fbpx
Projektowanie ogrodu

Jak stylowo urządzić taras? Sprawdzamy pergole tarasowe.

• Zakładki: 22


Jak urządzić taras, by cieszyć się nie tylko jego wygodą, ale i pięknym wyglądem? Mamy dla Ciebie trzy propozycje aranżacji tarasu. Wybierz swój styl i ciesz się możliwością wypoczynku na świeżym powietrzu, także w mieście.

Urządzasz taras? O tym nie możesz zapomnieć

Odpoczynek na tarasie kojarzy się zazwyczaj ze słońcem, a co najmniej bezdeszczową pogodą. Jednak mało kto lubi chować meble tarasowe za każdym razem, gdy na horyzoncie pojawią się chmury, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego zadaszenia. Do wyboru są między innymi pergole, wiaty, parasole, pawilony ogrodowe. Różnice między nimi można sprawdzić na stronie ogrodosfera.pl.

Ponadto na tarasie nie może zabraknąć wygodnych foteli, krzeseł bądź leżanek. Przyda się też niewielki stół lub stolik kawowy. Jeśli jest miejsce, warto postawić kilka większych roślin doniczkowych dla dekoracji.

Zdjęcie: Oryginalna pergola tarasowa z kremowym zadaszeniem, fot. Ogrodosfera.pl

Taras w stylu nowoczesnym – aluminiowa pergola i metalowe meble

Stawiasz na styl nowoczesny? Dobrym wyborem będą meble wykonane ze stali lub aluminium i prosta metalowa pergola z poliwęglanowym zadaszeniem. Z ich pomocą stworzysz na tarasie spójną, awangardową aranżację, jednocześnie prostą w odbiorze i bardzo estetyczną. Plusem tego rozwiązania niewątpliwie jest trwałość – zarówno poliwęglan, jak i aluminium przetrwają w niezmienionym stanie wiele lat. Są odporne na czynniki atmosferyczne, można z nich korzystać nie tylko latem, ale też zimą. Jeśli lubisz wypić kawę na tarasie w zimowej scenerii, styl nowoczesny jest właśnie dla ciebie.

Zaletą aluminiowych pergoli jest duża różnorodność rozmiarów. W razie potrzeby można zadaszyć nawet bardzo dużą powierzchnię tarasu.

Zdjęcie:Metalowa altanka ogrodowa z zadaszeniem z poliwęglanu, fot. Ogrodosfsra.pl

Bardzo popularne są też ostatnio pergole tarasowe z materiałowym pokryciem dachowym. Wyglądem przywołują na myśl styl śródziemnomorski. Ich zaletą jest łatwa z montażu aluminiowa konstrukcja oraz możliwość składania i rozkładania zadaszenia według potrzeb i stopnia nasłonecznienia.

Taras w stylu rustykalnym – drewniana pergola i plecione meble

Taras w stylu rustykalnym to propozycja dla osób ceniących sobie tradycję lub po prostu mieszkających w domu z drewnianą elewacją. Rattanowe meble przywodzą na myśl wakacje, jednak naturalny rattan łatwo może ulegać uszkodzeniu pod wpływem wilgoci lub zmian temperatur. Dlatego tak popularny stał się jego zamiennik, czyli technorattan. Ta wykonana z tworzywa sztucznego plecionka doskonale znosi zmienne warunki atmosferyczne, a wyglądem do złudzenia przypomina swój pierwowzór.

Drewniana konstrukcja pergoli ułatwia dopasowanie kolorystyczne do elewacji, ale sama w sobie jest dość wymagająca. Drewno wymaga okresowej konserwacji i warto o tym pamiętać. Natomiast do drewnianej pergoli (lub altany) bardzo dobrze pasują tkaninowe zasłony.

Na tarasie rustykalnym mogą też zagościć drewniane meble – stoły, krzesła, leżanki. Jednak nie poleca się używania takich mebli na zewnątrz przez cały rok, bo drewno może się odkształcić od wilgoci czy śniegu.

Zdjęcie: Duża pergola tarasowa z materiałowym zadaszeniem, fot. Ogrodosfera.pl

Taras w stylu klasycznym – meble obiciowe i parasol ogrodowy

Miękkie fotele i leżanki, bocianie gniazda i parasol ogrodowy – tak przedstawia się sielankowy obraz aranżacji tarasu w stylu klasycznym. To rozwiązanie poleca się przede wszystkim na małe tarasy, na których nie ma miejsca lub możliwości technicznych na stworzenie całorocznego zadaszenia.

Zdjęcie: Duży parasol ogrodowy na bocznej nodze, fot. Ogrodosfera.pl

Parasole są bardzo dekoracyjne, dobrze chronią przed słońcem, niestety nie są odporne na silny wiatr. Także grad i mocny deszcz mogą zrobić im krzywdę. Niemniej warto rozważyć i takie rozwiązanie, np. na większym balkonie.

Miękkie meble obiciowe powinny być chronione przed czynnikami atmosferycznymi – zwłaszcza opadami i promieniowaniem UV. Podobnie jak drewniane, nie są polecane do stosowania przez cały rok.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *