fbpx
Budowa domu

Ocieplenie balkonu nad wykuszem

• Zakładki: 18


Ocieplenie balkonu nad wykuszem nie należy do najłatwiejszych zadań. Nawet najmniejszy błąd w przyszłości może mocno odbić się na zawartości naszego portfela. Jak zadbać o prawidłową izolację termiczną, paraizolację i ochronę przed wilgocią? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Specyfika balkonu położonego nad wykuszem

Zgodnie z definicją wykusz jest formą architektoniczną wystającą poza ścianę budynku poszerzająca przylegające wnętrze. Jest nadwieszony powyżej parteru na wysokości jednej lub kilku kondygnacji, zazwyczaj projektowany na piętrze.  Tworząc balkon nad wykuszem, trzeba ze szczególną dbałością zająć się warstwą hydroizolacyjną. Źle położona może doprowadzić do przecieków wody opadowej, powodując zawilgocenie wnętrz. Osłabiona przez działanie wody termoizolacja przyczyni się do wzrostu kosztów ogrzewania. Nie możemy również dopuścić do tego, by na płytę balkonu oddziaływały czynniki mogące prowadzić do osłabienia jej trwałości, co wiąże się z korzystaniem z wysokiej jakości materiałów. Ocieplenie balkonu nad wykuszem zdecydowanie jest zadaniem dla profesjonalistów z dużym doświadczeniem.

Jak ocieplić balkon nad wykuszem, by uniknąć błędów?

Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, co za te błędy jest uważane. Chodzi o brak zastosowania odpowiedniej paroizolacji, czyli szczelnej folii z tworzywa sztucznego, która ma zapobiegać dostawaniu się wilgoci z wnętrza budynku do ściany zewnętrznej lub stropu. Sama hydroizolacja nie wystarczy. Bez paraizolacji sprawi, że wilgoć będzie osłabiać płytę balkonu, w przyszłości powodując jej pękanie. Paraizolację możesz wykonać z masy bitumicznej, papy lub membrany samoprzylepnej. Kolejnym błędem jest brak dostatecznie dobrej hydroizolacji. Twoim zadaniem jest chronienie balonu podczas różnych warunków atmosferycznych, w tym obfitych opadów deszczu, które mogą doprowadzić do wystąpienia przecieków.

Jak ocieplić balkon nad wykuszem?

Po ułożeniu płyty balkonu zastosować warstwę wyrównawczą ze spadkiem, by móc odprowadzać wodę. Następnie położyć hydroizolację z materiału nieprzepuszczającego pary – powłoki bitumicznej, specjalnych membran, papy podkładowej. Kolejny krok to ocieplenie balkonu za pomocą styropianu. W miejscach, gdzie nie można zastosować grubej warstwy styropianu, sprawdzi się pianka poliuretanowa. Całość pokrywamy kolejną warstwą papy lub folii chroniącej przed wilgocią. Czas na wylewkę betonową i zabezpieczenie jej impregnatem, np. folią w płynie.  Na koniec materiał wykończeniowy i obróbka blacharska.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
71 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *