fbpx
Ciekawe rozwiązania ekologiczne

Jak zbudować domek dla pszczół?

• Zakładki: 15


Jeśli należysz do osób, które na łonie natury ładują akumulatory i chciałbyś, chociaż odrobinę odwdzięczyć się na otrzymaną energię, zbuduj prosty domek dla pszczół, zapraszając je w ten sposób do swojego ogrodu lub na podwórko. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, by dowiedzieć się, jak zapewnić pszczołom wygodny dom.

Po co budować domek dla pszczół?

Być może nie jesteś świadom tego, że w ostatnich 60 lat pszczoły utraciły znaczną część swojego naturalnego środowiska, w tym aż 97% łąk bogatych w dzikie kwiaty. Zmiany klimatyczne, rozwój rolnictwa i kontakt z pestycydami nie ułatwiają im życia. Tworzenie przestrzeni przyjaznych tym pożytecznym owadom, to prosty sposób zastępowanie i przywracanie niektórych utraconych siedlisk. Nie chcemy straszyć, ale bez pszczół ludzkość wyginie. Jak wynika z danych ONZ, 84% z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły. One odpowiadają za 90% gatunków wymagających zapylenia.

Jak zbudować domek dla pszczół? Co będziesz potrzebował?

Choć istnieje wiele sposobów na zrobienie domku dla pszczół, zwanego również hotelem, na dobry początek przygody pod nazwą „ratujmy pszczoły, by ratować siebie”, polecamy prosty domek z plastikowej butelki.

Będziesz potrzebować:

  • 2-litrową plastikową butelkę,
  • gałązki i puste łodygi o średnicy od 2 do 10 mm (bambus, wydrążone łodygi roślin, pęczki suszonych gałązek i traw). Upewnij się, że są suche,
  • papier ścierny,
  • nóż do krojenia i matę,
  • mocny sznurek o długości ok. metra,
  • Sekator lub cążki, które będą w stanie poradzić sobie z gałązkami,  
  • opcjonalnie modelinę, glinę lub wosk.

Jak zbudować domek dla pszczół krok po kroku?

  • Odetnij oba końce plastikowej butelki, aby utworzyć tubę/cylinder.
  • Wysuszone łodygi nieco skróć sekatorem. Chodzi o to, by nie wystawały poza butelkę i nie zamokły, gdy będzie padać.  
  • Jeśli końce bambusa lub łodyg są nierówne, wygładź je papierem ściernym.  Pszczoły nie lubią ostrych krawędzi, a nierówności przy krawędziach lub drzazgi mogą uszkodzić ich skrzydełka.
  • Modeliną, gliną lub woskiem zaklej tylną część całkowicie wydrążonych pędów bambusa/łodyg. Całość zwiąż sznurkiem w pęczek.
  • Przed napełnieniem butli przeciągnij przez nią kawałek sznurka, aby móc powiesić gotowy domek.  Upewnij się, że jest bezpieczny i nie zostanie zdmuchnięty przez wiatr.
  • W razie potrzeby włóż trochę trzciny. Tuba powinna być ciasno upakowana.

Gdzie postawić domek dla pszczół?

W pełnym słońcu z ekspozycją południową lub południowo-wschodnią. Przymocuj go mocno do ściany, ogrodzenia lub słupka – przynajmniej metr nad ziemią. W październiku przenieś domek dla pszczół w suche i nieogrzewane miejsce, np. do szopy. W marcu ponownie wystaw na zewnątrz. Zabieg ma na celu ochronę znajdujących się w domu pszczelich jaj. Wiosną możesz zastąpić stare łodygi świeżymi lub zbudować większy domek, tym razem z drewna.

Zadbaj o jedzenie

Stwórz grządkę z dzikimi kwiatami, które kwitną w różnych porach roku. Jeśli nie masz takiej możliwości, pozwól pszczołom posilać się ziołami z okiennej skrzynki. Pamiętaj, że nie wszystkie zioła kwitną, a co się z tym wiąże, nie wytwarzają nektaru i pyłku, którymi żywią się pszczoły. Pszczoły potrzebują też wody, więc pilnuj, by nie zabrakło deszczówki.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *