzaj ogrodzenia, dzisiaj wybiera się bardzo różne materiały, jednak popularność płotów z maty wiklinowej nie zmniejsza się z biegiem lat.

Ważne jest to, że tego typu elementy można montować w przestrzeni ogrodu przez cały rok. Zwykle wybiera się dla nich miejsce tam, gdzie ogrodzenie (siatka, panele metalowe, kraty metalowe) już istnieje. Montuje się je za pomocą samozaciskowych pasków albo ocynkowanych drutów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by płotek wiklinowy występował samodzielnie. Zwykle przez okres około pięciu lat jego kolor wygląda bardzo dobrze. Po upływie tego czasu mata wiklinowa powinna zostać odnowiona odpowiednim środkiem w celu jej konserwacji. Zaleca to większość producentów.

Płoty z wikliny w ogrodzie – co trzeba wiedzieć?

Mocną stroną płotków jest bez wątpienia to, że przęsła wiklinowe można z sobą dowolnie łączyć, uzyskując w rezultacie odpowiednią długość odcinka. Płot z maty wiklinowej na balkon z powodzeniem wystarcza na kilka lat użytkowania, pozostając niezmiennie w dobrym stanie. Maty wiklinowe wytwarza się z wikliny, którą poddano procesowi parzenia. Następnie przeprowadza się jej staranne sortowanie, by docelowo do płotu z wikliny trafiły wyłącznie witki najwyższej jakości, takie, które zapewnią gęstość, nieprzepuszczalność wiatru czy kurzu oraz jednocześnie bardzo ciekawy wygląd. Płot wiklinowy czy też mata wiklinowa to wybór do rustykalnego ogrodu.

Osiągnięty dzięki ich pojawieniu się efekt lekkości i naturalności krajobrazu sprawia, że popularność osłon z wikliny jest dziś spora. Stosuje się je, jak już wspomnieliśmy, zarówno na terenach rozległych dość ogrodów, jak i przy rabatach, ogródkach warzywnych czy na tarasach oraz balkonach. Ogrodzenia wiklinowe stanowić mogą dla wielu osób także znakomitą ochronę przed spojrzeniami sąsiadów, co zwłaszcza w relatywnie ciasnych przestrzeniach miejskich jest istotną kwestią. Fakt ręcznego wykonania takiego płotu na balkon również nie jest pozbawiony znaczenia.

Płot wiklinowy – zalety

Wielosezonowy płot z maty wiklinowej w opiniach użytkowników jest jednym z najlepszych pomysłów na osłonięcie się przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych i jednocześnie zapewnienie sobie dawki intymności na własnej posesji. Dlatego osłonę z wikliny producenci polecają wykorzystywać na obszarach miejskich i wiejskich, tam, gdzie istnieje potrzebna odgrodzenia stosunkowo dużej przestrzeni lub tej niewielkiej.

Wydawać by się mogło, że ze względu na subtelność swojej struktury maty wiklinowej nie będzie można nazwać wytrzymałą i trwałą, jest jednak, jak już wspominaliśmy, inaczej.  Ogrodzenia wiklinowe to rozwiązania na wiele sezonów, takie, które pozwalają na wygenerowanie sporych oszczędności (na przykład w porównaniu do ogrodzeń kutych czy tych z litego drewna).

Jakie zalety posiada płot z maty wiklinowej?

  • to opcja niedroga
  • sprawdza się w przypadku fanów naturalnych rozwiązań
  • wielosezonowa
  • używana samodzielnie albo jako pokrycie innego typu ogrodzenia
  • trwała i wytrzymała mata wiklinowa to zakup na lata
  • wpisująca się w przestrzeń wypełnioną roślinnością
  • pozwalająca uniknąć nieprzyjemnych podmuchów wiatru i kurzu
  • zapewniająca intymność przy wyjściu na balkon, taras czy do ogrodu
  • chroniąca mniej odporne gatunki roślin przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych (wiatr)

Producenci płotów z wikliny przygotowali dla kupujących szeroką i zróżnicowaną ofertę. Każdy zatem wybrać może dla siebie taki model, który pozwoli mu stworzyć pełną naturalności enklawę! Płot wiklinowy czy też mata wiklinowa w ogrodzie to wybór wart rozważenia. Takie rozwiązania można znaleźć z marketach budowlanych typu Obi, Castorama, Leroy Merlin, a także w sklepach internetowych i stacjonarnych typu dom-ogród.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
173 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *