fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak za grosze odświeżyć meble?

• Zakładki: 11


Chcesz coś zmienić w danym pomieszczeniu, ale nie zamierzasz wydawać majątku na zakup nowych mebli lub wprowadzanie ciekawszych rozwiązań aranżacyjnych, wiążących się z remontem? Doskonale to rozumiemy. Zapoznaj się 4 prostymi sposobami na odświeżenie mebli.

Proste odświeżanie – malowanie

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć renowacyjnego klasyka, czyli malowania mebli.  Zanim jednak zabierzesz się za meblowe metamorfozy, zadbaj o farbę przeznaczoną specjalnie do mebli, która przylega do powierzchni drewnianych. Przed zakupem zastanów się, jakie chcesz osiągnąć wykończenie – postarzane, gładkie czy może teksturowane. Wszystko zależy od twoich preferencji. Niektóre stare farby mogą przebijać przez nowe warstwy koloru, nawet jeśli nałożysz ich kilka. Przed malowaniem warto zagruntować powierzchnię. Nie musisz malować całego mebla na jeden kolor. Coraz popularniejsze stają się dwukolorowe stoliki i krzesła. Pomaluj nogi na kolor kontrastujący z pozostałą częścią mebla i ciesz się udaną, przykuwającą wzrok metamorfozą. Prościej się nie da! Możesz pomalować całą nogę mebla lub tylko połowę – wszystko zależy od efektu, który chcesz osiągnąć. Pamiętaj, by nakładać farbę na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię.

Jak odświeżyć meble za grosze? Zmień ich styl

Stara szafka, która utraciła dawny blask i zdecydowanie nie cieszy już oczu, z twoją niewielką pomocą może stać się prawdziwą ozdobą przestrzeni. Musi tylko zdecydować się na debiut w nowej roli, w tym przypadku stylu. Jak to zrobić? Zmień okucia i kolor wykończenia. Nowe uchwyty do szafki, zmiana kółek fotelowych, a może w ogóle wymiana nóg w kuchennym taborecie – jest wiele możliwości, by sprawić, że nikt nie pozna, że to ten sam mebel, który stał w danym pomieszczeniu od lat. Innym pomysłem na zmianę stylu mebla jest zastosowanie gipsowej sztukaterii. Wybierz interesujący cię element, pomaluj go i przymocuj do powierzchni mebla za pomocą kleju. Gotowe!

Jak odświeżyć meble? Nowa tapicerka

Możesz całkowicie odmienić wygląd mebla, jeśli zdecydujesz się na wymianę jego tapicerki. Świeże obicie w zupełnie innym kolorze, o intrygującym wzorze lub też z materiału, który wcześniej nie pojawiał się w danym wnętrzu, odmieni nie tylko wygląd mebla, ale i przestrzeni. Samodzielna wymiana obicia nie jest zadaniem łatwym, ale też nie na tyle trudnym, aby musieć wzywać specjalistę. Przy odrobinie większej cierpliwości niż na co dzień na pewno sobie z nim poradzisz.

Jak odświeżyć meble? Na ratunek okleina

Jeśli chcesz zmienić wygląd sprzętu o gładkiej powierzchni, poczęstuj się okleiną klasyczną lub dekoracyjną z efektem 3D. Choć niektórzy uważają ją za materiał nietrwały, ta cecha została jej przypisana z powodu błędów popełnianych przy oklejaniu. Nieco więcej precyzji i cierpliwości – to prawidłowy przepis na udaną metamorfozę za pomocą okleiny.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *