fbpx
Budowa domu

Jakie są gładzie do ścian? Wyjaśniamy!

• Zakładki: 12


Gładkie ściany są warunkiem ładnego ich wyglądu niezależnie od tego czy chcemy je pomalować czy też może położyć na nich tapetę. Jak zatem wybrać dobrą gładź do ścian? Poznaj rodzaje najpopularniejszych gładzi do ścian.

Czym jest gładź szpachlowa?

Gładź szpachlowa pojawia się także pod określeniem masa szpachlowa, szpachlówka, szpachla czy gips szpachlowy. Niezależnie od nazwy określenie to dotyczy materiału służącego do końcowego wygładzenia ściany wykonanej z betonu albo płyt gipsowo-kartonowych oraz innych podobnych powierzchni.

Rodzaje gładzi do ścian

Najczęściej spotykane są gładzie jednego z czterech rodzajów:

  • gładź do ścian gipsowa;
  • gładź do ścian wapienna;
  • gładź do ścian cementowa;
  • gładź do ścian polimerowa(akrylowa);

Gładzie do ścian gipsowe, czyli te najczęściej używane są wykonane z gipsu o niskiej granulacji. Dostępne są one zazwyczaj w postaci suchej mieszanki, którą rozrabiamy z odpowiednią ilością wody. Możemy też spotkać się z gładziami w pojemnikach już rozrobionymi i gotowymi do natychmiastowego użycia. Gips w gładziach może być naturalny lub syntetyczny, te z gipsem naturalnym są bardziej białe co jest krytycznym parametrem dla wielu osób. Gładzie wapienne są chętnie wykorzystywane ze względu na piękną biel jednak mogą one tworzyć warstwy maksymalnie o grubości do 5 milimetrów co znacznie zawęża możliwości ich użycia przy dużych nierównościach czy ubytkach w ścianie. Pozwalają one za to na przepuszczanie powietrza oraz pary wodnej i co ważne nie wywołują korozji w metalowych elementach ściany. Kolejnym rodzajem gładzi jest gładź cementowa. To bardzo wytrzymały rodzaj gładzi dzięki czemu może być stosowana zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Jej minusem jest jednak słabsze wygładzanie niż ma to miejsce przy użyciu gładzi gipsowych czy wapiennych. Ostatnim rodzajem gładzi są gładzie polimerowe znane również jako gładzie akrylowe. To najbardziej uniwersalne rozwiązanie, którego wielką zaletą jest elastyczność powstałej powłoki. Dzięki temu tak wykończona ściana jest znacznie bardziej odporna na ukruszenia czy spękanie podczas drobnych ruchów na przykład z powodu osiadania budynku czy silnych drgań.

Gładzie do ścian – przygotowanie powierzchni

Przed kładzeniem gładzi pamiętajmy zawsze o odpowiednim przygotowaniu podłoża, czyli naszej ściany czy sufitu. Bez tego nie osiągniemy oczekiwanego efektu a włożony nakład pracy nie przełoży się na idealny wygląd ścian. Najważniejsze, aby pokrywana powierzchnia była sucha oraz czysta. W przypadku wielu powierzchni takich jak tynki mineralne, ściany betonowe pomalowane farbą niskiej jakości i wielu innych konieczne będzie użycie specjalnego podkładu gruntującego.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *