fbpx
Aranżacja wnętrz

Okna kolankowe – rodzaje, ważne kwestie, wymiary

• Zakładki: 15


Okna kolankowe są znakomitym rozwiązaniem na poddasze. Okna dachowe kolankowe szczególnie sprawdzają się w domach, które mają dach bez okapu. Sprawią, że poddasze naszego domu będzie bardzo dobrze doświetlone. Inną zaletą tych okien jest to, że umożliwiają one większą perspektywę widoku z poddasza, nie tylko na niebo, ale również na ogród i okolicę.

Współcześnie na rynku dostępne są różne rodzaje okien, a niezaprzeczalnym faktem jest to, że przeszklenia stanowią niezwykle ważny element kompozycji budynku, zwłaszcza jego elewacji.

Okno kolankowe – najistotniejsze informacje

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się projekty domów z dachami bez okapów. Do domów o takiej konstrukcji najlepiej sprawdzają się w narożach okna kolankowe. Często zdarza się również, że konstrukcja dachu naszego domu może mieć na przykład dosyć mały kąt nachylenia. Zdarza się również, że konstrukcja domu ma bardzo wysoką ścianę kolankową, która uniemożliwia osadzenie typowego okna połaciowego.

Okna kolankowe składają się z okna dachowego, które montowane jest w połaci dachu oraz z dolnego okna pionowego, które z kolei montowane jest w ścianie kolankowej. Okna kolankowe, nazywane również oknami fasadowymi lub oknami łamanymi, łączą więc zalety i cechy okien dachowych oraz tradycyjnych okien pionowych. Okna kolankowe można zamontować w domach, które mają poddasze o konstrukcji dachu ze ścianką kolankową.

Aby zastosować ten rodzaj okien, kąt nachylenia dachu domu powinien zwierać się w przedziale od 15O do 90O. Ścianka kolankowa jest zewnętrzną ścianą poddasza, która stoi na stropie kondygnacji ostatniej i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Na ścianie tej jest oparta konstrukcja więźby dachowej. Od wysokości taj ścianki kolankowej uzależniona jest wysokość pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Okna dachowe są przedłużone w dół oknami pionowymi.

Okno kolankowe można również stosować w połączeniu z oknami połaciowymi. Taki zestaw okienny na poddaszu sprawia, że jest ono znakomicie doświetlone oraz mamy z niego dobrą panoramę. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że okna kolankowe są specjalnym rodzajem okien połaciowych. Okna kolankowe często kupuje się w komplecie wraz z odpowiednio dopasowanym oknem połaciowym. Wymiary okien fasadowych dostosowane do standardowych wymiarów okien połaciowych. Dobór właściwego okna kolankowego uzależniony jest od wysokość ścianki kolankowej na poddaszu.

Okno kolankowe – zastosowanie i rodzaje

Okna kolankowe – podział ze względu na materiał wykonania

Okna kolankowe wykonane mogą być z drewna klejonego warstwowo, z drewna z warstwą poliuretanu lub z PCV. Tworzywa sztuczne, które stosuje się do produkcji tych okien są odporne na wilgoć, przenikanie wody oraz inne niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Podobnie jest w przypadku okien kolankowych wykonywanych z drewna klejonego warstwowo oraz z drewna z powłoką poliuretanu. Należy pamiętać, że okna kolankowe, podobnie jak okna połaciowe są bardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak między innymi opady deszczu, gradu i śniegu oraz zaleganie śniegu niż zwykłe oka pionowe.

Okna kolankowe – rodzaje ze względu na okucia

Jeśli chodzi o rodzaje okien fasadowych ze względu na rodzaj okucia rozróżniamy okna dachowe kolankowe uchylno rozwierne, uchylne okna łamane, obrotowe okna na poddasze oraz nieotwierane, czyli takie, których zastosowano szkło stałe. Okna łamane uchylno rozwierne to takie okna na poddasze, których obie części, zarówno dolna, pionowa, jak i górna połaciowa otwierają się. Dolna część jest otwierana rozwiernie, czyli w bok do środka, natomiast część górna połaciowa otwierana jest do wewnątrz w sposób uchylny, czyli w pionie.

Z kolei okna dachowe kolankowe uchylne to takie okna do poddasza, w których dolna pionowa część nie otwiera się wcale, natomiast część górna połaciowa otwierana jest do wewnątrz w uchylnie, czyli w pionie. Obrotowe okna kolankowe to taki rodzaj okien, w których górna część połaciowa otwierana jest w sposób obrotowy. Okna kolankowe mogą mieć w różne wymiary, które z reguły są analogiczne do innych okien na poddaszu, okien połaciowych.

Okna kolankowe – ciekawe rozwiązania

Okna kolankowe na poddaszu montowane są najczęściej stosowane wraz z oknami połaciowymi. Otwór w ścianie kolankowej musi być z po obu stronach o ok. 2-3 cm większy aniżeli szerokość okna, które jest tam montowane.

Dolną część okna kolankowego można montować jedną nad drugą. Łączy się je ościeżnicami. Podobnie rzecz ma się w przypadku górnej połaciowej części okna. Nad oknem połaciowym górnym istnieje jeszcze możliwość zainstalowania nadstawki łukowej, która powiększa powierzchnię przeszklenia. Zestawy tych okien montowane są na krokwiach, natomiast w przypadku, gdy rozstaw krokwi nie pasuje do szerokości okna, to stosuje się wymian. Okna kolankowe można łączyć w pary lub w większe zestawy.

Do montażu okien kolankowy stosowane są kołnierze uszczelniające, którymi te okna się otacza. Gdy decydujemy się za połączony zestaw okien kolankowych lub łączymy okna kolankowe z połaciowymi i pionowymi, kołnierze uszczelniające należy umieścić wokół całego zestawu okien. Innym ciekawym rozwiązaniem są portfenetry, czyli duże okna ciągnące się na poddaszu od podłogi do sufitu.

Dla osób, które chcą swoje poddasze urządzić w bardzo ciekawy sposób, nadając temu pomieszczeniu dobre naświetlenie a jednocześnie uzyskując świetny szeroki widok znakomitym rozwiązaniem są okna kolankowe. Takie okna dachowe wyjątkowo dobrze sprawdzają się w domach, które posiadają dach bez okapu. Nadają one takim poddaszom charakter oraz sprawiają, że pomieszczenie to wygląda niebanalnie. Warto również zwrócić uwagę na to, że okna kolankowe łączą w sobie wszystkie zalety okien połaciowych oraz okien pionowych. Zwłaszcza istotny jest to fakt, że okna te odznaczają się znakomitą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *