fbpx
Majsterkowanie i remonty

Farba do sufitu – jak ją wybrać?

• Zakładki: 7


Farba farbie nierówna i nie chodzi tylko o właściwości poszczególnych preparatów, ale ich przeznaczenie. Nie możesz każdego sufitu w domu pomalować jednym typem farby! Pomijając kwestie wytrzymałościowe, źle dobra farba to przepis na nieestetyczny sufit. Wiele uwagi poświęca się farbom do ścian, zaniedbując kwestię malowania sufitu. Czy wiesz, po jaką farbę sięgnąć, by prawidłowo pomalować sufit?

O czym warto pamiętać, wybierając farbę do sufitu?

  • Do malowania sufitu wybieraj farby o gęstej konsystencji, by zapewnić lepsze krycie i czystsze środowisko pracy – farba nie będzie ściekać z wałka na podłogę.
  • Rodzaj pomieszczenia ma wpływ na wybór farby sufitowej. Łazienka i kuchnia to strefy o największej wilgotności. Twoja farba musi sobie poradzić z tym problemem.
  • Uwzględnij właściwości danej farby, by upewnić się, że sprosta wymaganiom powierzchni, którą zamierzasz pomalować.
  • Pamiętaj, że matowa farba słabiej odbija światło, ale może sprawdzić się w pomieszczeniach, gdzie tego światła jest za dużo.

Jakie są rodzaje farb do sufitu?

Czy obecność żywicy ma znaczenie? Jak wygląda kwestia odbijania światła? Czy kolor to kwestia gustu? Co z paroprzepuszczalnością? Wodorozcieńczalna czy wręcz przeciwnie? Wybór farby do sufitu do najłatwiejszych nie należy. Przyjrzyj się poszczególnym rodzajom farb, by poznać ich właściwości.

  • Farba akrylowa do sufitu – powstaje na bazie spoiw akrylowych. Znakomicie radzi sobie z wilgocią i składnikami chemicznymi. Jest paroprzepuszczalna, szybko schnie i zachowuje pierwotny odcień.
  • Farba lateksowa do sufitu – w składzie preparatu znajduje się kauczuk, który sprawia, że farba cechuje się wysoką wytrzymałością i wodoodpornością.  Pomalowana powierzchnia będzie przepuszczać parę. Jest to zatem dobry wybór do miejsc o dużej wilgotności. Po wyschnięciu kolor staje się ciemniejszy.
  • Farba olejna do sufitu – ten typ farby umożliwia malowanie drewna i otynkowanych ścian. Produkt o dużej trwałości, łatwy w utrzymaniu czystości. Po wyschnięciu ciemnieje. Nie zapewnia tak dobrego krycia jak farby lateksowe i akrylowe.
  • Farba emulsyjna do sufitu – tej typ farby rozcieńcza się z wodą, więc łatwo dostosować go do malowanej powierzchni. Emulsja jest bezzapachowa. 
  • Farba strukturalna do sufitu – łączy cechy tynku strukturalnego i zwykłej farby, więc pozwala na tworzenie określonej faktury na powierzchni. Sprawdzi się przy maskowaniu różnego rodzaju niedoskonałości.

Jaką farbę do sufitu wybrać?

Ze względu na łatwość malowania i wysoką trwałość ścisłe podium tworzą farby akrylowe i lateksowe. Ze względu na szybkość schnięcia akryl o włos przed lateksem. Tuż za tą dwójką znajduje się dobrze kryjąca, ale trudniejsza w aplikacji, farba olejna.

Czym pomalować nierówny sufit?

Jeśli nierówna powierzchnia zostanie wyszpachlowana, możesz sięgnąć zarówno po farbę akrylową, jak i lateksową. Naprawdę dobrym wyborem będzie farba strukturalna, która może odmienić charakter sufitu.

Czym pomalować stary sufit?

Wybór farby zależy od materiału, z którego wykonany jest sufit. W starych budynkach na ogół jest to drewno, więc warto sięgnąć po farbę olejną.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *