fbpx
Aranżacja wnętrz

Jakie są rodzaje parkietów? Wyjaśniamy

• Zakładki: 9


Podłogi to nie tylko jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych w mieszkaniu czy domu, ale również jedna z najczęściej użytkowanych stref. Dlatego ich wybór – kolorystyka, rodzaj materiału, sposób ułożenia itd. podyktowane muszą być nie tylko względami estetycznymi, ale i praktycznymi. Dziś można skorzystać z szerokiego wyboru rodzajów parkietów – w zależności od przewidywanego na ten cel budżetu oraz gustów. Wykonać go można także zarówno z drewna krajowego, jak i egzotycznego. Poza tradycyjnymi klepkami warto zapoznać się także z innymi rodzajami parkietów.

Parkiet klasyczny (tradycyjny)

zaliczany jest do najbardziej popularnych oraz znanych i układany z drewnianych deszczułek (klepek). Ich grubość to zazwyczaj 15 i 22 mm, choć w przypadku drewna egzotycznego ta średnica jest nieco mniejsza i wynosi 15 mm. Sama warstwa użytkowa wynosi 8-10 mm do łączenia na pióro i wpust. Dlatego tego typu parkiet można wielokrotnie odnawiać – cyklinować i lakierować. Pióra i wpusty idealnie komponują się ze sobą, tworząc szczelną i jednolitą podłogę. Dzięki temu parkiet też gwarantuje idealną izolację akustyczną. Ułożyć go można praktycznie na każdej powierzchni i w różne wzory – od najbardziej znanej klasycznej jodełki po kwadraty czy cegiełki. Jedyna wada, jaką posiada to to, że jego grubość nie pozwala na montaż ogrzewania podłogowego.

Parkiet mozaikowy

tworzą go niewielkie elementy drewna litego, których grubość wynosi 8 mm, nazywane paluszkami. Nakleja się je na specjalną siatkę, nakłada na gładź cementową lub na beton i mocuje za pomocą kleju do parkietów, układając dowolny wzór: szachownicę, jodełkę lub cegiełkę. Mozaiki można tworzyć z różnych gatunków drewna oraz ich odcieni, dzięki czemu uzyskuje się niezwykle ciekawy i oryginalny efekt. 

Parkiet warstwowy

może być dwu lub trzywarstwowy, z czego górna warstwa jest dekoracyjna. Wykonuje się ją z drewna wierzchniego o grubości 3-6 mm. Spodnie warstwy z kolei powstają z innych gatunków drewna, a klepki łączy się na pióro i wpust. Parkiet na zewnątrz jest lakierowany fabrycznie lub olejowany, co nie przeszkadza temu, aby go cyklinować co jakiś czas. Parkiet warstwowy uważany jest za uniwersalny i funkcjonalny oraz często wybierany na ogrzewanie podłogowe.

Parkiet przemysłowy

cechuje go trwałość i prostota montażu. Deszczułki mają grubość od 14 do 22 mm i szerokość od 8 do 10 mm, a łączy się je w płyty za pomocą samoprzylepnej taśmy odrywanej po połączeniu. Ma zastosowanie głównie w pomieszczeniach o dużym obciążeniu statycznym.

Drewno krajowe czy egzotyczne?

Wybierając jeden z rodzajów parkietów, pozostaje jeszcze kwestia dopasowania materiału do jego wykonania. Zdecydować się można na polskie gatunki drewna takie jak np. buk, dąb, jesion. W tym przypadku długość deszczułek wynosić będzie 25-50 cm.
Z drewna egzotycznego z kolei zaproponować można drewno pochodzące od takich gatunków jak np. merbau, teak, iroko, jatoba czy sucupira. Wykorzystujące te materiały można z pewnością stworzyć bardzo elegancki parkiet. Rodzaje dostępnych gatunków drewna egzotycznego gwarantują ponadto wyjątkową trwałość i odporność na ścieranie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *