fbpx
Budowa domu

Ile kosztuje remont balkonu?

• Zakładki: 29


Balkon to naprawdę użyteczny element mieszkania. Można zaczerpnąć na nim świeżego powietrza, wywiesić pranie, przechowywać rower, a nawet urządzić sobie tam prawdziwy kącik relaksu. Kwestią sporną pozostaje, kto ma zapłacić za remont balkonu w bloku. Czy Ty, jako właściciel mieszkania, czy może spółdzielnia, skoro jest to element elewacji budynku? Podpowiadamy, jak rozwiązać tę kwestię, ile kosztuje remont balkonu i jak go wykonać krok po kroku.

Kto ponosi koszty remontu balkonu?

Zgodnie ze stanem prawnym nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kto powinien płacić za remont balkonu. Praktyka pokazuje jednak, że częściej koszty te ponosi spółdzielnia, która jest odpowiedzialna za utrzymanie budynku w dobrym stanie technicznym i estetycznym. Ma to swoje zalety, bo koszty rozkładają się na wszystkich członków wspólnoty. Jednak z drugiej strony remont balkonu w bloku musi być dostosowany do wyglądu całego budynku i pasować kolorem oraz stylem do całości elewacji. Jeżeli np. ma ona kolor szary, a Ty chcesz mieć różowe czy zielone barierki, to nawet wysyłając odpowiednie pismo, z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz brak zgody na remont balkonu.

Do kogo należy remont balkonu?

Jeżeli prace chcesz sfinansować samemu, to również jest oczywiście taka możliwość, ale wtedy trzeba uzyskać pozwolenie od zarządu spółdzielni.

Dużo bardziej więc opłaca się napisać do niej wniosek o przeprowadzenie prac, ale trzeba liczyć się z tym, że samo rozpatrzenie dokumentu może zająć sporo czasu, a ostatecznie mogą nie znaleźć się pieniądze na sfinansowanie remontu balkonu w spółdzielni mieszkaniowej.

Realizując naprawy we własnym zakresie, musisz przygotować się na wyższe koszty, ale też czas realizacji całej inwestycji będzie o wiele krótszy. Jeśli brakuje nam na to środków, to warto skorzystać z pożyczki bez BIK.

Warto także pamiętać, że jeżeli szkody, których naprawienie jest konieczne, spowodował właściciel mieszkania, to remont musi się odbyć na wyłącznie jego koszt.

Jak napisać wniosek o remont balkonu?

Jeśli chcesz, aby wszyscy członkowie spółdzielni partycypowali w kosztach, to trzeba przygotować pismo do spółdzielni mieszkaniowej o remont balkonu. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej jest on realizowany w ramach kompleksowego remontu całego budynku. Jednak prace indywidualne mogą również zostać przeprowadzone na specjalną prośbę, szczególnie jeśli obecny stan techniczny balkonu zagraża bezpieczeństwu mieszkańców budynku.

Jeżeli zastanawiasz się, jak napisać wniosek o remont balkonu, to pamiętaj, aby uwzględnić w nim następujące informacje:

 • imię i nazwisko wnioskującego,
 • adres zamieszkania wnioskującego wraz ze wskazaniem, który balkon ma być wyremontowany,
 • dane adresata, czyli zarządu spółdzielni,
 • tytuł, np. „Wniosek do spółdzielni mieszkaniowej o remont balkonu”,
 • wyrażenie prośby o przeprowadzenie remontu balkonu albo partycypację w kosztach,
 • uzasadnienie konieczności przeprowadzenia prac,
 • wyrażenie prośby o pozytywne rozpatrzenie podania.

Pismo do spółdzielni mieszkaniowej o remont balkonu – wzór

Zwiększasz swoją szansę na uzyskanie zgody, jeżeli odpowiednio napiszesz wniosek o remont balkonu. Wzór urzędowy nie istnieje, ale jeśli zawrzesz wszystkie elementy, które wskazaliśmy powyżej, to pismo będzie kompletne.

Zwróć jednak szczególną uwagę na uzasadnienie swojej prośby. Co warto napisać? Koniecznie wskaż, w jaki sposób balkon w obecnym stanie technicznym zagraża mieszkańcom albo ogólnemu wyglądowi budynku, np. że odpadający tynk stanowi zagrożenie dla przechodniów, uszkodzona balustrada zwiększa ryzyko wypadnięcia z balkonu albo nieszczelna izolacja powoduje zacieki.

Jak wykonać remont balkonu krok po kroku?

Jeżeli nie chcesz czekać, aż spółdzielnia zajmie się naprawą, to sprawdź, jak przeprowadzić remont balkonu samemu.

 1. Zgromadź potrzebne materiały i narzędzia. Do remontu balkonu w bloku trzeba mieć: wiertarkę, wałek i pacę, środki do: do zabezpieczenia zbrojenia, wyrównania powierzchni, izolacji przeciw wilgoci oraz gruntowania.
 2. Przygotuj podłoże. Najpierw trzeba usunąć stare płytki i deski, naprawić pęknięcia, a w razie potrzeby skuć wylewkę, odsłonić zbrojenie, zabezpieczyć je środkiem antykorozyjnym i wylać nową. Nie zapomnij o tym, aby był obecny spadek w kierunku krawędzi zewnętrznej po to, aby woda mogła swobodnie spływać.
 3. Połóż grunt i izolację balkonu. Na beton dwukrotnie nanieś warstwę gruntu, który będzie stanowił ochronę przed wilgocią. Dodatkowo warto wykonać opierzenie balkonu, które ma za zadanie odprowadzać deszczówkę.
 4. Ułóż płytki. Na przygotowanej warstwie podłoża możesz ułożyć płytki. Pamiętaj, aby wybrać takie, które będą odporne na warunki atmosferyczne. Niezbędny do takich prac klej musi mieć także bardzo dobre parametry użytkowe.
 5. Zadbaj o odnowienie balustrady. Jeżeli jest w dobrym stanie technicznym, to wystarczy ją pomalować odpowiednią farbą do metalu. Gdy chcesz odgrodzić się od sąsiadów i zapewnić sobie więcej prywatności, to warto również zainwestować w osłonę.
 6. Kup meble, kwiaty i dodatki. Jeśli balkon ma być Twoją strefą relaksu, to trzeba odpowiednio go wyposażyć. Niezbędny będzie wygodny fotel, skrzynia, do której schowasz poduchy czy ziemię do kwiatów, stolik do postawienia kubka z kawą, poduszki, lampki ogrodowe, kwiaty oraz doniczki.

I już! Możesz korzystać ze swojej nowej przestrzeni na świeżym powietrzu.

Kosztorys remontu balkonu

Kosztorys remontu balkonu w dużej mierze zależy od jego wielkości i stopnia zaawansowania prac. Koszty będą niższe, jeżeli prace wykonasz samemu. Trzeba będzie wydać więcej, jeżeli to profesjonalna ekipa ma przeprowadzić Twój remont balkonu. Cennik robocizny zależy od tego, jakie doświadczenie i renomę ma ekipa oraz na jakim rynku działa.

Ile kosztuje kapitalny remont balkonu? Cena (szacunkowo) będzie następująca. Za wykonanie wylewki (z wliczonym kosztem materiału) trzeba zapłacić 25 – 40 zł za mkw, natomiast za hydroizolację od 100 do 240 zł za mkw. Koszt położenia płytek wyniesie średnio 50 – 100 zł za mkw.

Za gruntowne prace, przeprowadzone na balkonie o powierzchni 5 mkw, trzeba zapłacić więc ok. 1 500 zł, natomiast za większy 10-metrowy taras ok. 3 000 zł.

Dodatkowo musisz doliczyć cenę mebli i dodatków. Przykładowo, dwa fotele balkonowe kosztują ok. 150 zł, stolik 50 zł, a skrzynia do przechowywania 100 zł. Za lampki do powieszenia na balustradzie zapłacisz ok. 30 zł. Zostają Ci jeszcze do sfinansowania kwiaty, doniczki oraz ziemia i tutaj w zależności od liczby roślin zapłacisz łącznie od 50 do 200 zł. W sumie więc wydasz na wszystko od 400 do 600 zł.

Brak zgody na remont balkonu – czy można się odwołać?

Wysłałeś pismo do spółdzielni, a tam brak zgody na remont balkonu? Zawsze można się od tego odwołać i dostarczyć dokument raz jeszcze. Nie zawsze jednak warto to zrobić.

Jeżeli Twój plan remontu balkonu nie wpisuje się w stylistykę całego budynku i będzie się wyróżniał na tle innych, to zgody na zmiany niestety nie otrzymasz.

Z kolei, gdy powodem odmowy jest brak środków ze spółdzielni, to pozostaje Ci czekać aż zostanie zaplanowany kompleksowy remont wszystkich balkonów.

Warto odwoływać się wtedy, jeżeli stan techniczny Twojego tarasu zagraża bezpieczeństwu mieszkańców budynku. Wtedy spółdzielnia ma obowiązek przeprowadzić audyt techniczny balkonu i pokryć w całości albo partycypować w kosztach remontu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
1047 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *