fbpx
Budowa domu

Parapet zewnętrzny – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 13


Wydawałoby się, że parapety zewnętrzne to mało istotny element domu. Jednak źle zrobione parapety mogą przysporzyć kłopotów. Dlatego montując je, warto pamiętać o kilku zasadach. Jaki wybrać parapet zewnętrzny?

Parapety zewnętrzne z blachy ocynkowanej

Parapety zewnętrzne z blachy są najbardziej popularne i najtańsze. Podokienniki gotowe dostępne w różnych wymiarach: szerokość od 50 do 320 mm i długość do 6 m (kapinosy długości 25 mm). Powleczone są lakierem syntetycznym w kolorze: srebrnym, brązowym lub białym. Parapety zewnętrzne wykonywane na zamówienie przycinane są z arkuszy ocynkowanej blachy stalowej – zwykle grubość 0,55 mm – stosownie do wymiarów wnęki pod oknem (najlepiej jeśli to blacharz wymierzy przedtem jej długość i szerokość).

Parapety zewnętrzne z aluminium

Parapety zewnętrzne z aluminium mają szerokość od 50 do 360 mm i kapinos długości 25 mm. Można zamówić podokienniki dowolnej długości. Dostępne są podokienniki z surowego aluminium i anodowane w kolorze naturalnym, brązowym lub ciemnobrązowym. Oferowane są też podokienniki lakierowane proszkowo w różnych kolorach.

Parapety zewnętrzne z PVC

Parapety zewnętrzne produkowane są z piankowego lub twardego PVC. Ich powierzchnia pokryta jest laminatem. Dzięki temu podokienniki te dostępne są w wielu kolorach. Niektóre laminaty imitują drewno jasnego lub ciemnego dębu, mahoniu albo palisandru. Parapety zewnętrzne z PVC są w przekroju pełne lub komorowe. Dzięki różnym szerokościom podokienników i długościom kapinosów można je stosować praktycznie do wszystkich elewacji.

Parapety zewnętrzne z żywic epoksydowych

Parapety zewnętrzne wykonane są z żywic epoksydowych zbrojonych włóknem szklanym i mają powierzchnię pokrytą teflonem. Są bardzo wytrzymałe. Nie korodują i tłumią odgłosy kropel deszczu. Dostępne są w wymiarach: szerokość od 150 do 270 mm, długość do 3,6 m i kapinos 25-36 mm. Dostępne są również parapety zewnętrzne z dłuższym kapinosem (40 mm), dzięki czemu można je również nakładać na stary podokiennik kamienny, betonowy lub lastrykowy.

Parapety zewnętrzne z klinkieru i ceramiki szkliwionej

Parapety zewnętrzne z kształtek klinkierowych lub ceramicznych płytek szkliwionych produkowane są w kilku wzorach i wymiarach. Mogą to być kształtki pełne lub perforowane. Dzięki różnorodności produkowanych cegieł i kształtek klinkierowych można uzyskać bardzo różne kształty parapetów. Wyroby z ceramiki klinkierowej i szkliwionej są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie mrozu i nienasiąkliwe. Klinkierowe kształtki dostępne są w odcieniach czerwieni, brązu i zgaszonej żółci.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *