fbpx
Budowa domu

Nowoczesna stodoła w ekonomicznej wersji. Dom przy Olchowej przez dziurkę od klucza.

• Zakładki: 7


Nowoczesna stodoła w ekonomicznej wersji. Dom przy Olchowej przez dziurkę od klucza.

Projekty domów parterowych w typie nowoczesnej stodoły to coraz chętniej wybierane projekty do realizacji domów jednorodzinnych. Czym charakteryzuje się ten typ budynków i jak podstawowe założenia stylu wypełnia Dom przy Olchowej? Poznajmy ekonomiczny i tani w budowie projekt domu parterowego w stylu nowoczesnej stodoły.

Dom przy Olchowej

Nowoczesna stodoła – jakie projekty domów są określane w ten sposób?

Projekty domów w stylu „nowoczesnej stodoły” dosyć łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Budynki tego typu mają uproszczoną konstrukcję, co zbliża je do wspomnianej stodoły, jednocześnie nie obce im modne materiały wykończeniowe i elementy podkreślające ich nowoczesny charakter. Najczęściej projekty domów z tej rodziny charakteryzują się bryłą opartą na planie prostokąta i dwuspadowym dachem o większym kącie nachylenia połaci. Wyznacznikiem nowoczesnej stodoły jest dach bezokapowy. W projektach domów utrzymanych w tej stylistyce powszechnie montowany jest również bezrynnowy system okapowy, w którym rynny montowane są w całości w ociepleniu budynku, przez co są nie widoczne na zewnątrz. 
Projekty domów w klimacie nowoczesnej stodoły występują zarówno w wersji z poddaszem użytkowym, jak i w formie parterowej. Te drugie posiadają pod dachem strych z wysokim potencjałem adaptacyjnym. Jeśli w trakcie użytkowania budynku następuje konieczność powiększenia powierzchni użytkowej, strychy takich domów doskonale się do tego nadają. 
Przykładem ilustrującym doskonale, czym są nowoczesne projekty domów w typie stodoły jest Dom przy Olchowej krakowskiej pracowni projektowej GALERIADOMOW.PL

Dom przy Olchowej

Dom przy Olchowej – nowoczesny, energooszczędny i ekonomiczny projekt domu.

Gotowy projekt domu przy Olchowej to autorska interpretacja omawianego stylu, z wszystkimi jego atrybutami. To dom parterowy, bez podpiwniczenia i bez garażu. Czym się charakteryzuje Dom przy Olchowej?

*prosta konstrukcja – zaledwie jedna ściana nośna

*dwuspadowy dach o kącie nachylenia 35 stopni – więc nieco większy niż w standardowych parterówkach

*bryła oparta na planie prostokąta

*kalenica dachu równoległa do drogi

*dach bezokapowy + bezrynnowy system

Te atrybuty gotowego projektu pozwalają go umieścić w szeroko rozumianej rodzinie domów w stylu nowoczesnej stodoły. Jeśli dołożymy do tego minimalistyczne wykończenie zewnętrzne oparte na kontrastach bieli i kolorystyki stalowej, bez wątpienia uzyskujemy nowoczesny dom, który stylowo ozdobi zarówno działkę na przedmieściach większego miasta, jak i widokową parcelę na zacisznej wsi.

A jak wygląda Dom przy Olchowej w środku? Zajrzyjmy do wnętrza przez dziurkę od klucza.

Dom przy Olchowej – rzut parteru

Funkcjonalne wnętrze w nowoczesnym wydaniu.

W Domu przy Olchowej zastosowano przejrzysty układ pomieszczeń, który sprawia że swobodnie możemy korzystać zarówno z dobrodziejstw przestrzennego livingroomu, jak i przytulnego klimatu części nocnej. Salon o powierzchni 26 m² jest doskonale doświetlony i szeroko otwarty na przydomową strefę zieleni. Przesuwne drzwi prowadzą na taras, na którym zaaranżowano strefę letniego wypoczynku. Na styku pokoju dziennego i kuchni ulokowano duży stół jadalniany. Kuchnię oddziela od salonu robocza wyspa. W swojej podstawowej wersji Olchowa nadaje się najlepiej do lokalizacji na działkach z wejściem od północy. Strefa dzienna wypada nam wtedy od strony południowej, co sprzyja optymalnemu doświetleniu wnętrza domu. Dom przy Olchowej to projekt domu parterowego, dlatego na jednym poziomie łączy strefę dzienną i nocną, przeznaczoną na relaks. Trzy duże sypialnie, łazianka oraz dodatkowa toaleta pozwalają komfortowo wypocząć wszystkim domownikom. Do dyspozycji mieszkańców oddano również gabinet, który może spełniać nie tylko swoje nominalne funkcje. Może być dodatkowa sypialnią w razie takiej potrzeby, lub pokojem przygotowanym specjalnie dla gości. Ekstra pomieszczenie bez wątpienia znajdzie swoje właściwe zastosowanie w zależności od potrzeb inwestorów. W projekcie przewidziano również solidne zaplecze gospodarcze. Kotłownia to wielofunkcyjne pomieszczenie, w którym poza kotłem grzewczym znajdzie się miejsce na pralkę, a także ogrodowe meble, które poza sezonem trzeba gdzieś zmagazynować. Nie zapominajmy również o strychu, który przy tym kącie nachylenia dachu stanowi sporą przestrzeń magazynową. Strych poza funkcją przechowywania rzeczy może być również brany pod uwagę w kwestii adaptacji na powierzchnię mieszkalną. To dodatkowe 60 m² powierzchni, którą w każdej chwili można wykorzystać. 

Dom przy Olchowej

Energooszczędne i ekonomiczne rozwiązania – dla większej wygody mieszkańców.

Dom przy Olchowej to w zamierzeniu projekt domu energooszczędnego. Niskie zużycie energii można uzyskać po zastosowaniu opcjonalnych rozwiązań w postaci wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz przy zastosowaniu instalacji solarnej. Oszczędności przy wydatkach na ogrzewanie, jakie możemy poczynić stosując te nowoczesne rozwiązania, mogą sięgać nawet 60%. Proces sterowania ogrzewaniem i wymianą cieplną w domu jest całkowicie zautomatyzowany i nie wymaga żadnego nakładu pracy. Nowoczesny piec gazowy jest sterowany zdalnie, podobnie jak rekuperacja. Autorzy projektu dają możliwość wyboru alternatywnych form ogrzewania, np. pompą ciepła oraz rozbudowania systemu pozyskiwania energii o fotowoltaikę. 
Olchowa to projekt domu taniego w budowie, zgodnie z założeniem domów typu nowoczesna stodoła. Prosta geometria dachu, zwarta bryła i kształty bez nieregularnych odstępstw umożliwiają szybką i sprawną realizację inwestycji. W projekcie zastosowano lekki strop drewniany, co dodatkowo obniża całościowe koszty inwestycji.

Jeśli projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły są w kręgu naszych zainteresowań warto zwrócić uwagę na Dom przy Olchowej. Wybierając dom tego typu możemy liczyć nie tylko na stylowy i modny design, lecz również na stosunkowo niskie koszty realizacji oraz ekonomiczne użytkowanie, zgodne z założeniami energooszczędnego domu. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
88 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *