fbpx
Aranżacja wnętrz

Jakie są rodzaje farb do drewna? Podpowiadamy!

• Zakładki: 9


Farba do drewna nie tylko pomoże nadać nowe oblicze starym meblom, ale również ochroni je przed zniszczeniem i podkreśli rysunek słojów. Jaka farba sprawdzi się do drewna na zewnątrz, a z jakiej skorzystać podczas odnawiania domowego wyposażenia drewnianego? 

Farba kredowa do drewna

Zawiera głównie wodę i kredę, ale równie ważną rolę spełniają dodatki, dzięki którym można wyróżnić kilka rodzajów farby kredowej do mebli. Oferowane przez farby kredowe wykończenie jest matowe lub półmatowe, a pomalowana powierzchnia jest odrobinę szorstka, co można zniwelować woskowaniem.

W sklepach najczęściej spotykana jest:

  • farba kredowa kazeinowa – zawiera kazeinę, czyli białko występujące w mleku. Jest bardzo twarda, dlatego idealnie nadaje się na bazę do przecierek;
  • farba kredowa akrylowa – na bazie żywicy naturalnej lub syntetycznej. Ma stosunkowo słabe krycie, ale oferuje dość gładką powierzchnię;
  • farba kredowa winylowa – na bazie żywicy naturalnej lub syntetycznej. Ma lepsze krycie niż wersja akrylowa, ale nakładane warstwy są bardziej widoczne;
  • farba kredowa mineralna – zawiera krzemiany, dzięki którym tworzy twardą, ale przepuszczalną powłokę.
  • farba kredowa olejowa – jej skład oparty na oleju lnianym i wodzie sprawia, że jest odporna na czynniki atmosferyczne.

Wielką zaletą farb kredowych jest łatwość użycia – zwykle nie trzeba ścierać starej powłoki z drewna, wystarczy dokładnie je umyć i odtłuścić. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stara farba łuszczy się lub drewno jest nierówne – wówczas powierzchnię mebla warto przetrzeć papierem ściernym.

Farba akrylowa do drewna

Farba akrylowa powstaje na bazie tzw. żywic poliakrylowych. Istnieją dwa rodzaje tego typu farby: emulsja służąca do malowania ścian i sufitów oraz emalia rekomendowana do drewna, którą pomalujesz np. stoły czy szafki. Emalie akrylowe cechują się niezłą trwałością i zdolnością do dobrego pokrywania powierzchni. Szybko schną, posiadają łagodny zapach i są bezpieczne dla dzieci.

Ze względu na wykończenie wyróżnia się trzy typy emalii:

  • matową – nie odbija światła, za jej pomocą można więc ukryć niedoskonałości znajdujące się na powierzchni drewna. Ze względu na niewielką zawartość żywicy poliakrylowej może być mało odporna na zmywanie;
  • półmatową – odbija więcej światła niż wersja matowa, dzięki czemu z jednej strony kolor farby jest bardziej intensywny, z drugiej zaś bardziej widoczne są nierówności i ubytki w drewnie. Wykazuje większą odporność na zmywanie.
  • satynową – silnie odbija światło i podkreśla słoje drewna. Ze względu na dużą zawartość żywicy jest odporna na zmywanie i ścieranie.

Farba olejna do drewna

Jak sama nazwa wskazuje, skład farb olejnych oparty jest na modyfikowanym oleju – zwykle jest to olej lniany, makowy lub orzechowy. Farby olejne mocno kryją, są odporne na wilgoć i promienie UV. Potrzebują dość dużo czasu, by wyschnąć i cechują się błyszczącym wykończeniem. Mają intensywny zapach, który dla niektórych osób może być drażniący.

Farba ftalowa do drewna (alkidowa)

Ten rodzaj farb oparty jest na mieszance oleju i żywicy ftalowej (alkidowej). Jest to farba bardzo trwała, mocno trzyma się podłoża, warto więc malować nią elementy narażone na tarcie i uszkodzenia. Efektem pomalowania farbą ftalową będzie jednolita, mocno połyskująca powierzchnia. Potrzebuje ona dość długiego czasu, by wyschnąć – aby ten proces przebiegł właściwie, nie można nakładać zbyt grubej warstwy preparatu.

Farby ftalowe nadają się zarówno do malowania elementów w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, trzeba jednak wziąć pod uwagę ich intensywny zapach, który może utrzymywać się przez dłuższy czas po zakończeniu malowania.

Farba poliuretanowa do drewna

Ten rodzaj farby tworzony jest z różnego rodzaju żywic i specjalnego utwardzacza, który zapewnia wytrzymałość na czynniki atmosferyczne i chroni przed zmianą koloru. Farba poliuretanowa cechuje się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne – na powierzchni drewna stworzy twardą, gładką, ale elastyczną powłokę.

Wyróżnia się:

  • farby poliuretanowe do drewna dwuskładnikowe – przed malowaniem drewna, farbę należy wymieszać z utwardzaczem;
  • farby poliuretanowe do drewna jednoskładnikowe – są od razu gotowe do zastosowania. Utwardzają się pod wpływem wilgoci w powietrzu.
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *