fbpx
Aranżacja wnętrz

Kuchnia z barkiem – ciekawe pomysły aranżacyjne

• Zakładki: 30


W aranżacji wnętrz zarówno domów, jak i mieszkań, coraz częściej spotyka się barek w kuchni. Rozwiązanie takie może okazać się nie tylko bardzo estetyczne, ale również praktyczne. Poniżej najciekawsze inspiracje na aranżacje kuchni z barkiem.

Barek w kuchni pozwala na eleganckie i niebanalne zaaranżowanie kuchni, dzięki któremu zarówno domownicy, jak i goście poczują się jak w eleganckiej restauracji, urokliwej kawiarki, czy nowoczesnym barze. Kuchnia z barkiem to modny sposób na zaaranżowanie przestrzeni w kuchni, który pozwoli także powiększyć przestrzeń i ma wiele innych zalet.

Jak zaaranżować barek kuchenny?

Barek w kuchni zaaranżować można na kilka sposobów. Wszystko zależy od wielkości przestrzeni, jaka jest do dyspozycji, kształtu pomieszczenia, stylu aranżacji oraz od indywidualnych zapotrzebowań i upodobań. Należy w tym wszystkim pamiętać o tym, aby barek w kuchni był dopasowany stylem i kolorystyką do pozostałych mebli i innych elementów kuchni. Meble kuchenne, w tym barek powinny być również dobrze skomponowane pod względem stylu i kolorystyki z kuchennymi urządzeniami AGD, armaturą kuchenną, płytkami, ścianami, zasłonami oraz dodatkami.

Jeśli więc zdecydujemy się na kuchnię urządzoną w stylu nowoczesnym, również taki styl powinien mieć barek. Analogicznie, jeśli kuchnia zaaranżowana ma być w stylu tradycyjnym, to barek też powinien być nowoczesny. W przypadku nowoczesnych aranżacji kuchni sprawdzają się minimalizm, oszczędność formy, proste kształty geometryczne, a do tego kolory biały, czarny, srebrny, różne odcienie szarości i grafitu, a także kontrastujące z nimi intensywne kolory jaskrawe, jak np.: zielony, żółty, pomarańczowy. W przypadku aranżacji tradycyjnych najlepiej sprawdzi się barek, stół i inne meble kuchenne w kolorach drewna z różnymi zdobieniami. Jednak bardzo ważne, aby zachować jednolitą kolorystykę takich mebli i dobrze dopasować je pozostałych elementów wystroju kuchni. Ciekawym rozwiązaniem może być również kuchnia z barkiem zaaranżowana w stylu skandynawskim lub prowansalskim, w których największą rolę odrywa biel z dodatkami w kolorach drewna.

Oddzielenie kuchni od salonu

Jedną z możliwości aranżacyjnych, jakie daje kuchnia z barkiem jest podział przestrzeni w mieszkaniu lub domu pomiędzy aneksem kuchennym a salonem. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza przy dużej otwartej kuchni. W aranżacji takiej barek w kuchni może być np. przesłoną blatu roboczego. Dobrym rozwiązaniem do oddzielenia salonu od kuchni może być wyższy barek w kuchni. Pozwoli na zasłonięcie strefy roboczej w kuchni z pozycji kanapy w salonie. W takiej aranżacji doskonale sprawdzi się barek zabudowany w całości.

Jeśli barek kuchenny ma podzielać kuchnię od salonu, nie można zapomnieć o bardzo ważnych zasadach urządzania takiego wnętrza. W takiej aranżacji barek będzie częścią zarówno kuchni, jak i salonu. Powinien więc swoim stylem wpasować się w obydwa pomieszczenia, a jednocześnie je rozdzielać. Może być więc kolorystycznie i stylistycznie skomponowany z częścią kuchenną, natomiast elementy widoczne z salonu powinny być zaaranżowane w podobnym stylu jak salon. Barek może także stanowić wyraźną granicę pomiędzy kuchnią, a salonem. W takiej aranżacji należy zachować podobny styl obu pomieszczeń i barku, lecz z kolorystyką można poeksperymentować.

Powiększenie przestrzeni roboczej w kuchni

Kuchnia z barkiem może także powiększyć przestrzeń roboczą w kuchni. To bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu można m.in.:

  • zmienić kuchnię w kształcie L w przestronną kuchnię w kształcie U – możliwość optycznego powiększenia kuchni i optymalnego wykorzystania jej przestrzeni,
  • przy pomocy barku przedłużyć wyspę kuchenną lub ją przysłonić  – zoptymalizowanie przestrzeni roboczej w kuchni wedle własnych upodobań,
  • zamontować dodatkowe oświetlenie nad barkiem kuchennym – pomoże to w jak najlepszym oświetleniu kuchni dopasowanym do jej wielkości, czynności w niej wykonywanych oraz kolorystyki i stylu aranżacji,
  • wykorzystać półki pod barkiem jako dodatkowe miejsce na przechowywanie np. butelek z winem, soków lub naczyń, do których chcesz mieć szybki dostęp.

Barek zamiast stołu kuchennego

Barek w kuchni może również skutecznie zastąpić stół kuchenny, czyli posłużyć jako miejsce na spożywanie posiłków. Rozwiązanie to pozwala na zoptymalizowanie przestrzeni kuchennej – barek pełni niejako 2 funkcje jednocześnie – zarówno swoją funkcję barku, jak i funkcję stołu. Do takiego barku zastosować można typowe barowe krzesła, co sprawi, że kuchnia z barkiem kojarzyć się będzie jeszcze bardziej z restauracją, kawiarnią, czy barem. Do takiego barku dostawić można np.:

  • hokery barowe, czyli krzesła bez oparcia,
  • wysokie krzesła barowe z oparciem,
  • tradycyjne krzesła ustawione przodem do wnętrza kuchni,
  • swobodnie dostawić typowe krzesła.

W kuchni, w której planujemy zrezygnować z tradycyjnego stołu na rzecz barku, bardzo dobrze sprawdzi się zwłaszcza półokrągły barek. Takie rozwiązanie sprawi, że spożywaniu posiłków, czy imprezom będzie towarzyszył bardziej intymny – rodzinny, przyjacielski klimat. Barek w kuchni, który ma posłużyć do spożywania posiłków może mieć przestrzeń pod blatem zarówno pustą, jak i zabudowaną. Pusta przestrzeń pod blatem sprawi, że kuchnia będzie mieć klimat otwartości, natomiast zabudowana przestrzeń nada kuchni z barkiem przytulności i rodzinnego klimatu.

Kuchnia z barkiem i stołem

W przypadku, gdy dysponujemy dużą kuchnią, np. w domu jednorodzinnym, czy w dużym mieszkaniu, można zarówno zastąpić stół barkiem kuchennym, jak i zdecydować się na oba rozwiązania. Jeśli zastosujemy tak stół kuchenny, jak i barek w kuchni, oba meble mogą pełnić odmienne funkcje lub być wzajemnie dla siebie uzupełnieniem. Duża kuchnia, której znajdują się zarówno stół, jak i barek to dobre miejsce dla spotkań rodzinnych, czy imprez w gronie przyjaciół. W takiej sytuacji barek w kuchni może posłużyć jako dodatkowe miejsce na spotkania towarzyskie, natomiast klasyczny stół może mieć zastosowanie jako miejsce codziennych posiłków.

Jeśli zdecydujemy się na aranżację kuchni zarówno ze stołem, jak i z barkiem, należy zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie tych mebli. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ustawienie stołu przy oknie, a barku przy przeciwległej ścianie. Barek w kuchni może również oddzielać w tym pomieszczeniu strefę jadalną ze stołem i krzesłami od strefy gotowania i przyrządzania posiłków z dostępem do urządzeń AGD, szafek. W kuchni ze stołem i barkiem, do tego drugiego dostawić można kilka krzeseł jako dodatkowe miejsce do siedzenia. Należy również pamiętać o tym, aby stół i barek w kuchni były odpowiednio dobrane do siebie oraz innych mebli, urządzeń, ścian, płytek i dodatków pod względom stylu i kolorystyki.

Mobilny barek kuchenny

Innym rozwiązaniem, które coraz częściej jest stosowane w urządzaniu wnętrz są mobilne barki kuchenne. Jak się okazuje barek kuchenny nie musi zajmować przestrzeni w kuchni na stałe. Można go wedle potrzeb przestawić do salonu lub na taras np. podczas spotkań rodzinnych, czy towarzyskich. Mobilny barek kuchenny może również stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania np. naczyń, garnków, czy produktów spożywczych w małej kuchni. Może mieć zastosowanie nie tylko w kuchni lecz również w przedpokoju lub na balkonie jako dodatkowa szafka. Barek kuchenny może pełnić również wyłącznie funkcję dekoracyjną.

Kuchnia z barkiem to ciekawe rozwiązanie w aranżacji wnętrz. Może stanowić optyczne lub fizyczne powiększenie przestrzeni kuchni, optymalizować korzystanie z dostępnej przestrzeni w kuchni, pełnić funkcje dekoracyjne, czy też oddzielać salon od kuchni. Jednak zastosowań barku kuchennego może być znacznie więcej i wszystko zależy od oczekiwań. Barek w kuchni sprawdza się w różnych okolicznościach, a najbardziej przypadnie do gustu wszystkim, którzy prowadzą intensywne życie rodzinne i często zapraszają do siebie znajomych.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
76 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *