fbpx
Aranżacja wnętrz

Kuchnia w kształcie litery U

• Zakładki: 22


Kuchnia w kształcie litery U uważana jest za najbardziej praktyczny układ. Pozwala na zastosowanie koncepcji „złotego trójkąta”, czyli odpowiednie rozmieszczenie lodówki, zlewozmywaka i kuchenki, tak by strefy funkcjonalne dopełniały się, a każde z urządzeń miało część przestrzeni tylko dla siebie. Tak zaprojektowana kuchnia ułatwia dostęp do kluczowych obszarów, bardziej efektywnie – niż np. kuchnie w kształcie litery L lub kambuzowe – wykorzystuje przestrzeń. Łączy praktyczność z estetyką. Z układu w kształcie litery U mogą skorzystać zarówno małe i wymagające kuchnie, jak i te duże.

Jak szeroka powinna być kuchnia w kształcie litery U?

Kuchnia w kształcie litery U to projekt trójstronny, który sprawia, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Górna część U pozostaje otwarta na salon lub drzwi. Dużo miejsca na blacie, szafki na trzech przylegających do siebie ścianach – ten układ jest niezwykle praktyczny. Aby kuchnia nie była zbyt ciasna, odległość między przeciwległymi jednostkami (ramionami litery U) powinna wynosić co najmniej 1,5 metra. Idealna szerokość będzie zależeć od ilości osób korzystających z kuchni, a także tego, czy zamierzasz zamontować w niej wyspę lub barek śniadaniowy.

Kuchnia w kształcie litery U – czy warto zdecydować się na taki układ?

Kuchnia w kształcie litery U to rozwiązanie niezwykle wygodne. W zależności od posiadanej powierzchni pozwala na stworzenie miejsca, które odpowiada nie tylko potrzebom w zakresie przygotowywania posiłków, ale również wpisuje się w nasz styl życia. Niezależnie od tego, czy miejsce na kuchnię znajduje się na planie otwartym, dając możliwość połączenia kuchni z jadalnią lub salonem, czy też jest oddzielnym pomieszczeniem, układ w kształcie litery U sprawdzi się w każdym rozmiarze i stylu pomieszczenia.

Jak rozplanować kuchnię w kształcie litery U?

W wielu projektach funkcjonalnych kuchni okno stanowi dolną część litery U. Zlew montowany jest na blacie pod oknem, a lodówka i kuchenka znajdują się po przeciwnych stronach, tworząc 3-punktową konstrukcję, czyli trójkąt roboczy. Zaletą takiego rozwiązania jest dostęp światła dziennego podczas wykonywanych czynności. Mając do wyboru zmywanie naczyń z widokiem na ścianę kuchenną lub też zieleń za oknem, wybór jest oczywisty. Problem otwierania okna (szczególnie wykuszowego), podnoszony przez przeciwników takiego rozwiązania, rozwiązuje szeroki asortyment baterii zlewozmywakowych – z wysuwaną lub składaną wylewką. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest uwolnienie części blatu roboczego. Jego dłuższa część może stać się miejscem przygotowywania posiłków lub też „wystawką” dla sprzętu AGD.

Jeśli jedno z ramion U jest dłuższe, zaleca się pozostawić kuchenkę po tej stronie. Zyskujemy dodatkową przestrzeń do przygotowywania posiłków w pobliżu miejsca, w którym gotujemy. Dzięki temu nie musimy przemieszczać się z gorącymi naczyniami, trzymając je po jednej stronie.  Kuchnie w kształcie litery U nie muszą być ograniczone do trzech ścian. Wprowadzenie baru śniadaniowego lub wyspy nieco modyfikuje układ, zapewniając więcej możliwości. Jeśli twoja kuchnia jest niewielka, a na dodatek wąska, warto zostawić ścianę wolną od górnych szafek. Zastąp je półkami wiszącymi lub też stojącymi na blacie. Przestrzeń wyda się większa i nie będzie przytłaczać. Walcząc o przestrzeń na wagę złota, można zaprzyjaźnić się szafkami narożnymi i zamontować w nich półki obrotowe, tak zwane karuzele. Można je wysunąć z szafki, co zwiększa dostęp do niej. Kolejnym sposobem na pozyskanie centymetrów, przynajmniej optyczne, jest wstawienie szkła do drzwi kuchennych. Odbijające się światło ma zdolność oszukiwania wzroku.

Kuchnia w kształcie litery U – kreatywne przechowywanie

Posiadacze małej kuchni muszą myśleć nieszablonowo, by z układu w kształcie litery U wycisnąć, ile tylko się da. Poza zamianą szafek na półki czy też wykorzystaniem szafek narożnikowych warto rozważyć wykorzystanie przestrzeni nad głową. Wiszące regały sufitowe nie tylko sprawdzą się do przechowywania akcesoriów kuchennych, maksymalizując przestrzeń, ale i wprowadzą do kuchni klimat znany, chociażby z wnętrz włoskich lub loftowych. Innym pomysłem jest wykorzystanie wieszaków, stojaków, a także urozmaicającej zabudowę kuchenną witryny. Może ona stać się pomysłem na zagospodarowanie nietypowej przestrzeni jak na przykład wnęka, słupek lub przestrzeń między kuchnią a jadalną.

Wyspa kuchenna

Jeśli Twoja kuchnia w kształcie litery U jest odpowiednio duża, możesz zdecydować się na wyspę kuchenną. Najczęściej stosowane rozwiązanie to prostokątna lub kwadratowa wyspa na środku pomieszczenia. Ten centralny punkt może stanowić główną strefę roboczą lub stać się miejscem zaprojektowanym z myślą o rozrywce, podtrzymywaniu relacji z bliskimi i przyjaciółmi. W drugim przypadku sprawdzą się stołki barowe, a także wiszący stojak na wino i podwieszana, podświetlana półka na kieliszki. Wyspa może zaistnieć w kuchni na wiele sposobów, niekoniecznie stanowiąc jej centralny punkt. W otwierającej się na salon kuchni wyspa może częściowo wkroczyć do innego pomieszczenia, przejmując funkcję stołu do spożywania posiłków.

Mała kuchnia również może być przestrzenią otwartą połączoną z salonem niezależnie od tego, czy znajduje się w domu, czy też mieszkaniu. Wystarczy zaprojektować kuchnię w ten sposób, aby kształt litery U był umieszczony w poprzek pokoju, czyli aby jedna strona znajdowała się przy salonie. Dzięki temu w kuchni będzie więcej miejsca, gdyż część blatu/wyspy znajdzie się po stronie salonu. Wystarczy dostawić wysokie krzesła i cieszyć się częścią jadalnianą.

Bar śniadaniowy

Jeśli twoja kuchnia jest na planie otwartym, prawdopodobnie nie ma jednej ściany, a tym samym strefy roboczej. Na szczęście ten problem można łatwo rozwiązać. Kształt litery U (podkowy) pomoże ci uzyskać bar śniadaniowy. Pozwoli on na stworzenie wysoce funkcjonalnej kuchni i jednoczesne oddzielenie strefy jadalni od salonu, przy zachowaniu płynności otwartej przestrzeni. Taki bar to nie tylko sposób za zamknięcie konstrukcji kuchni w kształcie litery U, ale i stworzenie nieformalnego miejsca do pracy lub po prostu siedzenia.

Kuchnia w kształcie litery U – jaki stół wybrać?

Jeśli chcesz rozbić linie występujące w kuchni w kształcie litery U, dodając projektowi atrakcyjności i nieoczywistości, postaw na okrągły stół. Przy odpowiedniej głębokości i szerokości, możesz sobie pozwolić na część wypoczynkową ze stołem i wygodnymi krzesłami. Zdaniem wielu są bardziej komfortowe w użytkowaniu niż wyspa i stołki barowe. Musisz tylko upewnić się, że masz wystarczająco dużo miejsca wokół stołu, by móc swobodnie poruszać się po kuchni, nie wchodząc w drogę innym domownikom i nie obijając się o szafki.  Rozważ stoły jadalniane w stylu live edge. Wykonane są z litego drewna, ale mają lżejszy profil niż inne typy stołów drewnianych wykorzystywanych w tej części domu. Dzięki temu łatwiej je wymienić, gdy zapragniemy odmiany. W wąskiej kuchni możemy zdecydować się na stół rozkładany, wykorzystując go również jako przestrzeń roboczą. Przedłużony blat po dostawieniu do niego krzeseł stanie się funkcjonalnym stołem.  

Mała kuchnia w kształcie litery U – zrezygnuj z uchwytów

W kompaktowych kuchniach znakomicie sprawdzają się wysuwane regały i magiczne narożniki (system magic corner), które pozwalają w pełni wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Szafki o mniejszej niż standardowa głębokości to sposób na rozwiązanie problemu ograniczonej zwrotności. By zyskać kolejne centymetry i jednocześnie zwiększyć swobodę poruszania się, warto postawić na meble bez uchwytów.  Ograniczenie zbędnych elementów sprawia, że przestrzeń wygląda na czystą. Lakierowane fronty kuchenne bez uchwytów odbijają światło, po raz kolejny oszukując nasze oko i tym samym dorzucając kilka cennych centymetrów.

Kuchnia w kształcie litery U – jasne kolory

Jeśli w twojej kuchni ryzyko zgubienia się nie istnieje, warto ograniczyć paletę kolorów do jasnych barw. Nieśmiertelna biel, ciepłe beże, kość słoniowa, apetyczne kremy nie tylko odbijają światło, rozszerzając przestrzeń, ale i sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej schludne i uporządkowane. Ubierz kuchenne szafki i blaty w neutralne kolory, a odwdzięczą się wrażeniem, że miejsca do gotowania jest jakby więcej. Posiadacze niewielkich kuchni nie muszą martwić się, że monochromatyczność zaprosi do wnętrza nudę i przesadną sterylność. Z pomocą przychodzą kolory akcentujące, które wprowadzone punktowo, ale z pewną regularnością, sprawiają, że wnętrza zyskują energię i świeżość. Mogą być one plamami jednego spójnego koloru lub jego odcieniami. Jeśli nie chcemy ich wprowadzać na ściany czy też meble występujące w kuchni, warto rozważyć urządzenia i akcesoria kuchenne, a także oprawy oświetleniowe w kolorze innym niż dominujący w pomieszczeniu. Kolor nie może przytłaczać, by nie gubić centymetrów.

W niewielkiej kuchni w kształcie litery U jako kolory akcentujące sprawdzą się wszelkie szarości, delikatny koral, subtelny błękit, a także pastelowa zieleń. Jasna podłoga również maksymalizuje przestrzeń, pozostawiając otwartą perspektywę.

Ciemne kolory w dużej kuchni

W kuchniach, w których nie trzeba liczyć centymetrów, możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, szczególnie gdy do środka wpada mnóstwo naturalnego światła. Mocny kolor nie musi być krzykliwy, a odpowiednio zestawione barwy sprawiają, że przestrzeń zachowuje prawdziwie domową atmosferę. Ciemne blaty z granitu, marmuru, kwarcu lub litego drewna tworzą ciekawe duety z czerwienią, ciemnoniebieskim, pomarańczowym lub słoneczną żółcią. Intensywny kolor w dużej kuchni to sposób na wydzielenie stref funkcjonalnych. Ściana w kontrastowym kolorze, półki przyciągające oko lub też blat wyróżniający się na tle pozostałych elementów pomieszczenia odcinają kuchnię od efektu monolitu.

Kuchnia w kształcie litery U – sztuczne oświetlenie

Jeśli zbudujemy kuchnię, w której 3 ściany, tworzące układ w kształcie litery U, zabudowane będą szafkami, to więcej niż pewne, że będziemy musieli zagrać światłem, by pomieszczenie nie było zbyt ciemne lub przepełnione. Nawet jeśli w naszej kuchni znajduje się okno wykuszowe, zapewniające bardzo dużo światła, pozostaje kwestia korzystania z tego miejsca po zmroku. Powinniśmy zamontować kilka lamp sufitowych, by zapewnić taki sam dostęp do światła w każdej ze stref roboczych. Dzięki temu unikniemy przykrych sytuacji podczas obcowania z nożami lub innymi akcesoriami, stwarzającymi zagrożenie podczas nieumiejętnego użytkowania. By uniknąć efektu świetlnych plam i rozproszyć światło, warto zamontować miękkie oświetlenie pod szafkami i blatami. Nie jest to konieczne, ale pozytywnie wpływa na odbiór pomieszczenia, które dzięki światłu staje się klimatyczne.

Kuchnia w kształcie litery U – jaki styl wybrać?

W jakim stylu urządzić kuchnię w kształcie litery U? W jakim tylko chcesz. Styl bardziej zależy od preferowanej estetyki niż układu pomieszczenia. Trzeba jednak przyznać, że biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, niektóre style sprawdzają się lepiej niż pozostałe. Wąskie kuchnie skorzystają z efektu błyszczenia się różnych powierzchni. Zatem style scandi, japandi czy też rustykalny niekoniecznie powinny być pierwszym wyborem. Odbijające się od lakierowanych powierzchni światło sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej otwarte i jaśniejsze. Duże kuchnie zapewniają większe pole do popisu. Możemy postawić zarówno na oszałamiającą aranżację w stylu modern glam, gdzie występują nowoczesne meble o szklanych lub lustrzanych powierzchniach i kryształowe oprawy oświetleniowe, jak i matowe, raczej klasyczne wykończenie, wzbogacone o naturalne materiały.

Projekt Joshua Donald

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
96 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *