fbpx
Aranżacja wnętrz

Gdzie najlepiej umieścić zlew w kuchni?

• Zakładki: 29


Zlewozmywak to nieodzowny element wyposażenia każdej kuchni nawet, gdy do mycia naczyń ma służyć zmywarka. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów zlewów kuchennych, zarówno pod względem sposobu montażu, jak i materiału wykonania.

Dobór odpowiedniego zlewu i miejsce, gdzie jego umieszczenia w kuchni powinny opierać się na kilku ważnych przesłankach.

Jakie miejsce jest najlepsze dla zlewu?

Przy wyborze odpowiedniego miejsca dla zlewu w kuchni należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy najważniejszymi sprzętami kuchennymi: lodówką, zlewozmywakiem oraz płytą grzewczą. Zasada ta nosi nazwę trójkąta roboczego w kuchni. Według tej zasady zlewozmywak powinien być oddalony od lodówki o 120-210 cm, od płyty grzewczej o 90-210 cm. Zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy najważniejszymi sprzętami kuchennymi ma kluczowy wpływ na komfort wykonywania wszelkich prac z kuchni.

Przy planowaniu ustawienia sprzętów i mebli kuchennych, pamiętać trzeba także o tym, że gdy decyduje się na zastosowanie w swojej kuchni zmywarki do naczyń, praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie jej w bliskim sąsiedztwie zlewu. To praktyczne rozwiązanie z tego prostego powodu, że zdecydowaną większość naczyń przed umieszczeniem ich w zmywarce należy opłukać wodą.

Kuchenny zlewozmywak może znajdować się pod oknem – daje to możliwość dobrego oświetlenia miejsca zmywania w ciągu dnia, przy ścianie – tradycyjne, najczęściej spotykane rozwiązanie lub na wyspie – nowatorskie rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Jak dobrać zlew do szafki?

Bardzo ważnym aspektem przy urządzaniu kuchni jest odpowiedni dobór zlewozmywaka do szafki. W tym przypadku można wybierać pomiędzy takimi rozwiązaniami jak: zlewozmywaki nakładane na szafkę, zlewozmywaki wpuszczane w blat kuchenny oraz zlewozmywaki podwieszane pod blatem.

Należy pamiętać także o doborze wielkości zlewozmywaka do parametrów szafki. W związku z tym przy zakupie zlewozmywaka trzeba zwrócić uwagę na ten kluczowy parametr, który nosi nazwę „minimalny wymiar szafki”. Dzięki temu można otrzymać informację, czy zlew, który chcemy kupić, zmieści się w zabudowie, która już jest lub pozwoli dobrać zabudowę do zlewu, który się nam najbardziej podoba.

Jakie cechy zlewozmywaka są ważne?

Jeśli chcemy, aby zlewozmywak w kuchni był idealny, spełniał wszystkie swoje funkcje, musi całkowicie być dopasowany do tej kuchni. Istnieją trzy sposoby montażu zlewozmywaków kuchennych. Ze względu na sposób montażu, w można wybrać:

  • zlewy kuchenne wpuszczane w blat;
  • zlewy kuchenne nakładane na blat;
  • zlewy kuchenne podwieszane pod blatem.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze najlepszego zlewozmywaka do kuchni jest materiał, z jakiego został wykonany. W tym przypadku powinno się zwrócić uwagę, czy materiał zlewozmywaka jest odporny na wysokie temperatury, na uszkodzenia mechaniczne, a także plamy i bakterie i na działanie środków chemicznych.

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonany został zlew kuchenny, można wybierać:

  • zlewy do kuchni ze stali nierdzewnej;
  • zlewy do kuchni tworzyw sztucznych;
  • zlewy do kuchni z ceramiki;
  • zlewy do kuchni granitowe.

Przy wyborze odpowiedniego zlewozmywaka dla swojej kuchni, należy także wziąć pod uwagę jego wielkość i dopasować ją do kilku czynników. Przy wyborze optymalnej wielkości zlewozmywaka kuchennego należy wziąć pod uwagę liczbę domowników, ich potrzeby, a także rozmiary mebli kuchennych i rozmiary pomieszczenia, w którym zlew będzie się znajdował. Czasami funkcję kuchni spełnia aneks kuchenny, w związku z tym proporcje przestrzenne są inne niż w typowych kuchniach.

Dla osób, które decydują się na umieszczenie w kuchni zmywarki, wystarczającym rozwiązaniem są zlewozmywaki jednokomorowe. W kuchniach dużych, przestrzennych, rodzinnych, najlepiej sprawdzą się zlewozmywaki dwukomorowe.

W IKEA dostępne są różne kształty zlewozmywaków kuchennych, m.in. kwadratowe, prostokątne, czy okrągłe. Wybór kształtu zlewu kuchennego powinien być dopasowany do rozmiarów i stylu aranżacji kuchni. Najistotniejszą rolę w tej kwestii odgrywa indywidualne poczucie estetyki. Bardzo ważne jest także to, aby zlewów kuchennych dobrać odpowiednie baterie kuchenne.

Materiał i liczba komór – czym kierować się przy wyborze?

Zlew ze stali nierdzewnej

Zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto do stali, z której wykonuje się zlewozmywaki kuchenne, dodaje się odpowiednie pierwiastki, co sprawia, że są one odporne na rdzewienie i na działanie detergentów i innych środków chemicznych. Można je z powodzeniem stosować zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacjach.

Zlew granitowy

Kuchenne zlewy granitowe mogą się różnić pomiędzy sobą składem mieszanki granitowej, z której są wykonane. Zlewozmywaki granitowe cechują się uniwersalnym wyglądem i są ponadczasowe. Dzięki temu można je z powodzeniem stosować w kuchniach urządzonych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym.

Zlew ceramiczny

Największą zaletą zlewozmywaków ceramicznych jest ich wysoka trwałość, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne. Odporne są zarysowania, a także wysoką temperaturę. Są łatwe w utrzymaniu w czystości i nie straszne im różnego rodzaju detergenty, wybielacze (bez drobinek, gdyż te mogą porysować powierzchnię). Pod względem aranżacyjnym zlewy ceramiczne najlepiej prezentują się w kuchniach tradycyjnych.

Zlew kompozytowy

Jedną z odmian zlewozmywaków granitowych są zlewozmywaki kompozytowe. To co wyróżnia zlewy kompozytowe pod względem materiału wykonania, to stosunek zawartości minerałów – granitu oraz krzemu – do żywicy. Tej ostatniej w zlewach kompozytowych jest znacznie więcej niż w zlewach granitowych. Zlewy kompozytowe mają podobne właściwości estetyczne do zlewów granitowych oraz podobną trwałość. Są jednak rozwiązaniem wyraźnie tańszym od typowych zlewów granitowych.

Liczba komór w zlewie

Zlewy kuchenne mogą się także różnić pomiędzy sobą liczbą komór. Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • zlewozmywaki jednokomorowe;
  • zlewozmywaki pótromakomorowe;
  • zlewozmywaki dwukomorowe;
  • zlewozmywaki z ociekaczem.

Wybór odpowiedniej ilości komór w kuchennym zlewozmywaku powinien być dopasowany do potrzeb domowników, użytkowników, jak i do ilości miejsca, które można na ten cel zagospodarować w kuchni. Ze względu na liczbą komór w kuchennych zlewozmywakach, należy także dobrać odpowiednie do nich baterie kuchenne. Baterie kuchenne dostępne są w różnych stylach wykonania, sposobach i miejscach montażu, rodzaju wylewki i uchwytów do dozowania i regulacji wody.

W przypadku, gdy w kuchni ma znajdować się zmywarka do naczyń, wystarczającym rozwiązaniem jest zlewozmywak jednokomorowy. Może on posłużyć do przepłukania naczyń przed umieszczeniem ich w zmywarce lub do szybkiego umycia naczyń, gdy potrzebne są tu i teraz i nie ma sensu uruchamiać w tym celu zmywarki. W dużych kuchniach, gdzie dostępne jest sporo miejsca, sprawdzają się zlewozmywaki z ociekaczem.

Zlewozmywaki półtorakomorowe najlepiej sprawdzają się w przypadku małych kuchni (np. w bloku mieszkalnym), gdzie nie ma zbyt wiele przestrzeni na duży zlewozmywak, a jednoczenie domownicy nie decydują się na zastosowanie zmywarki. Zlewozmywaki dwukomorowe to najpopularniejsze rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w przypadku dużej rodziny, która nie posiada w kuchni zmywarki do naczyń.

Wybór odpowiedniego zlewozmywaka kuchennego oraz miejsca, gdzie powinien się znajdować zależy od kilku czynników. Należy zachować odpowiednią odległość pomiędzy zlewem, a lodówką i płytą kuchenną. Wybór wielkości zlewozmywaka oraz liczby jego komór powinien być dopasowany do wielkości kuchni, liczby domowników oraz tego, czy w kuchni będzie zmywarka. Materiał, z jakiego wykonany ma być zlew kuchenny najlepiej dopasować do stylu aranżacji. Należy także zwrócić uwagę na sposób montażu zlewozmywaka.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *