fbpx
Budowa domu

Jaki materiał umożliwia zminimalizowanie wymaganej grubości ocieplenia?

• Zakładki: 23


Przegrody budynków stykające się ze środowiskiem zewnętrznym bezwzględnie wymagają zastosowania odpowiedniej izolacji termicznej. Tylko w takim przypadku jest możliwe ograniczenie strat ciepła z obiektu i zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych. Na rynku materiałów budowlanych są dostępne nowoczesne materiały termoizolacyjne, które nie powodują znacznego obciążenia ani pogrubienia przegród budynków.

Płyty izolacyjne PIR to najbardziej zaawansowany materiał ociepleniowy. Wyroby tego typu są cienkie i lekkie, a przy tym całkowicie odporne na wodę oraz niepodatne na działanie obciążeń. Kumulacja tych parametrów w materiale sprawiła, że płyty PIR stały się uniwersalnym materiałem ociepleniowym.

Ocieplenie – standard w budownictwie energooszczędnym

Każda zewnętrzna przegroda budynku powinna mieć budowę i grubość zapewniającą możliwość maksymalnego ograniczenia współczynnika przenikania ciepła odnoszącego się do potencjalnych strat ciepła w obiekcie. Obecnie wszystkie kubaturowe obiekty budowlane są wznoszone w standardzie budownictwa energooszczędnego. Kwestia ograniczenia zużycia energii dotyczy w takim przypadku przede wszystkim ograniczenia ucieczki energii cieplnej. Zabezpieczenie przegród stykających się ze środowiskiem zewnętrznych przed nadmiernym przenikaniem ciepła w większości przypadków wymaga zastosowania odpowiedniego materiału izolacyjnego.

Najbardziej zaawansowanym materiałem ociepleniowym w arkuszowej formie są płyty izolacyjne PIR. Elementy tego typu, ze względu na najwyższe z możliwych parametry izolacyjności termicznej i lekkość, mogą być stosowane zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas remontów i modernizacji, w tym w strefach o znacznym wytężeniu.

Czym charakteryzują się płyty izolacyjne PIR?

Płyty termoizolacyjne PIR to wyrób budowlany składający się izolacyjnego rdzenia na bazie zamkniętokomórkowej piany poliuretanowej oraz wielowarstwowej, gazoszczelnej, aluminizowanej okładziny. Płyty ze sztywnej pianki PIR są najbardziej efektywnym termoizolatorem spośród wszystkich materiałów ociepleniowych. Dzięki temu pojedyncza płyta izolacyjna tego typu może być nawet dwukrotnie cieńsza w porównaniu do innych ociepleń. Arkuszowa forma izolacji znacznie przyspiesza proces robót budowlanych związanych z ocieplaniem danej przegrody budynku. Warto wziąć pod uwagę, że płyty izolacyjne PIR charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością na obciążenia ściskające. Z tego względu mogą być z powodzeniem stosowane na powierzchniach przeznaczonych do intensywnego ruchu. Zamkniętokomórkowa forma poliuretanu jest nieaktywna kapilarnie i całkowicie odporna na nasiąkanie wodą. Oznacza to, że płyty ociepleniowe PIR mogą być stosowane nawet w miejscach narażonych na silne zawilgocenie. Zastosowanie powłoki zabezpieczającej na bazie aluminium umożliwia także poprawę efektywności ogrzewania podłogowego.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *