fbpx
Budowa domu

Parametry ścian działowych – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 11


Ściany to obowiązkowy element każdego budynku. Dzielimy je na kilka rodzajów i każdy musi spełniać odpowiednie parametry. Czym różnią się od siebie poszczególne ściany i jakie wymagania powinny spełniać?

Wymagania dla ścian działowych

Ściany działowe pełnią funkcję przegród pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, które zapewniają prywatność, ochronę przed hałasem i większą izolacyjność termiczną. Jednocześnie to element dekoracyjny każdego wnętrza. Zdarza się, że w nowoczesnych projektach domów lub podczas remontu mieszkania w stylu loftowym rezygnuje się ze ścianek działowych, jednak najczęściej stanowią one integralną część konstrukcji budynku. Ściany działowe są o połowę węższe niż ściany nośne, ponieważ nie muszą spełniać aż tak wysokich wymagań.

Najważniejsze parametry ściany działowej

  • łatwość wykonania i proste wykończenie,
  • szeroki wybór materiałów (ceramika, silikaty, beton komórkowy, ale także płyta kartonowo-gipsowa lub szkło),
  • izolacyjność akustyczna,
  • bezpieczeństwo użytkowania.

Łączenie ścian – murowanie ścian działowych i łączenie ze ścianami nośnymi

Łączenie ścian działowych z nośnymi polega na wykonaniu w ścianach konstrukcyjnych minimum 5-centymetrowych bruzd. Coraz popularniejsze jest łączenie za pomocą stalowych kotew przykręcanych do ściany nośnej oraz odginanych pod kątem prostym i umieszczanych w poziomej spoinie ścianki działowej.

Połączenie musi być solidne i stabilne, aby zapobiec zawaleniu się cienkiej przegrody. Popularnym sposobem, który stosuje się dla ścianek działowych z betonu komórkowego, jest łączenie do ściany nośnej za pomocą kątowników metalowych lub profili o przekroju U. Warto wiedzieć, że ścianek działowych nie należy łączyć ze stropem.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *