fbpx
Aranżacja wnętrz

Jakie są rodzaje fug do płytek? Podpowiadamy

• Zakładki: 8


Fugowanie płytek to jedna z tych czynności, na których możemy zaoszczędzić podczas wykańczania lub remontowania mieszkania. To zadanie stosunkowo proste, dzięki czemu nie musimy powierzać go specjaliście. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje fug do płytek.

Fugi do płytek – rodzaje i wybór

Fuga zabezpiecza powierzchnię ściany lub podłogi wykończonej płytkami przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz innych czynników, jeśli… jest odpowiednio dobrana. Liczą się nie tylko kolor, który będzie dobrze współgrał z barwą płytek, lecz także konkretne właściwości i przystosowanie danego produktu. Do wyboru mamy:

Fugi cementowe, które nadają się przede wszystkim do spoinowania powierzchni wewnętrznych, głównie ścian, ale na rynku są też dostępne fugi cementowe o podwyższonych parametrach technicznych, które sprawdzają się także na podłogach, również w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienki i kuchnie. Nadają się do spoinowania płytek ceramicznych i kamiennych. Mogą wypełniać szczeliny do szerokości 15 mm.

Fugi cementowe elastyczne

Fugi cementowe elastyczne, które stanowią unowocześnioną formę tradycyjnych fug cementowych. Szybciej wiążą i schną, są trwalsze, a przy tym wyjątkowo odporne na ścieranie, powstawanie plam i wykwitów oraz rozwój grzybów i bakterii. Nadają się do spoinowania płytek ceramicznych, kamiennych i szklanych wewnątrz i na zewnątrz budynków. Mogą być stosowane w pomieszczeniach mokrych, a także na powierzchniach odkształconych i na ogrzewaniu podłogowym. Wypełniają szczeliny o szerokości od 2 do 20 mm.

Fugi akrylowe

Fugi akrylowe, które są produktami gotowymi, co oznacza, że nie wymagają rozrabiania z wodą. Polecane są głównie do stosowania wewnątrz budynków, gdzie dobrze spoinują płytki ceramiczne i szklane, a także gres i mozaikę – zarówno na ścianach, jak i na podłogach, również w pomieszczeniach mokrych. Ze względu na swoją elastyczność mogą być stosowane na powierzchniach odkształconych i na ogrzewaniu podłogowym. Wypełniają szczeliny o szerokości od 1 do 10 mm.

Fugi epoksydowe

Fugi epoksydowe, które są wyjątkowo trwałe, elastyczne i odporne na wysoką temperaturę, działanie kwasów i środków chemicznych, a przy tym wodoszczelne. Dzięki temu mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz budynków – zarówno na ścianach, jak i na podłogach, także tych narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Fugi epoksydowe są polecane do spoinowania płytek na dużych powierzchniach, takich jak hale, budynki użyteczności publicznej, a nawet baseny. Wypełniają szczeliny o szerokości 2 mm lub większej.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
22 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *